The Kennedys; Kennedy Ailesi‘ni ve yaşamış oldukları trajedileri tarihsel akışına göre anlatan, Nisan ayında İngiltere, Kanada ve Amerika’da yayınlanmaya başlayacak olan 8 bölümlük Kanada yapımı bir mini dizi.Dizinin ana karakterleri Greg Kinnear (Little Miss Sunshine, As Good As It Gets), Katie Holmes (Dawson’s Creek), Barry Pepper (25th Hour, Green Mile, Saving Private Ryan) ve Tom Wilkonson (Michael Clayton). Yönetmen ise Jon Cassar (24’ün hatırı sayılır miktarda bölümünü yönetmişti.). Senaristimiz Stephen Kronish ( O da 24’ün yazar kadrosundaydı.). Bu arada Jon Cassar ile Stephen Kronish’in 24’te beraber çalışmış olduklarını da belirtelim. Görüldüğü gibi bir mini dizi için kadro oldukça kaliteli.

The Kennedys; Kennedy Ailesi’nin yaşantısını ve bu ailenin Amerika tarihindeki yerini anlatan olayları konu alıyor. Dizi; Sadece John Kenndy’nin yaşantısına odaklanmak yerine, John Kennedy’nin babasını, kardeşlerini, aile içindeki kadınları, kısacası Kennedy Ailesi’nin tüm fertlerini konu alarak, Kennedy Hanedanlığı’nın yaşamına odaklanıyor. The Kennedys; 8 kasım 1960’daki seçim gününde, karizmatik senatör John F. Kennedy ile daha tecrübeli olan başkan yardımcısı Richard M. Nixon’ın karşı karşıya gelmesiyle başlayan olayların anlatımıyla açılıyor. The Kennedys; ayrıca dizi içerisindeki flashbacklerle 1930’lu, 1940’lı yıllara dönerek, tarih boyunca John, Bobby, Joe Sr.‘nin başarılarını, üzüntülerini, bağlılıklarını, kendilerini çevreleyen ihanetleri ve aile içindeki kadınların bu olaylar sırasında bu erkeklere olan koşulsuz desteklerini de mercek altına alıyor. Dizimiz; Joe Jr.‘nin trajik ölümünden, Jack’in ilk kongre adaylığına, Bobby’nin Jack’in politik kariyerine olan sarsılmaz sadakatinden Jack ve Jacqueline Bouvier’in tanışmasına kadar, bu ikonik aileyi tarih boyunca şekillendiren bir çok olayı her yönüyle derinlemesine araştırıyor.

Kennedy Ailesi’nin yaşamış olduğu zaferleri ve trajedileri konu alan The Kennedys, Jack ve Bobby’nin arkalarında keder ve hüzün içinde bir aile ve bir ulus bırakarak birer birer suikaste uğrayıp, hayatlarını kaybetmeleriyle son buluyor.
Dizi 3 Nisan’da Amerika’da, 7 Nisan’da İngiltere’de, 10 Nisan’da da ise Kanada’da yayınlanmaya başlayacak. Uzun süren anlaşmazlıklardan ve belirsizliklerinden sonra ReelzChannel, dizinin Amerika’da yayınlanması konusunda yapımcı şirketle anlaştı.Kim Kimdir?
Greg Kinnear; John Fitzgerald “Jack” Kennedy
Katie Holmes; Jacqueline Kennedy (John Kennedy’nin eşi)
Barry Pepper; Robert F. Kennedy (John Kennedy’nin küçük kardeşi)
Tom Wilkinson; Joseph P. Kennedy, Sr. (John Kennedy’nin babası)
Chris Diamantopoulos; Frank Sinatra

The Kennedys’in çekimleri 2010 yılının Haziran ve Eylül ayları arasında Toronto’da tamamlandı. Dizinin yapımcılığını Kanadalı yapım şirketi “Muse Entertainment Enterprises” üstlenirken, dizi bütçesi de yaklaşık olarak 30 milyon doları buldu.

Buraya kadar her şey oldukça heyecan verici. Ama gelin görün ki Amerika basınındaki dizi hakkında yayınlanan yazılar, prodüksiyonu tamamen yerden yere vuruyor. Hatta öyle ki bazıları bu dizinin John Kennedy’nin alnına kara leke sürmekle eşdeğer olduğunu iddia ediyor. Eleştiriler; dizinin senaryosunun politik bir hayal ürünü olduğu, gerçeklerle bağdaşmadığı ve bu kişiliksiz senaryonun tarihsel bir gerçekmiş gibi sunulmaya kalkışıldığı üzerine yoğunlaşıyor. Gerçekte vuku bulmamış bazı olayların, sırf seyircinin ilgisini çekebilmek ve dizinin reytinglerini yükseltebilmek adına sanki olmuş gibi gösterildiği, gerçek olayların arasına hayal ürünü sahneler eklendiğinden bahsediliyor. Amerika basının şiddetle karşı çıktığı ve uydurma olduğunu iddia ettiği bu olaylar arasında; Baba Joe Kennedy ile oğlu John Kennedy’nin eşlerine sadakatsizliği, Joe Kennedy’nin seçimlere hile karıştırması, yine Joe Kennedy’nin mafya bağlantıları, Jack ve Jackie Kennedy’nin uyuşturucu kullanımı gibi Amerika basınında tansiyonu oldukça yükselten iddialar var.

Diziye olan protestolar o kadar fazlalaşmış ki Hubbard Media (diziyi yayınlamaya karar veren “ReelzChannel”’ın da içinde bulunduğu grup) CEO’su Stan Hubbard, dizi için oluşturulan reklam aralığının %80’lik kısmının boş olduğunu açıkladı.Film yapımcısı Robert Greenwald (bu diziye şiddetle karşı çıkarak bunu protesto etmek için şu web-sitesini kurdu ve History Channel’in diziyi yayınlamaktan vazgeçmesinde büyük etkisi oldu) ve yazar David Talbot da dizinin taslak metnini okuyup sonrasında dizinin yapımcılarını yerden yere vuranlar arasında. Öyle ki dizinin yaratıcılarından biri olan Joel Surnow, dizinin taslak metnini hazırlarken David Talbot’un yazmış olduğu “Brothers: The Hidden History of the Kennedy Years” kitabından yararlandığını söylemişti. David Talbot ise yazmış olduğu kitabın Joel Surnow tarafından son derece yanlış bir şekilde kullanıldığını düşünüyor. David Talbot bir sahnede, John Kennedy’nin James Meredith’in (Mississippi Üniversitesi’nin ilk siyahi öğrencisi) üniversiteye gitmemesi için ikna edilip edilemeyeceğini, hatta rüşvet verilip verilemeyeceği üzerine tartıştığı ve Martin Luther King Jr.’in James Meredith’i üniversiteye gitmemesi yönünde ikna edip edemeyeceğini sorduğunu söylüyor. Halbuki gerçekte, David Talbot; John Kennedy’nin James Meredith’in okula girebilmesi için askeri birlikleri sevk ettiğini ve askeri danışmanlarıyla sert bir şekilde emirlerinin hemen uygulanması için tartıştığını söylüyor.(James Meredith’in üniversitede derse girmek istemesi üzerine, Mississippi Üniversitesi’nde olaylar çıkmıştı.)Diziye yapılan başka bir eleştiri de -Kennedy Hanedanlığı’nın çok geniş bir zaman dilimine yayılmış olması ve oldukça geniş bir aile olması sebebiyle-, böyle bir aileyi anlatmak için birer saatlik sekiz bölümden oluşmuş bir dizinin son derece yetersiz kalacağı. Bu eleştiriyi yapanlar aslında haksız da sayılmazlar. Örneğin; John F. Kennedy’nin en küçük kardeşi olan, uzun yıllar Massachusetts Senatörlüğü yapıp, bir defa da başkan adayı olmuş Edward (Ted) Kennedy’in değil dizide yer almamış olması, dizide adının bile geçmiyor olması, bu eleştirilerdeki haklılık payını gösteriyor.

Dizinin Amerika’da yayına girme sürecinin hikayesi de oldukça ilginç. Normalde yayın haklarını elinde bulunduran kuruluş, History Channel, tepkilerin üzerine diziyi yayınlamaktan vazgeçti. Bunun üzerine yapımcı şirket diziyi yayınlaması için History Channel’dan sonra, diğer televizyon kuruluşlarına teklif götürdü. Diziyi yayınlaması için teklif götürülen HBO, Showtime, The 101 Network, FX, Starz kanalları da teklifi belli bir süre düşündükten sonra teker teker diziyi yayınlamaktan vazgeçti.

Bütün bu tepkilere, dizinin yönetmeni Jon Cassar; Kennedy Ailesi’ne bağlı güçlü kişilerin, dizinin mevcut senaryosuna karşı çıktığını, politik ve diğer güçlerini kullanarak Amerika’daki televizyon kanallarına baskı yaparak, dizinin yayınlanmasını engellemeye çalıştığını söyledi.“Bu mini dizide gerçeklere bağlı kalındı ve dizinin ana konusu Kennedy Ailesi ile Jack ve Jackie arasındaki aşk hikayesinden ibaret.” diyen Jon Cassar, eleştiri yapanların ve diziyi yayınlamaktan vazgeçen kanalların taslak metine bile doğru dürüst bakmadığını, karşı oldukları, itiraz edilen ana noktanın “Kennedy hakkında bir dizi çekme düşüncesinin” kendisine olduğunu ifade ediyor.Diziyi merakla bekleyenler veya John F. Kennedy hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler, Oliver Stone‘un 1991 yılında yazıp yönetmiş olduğu 189 dakikalık JFK filmini izleyebilirler. Kevin Costner, Gary Oldman, Kevin Bacon, Joe Pesci’nin başrollerini paylaştığı bu film; John F. Kennedy suikastını oldukça iyi bir şekilde ele alıp, olayları tüm yönleriyle inceleyerek, izleyiciye belgesel tadında, muhteşem bir başyapıt sunuyor.