“Açık bırakılan dolapların kapılarını kapatmak, saçtıklarınızı ortalıktan toplamak için harcadığım zamanı geri istiyorum” diyor cathy ayrılma aşamasında olduğu kocasına, içten içe sitem ederken. nasıl da özetliyor bu cümle ev kadınlarının halini, değil mi?!
başlayacağı haberini şu yazıda gördüğüm ve ilgi odağıma yerleşen the big c isimli showtime’ın bu yaza damgasını vuran dizisinin tanıtımını yapacağım.orta yaşlı bir kadındır cathy. kanserdir. the big c (yani the big cancer!) buradan gelmekte.

konu;
evli, tek çocuklu cathy öğretmendir. kanser olduğunu öğrendiği zaman artık hayatında büyük değişiklikler yapmaya karar verir. şimdiye kadar yapmaya çekindiği, utandığı, istemediği şeyleri teker teker hayata geçirir, gerçekleştirir ve bunun zevkine varırken, neden daha önce bunları yapmadım diye düşünür. şimdi böyle anlatınca “e ne var ki bunda?” diyebilirsiniz. fakat bu hadiseler o kadar ince detaylar içeriyor ki, illa bunları yapmak için ölmek üzere olduğunuzu öğrenmenize gerek yoktur diye ders verir nitelikte. çok özel ve güzel işlenmiş konular. yıllardır sokağın karşısında oturan komşu kadına hiç merhaba demediğinin farkına varır bir gün, öteki gün oğlunu terbiye ederken yaptığı yanlışları (ki en basit örnek; kıyafetlerini orada burada bırakması ve buna ses çıkarmadan onları toplaması ve böylece gelecekte oğlunun karısına daha şimdiden büyük bir yük -miras bırakması!) , kocasını mutlu edeyim derken verdiği ödünler (mesela; kocası hiç soğan yemiyor diye o tattan ailecek mahrum kalmaları!) vs.

kocası paul ve cathy
kocası paul ve cathy

cathy doktoruyla sık sık görüşür hastalığı dolayısıyla, belki de sebebi kanser olduğunu bir tek onun bilmesidir. çünkü, cathy hiç kimseye anlatmamıştır hastalığını doktorun onca ısrarına rağmen (hatta kocası bile kendisini doktorla aldattığını zanneder bir ara).

laura linney
laura linney

evet, cathy artık hayattan zevk almanın yollarını aramaktadır demiştik; okulda öğrencilere film izlettirmeye başlar, evinin önündeki avuç içi kadar bahçeye havuz yaptırır, sigara içmeye başlar, oğlunun ortada bıraktığı kıyafetleri çöpe atıp yakar, şarap içerken yıllardır nefret ettiği kanepeye boşaltır şişeyi vs.bir yandan ailesiyle, bir yandan herkesten sakladığı hastalığıyla uğraşırken, öte yandan da çöplükten beslenen, sokaklarda yatan bir erkek kardeşle de baş etmeye çalışmaktadır. dizinin ilginç karakerlerinden biri de o’dur!

cathy ve kardeşi
cathy ve kardeşi

oyuncular;
laura linney‘in mükemmel oyunculuğuna, senaryonun güzelliği yanısıra diğer oyuncuların da sıcaklığı eklenince ortaya tadından yenmez bir yapım çıkmış anlayacağınız!uğraştırmadan beni şimdi, (ve bi zahmet) oyuncu listesine (sağolsun) imdb‘den bakabilirsiniz.

the big c prömiyerini yaptığı akşam 1.154 milyon izleyiciyi ekrana kitlemiş, hatta tekrarı yayınlandığında da 429,000 kişi daha katılmış bu serüvene; ve netice olarak son 8 yılda showtime‘a en iyi açılış yapan dizi olarak çok kazanç getirmiş.tanıtım videosu;

http://www.youtube.com/watch?v=grwTFjohG5o

mutlaka izleyin derim..