Disney+ dijital mecrada Marvel Sinematik Evreni‘nin 4. evresine 15 Ocak’ta başlayan WandaVision dizisi ile giriş yapmıştı. Onun 5 Mart’ta sona ermesinden 2 hafta sonra ise The Falcon and The Winter Soldier dizisiyle bizleri buluşturdu.

Dizinin mutfağında Kevin Feige ve Malcolm Spellman yer alıyor. Dizimiz Avengers: Endgame filmi sonrasında geçmektedir. İlk sezonu 6 bölümden oluşmakta ve bölümler 40-60 dakika arası sürmektedir. İlk sezonunu bitiren dizinin devamı hakkında bir haber yok. Sadece Kaptan Amerika 4 filminin geleceği açıklandı. Dizide kaldıkları yerden oradan mı devam ederler belirsiz.

Sam Wilson (Falcon), askeri kuvvetlerle birlikte çeşitli görevlere gidip gelerek hayatını devam ettirmektedir. Avengers: Endgame sonrası hayat eski düzenine yavaş yavaş dönmeye başlamaktadır. İnsanlar tekrardan eski düzenlerini oturtmaya çalışmaktadır. Bu sırada eski düzeni savunan ve geri gelen insanların onu bozduğunu düşünen Flag Smashers adlı bir grup dünyanın çeşitli yerlerinde eylemlere başlarlar. Sam, bu grubun peşine düşmek için görevlendirilir. Bu görev sırasında ona Bucky eşlik edecektir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Sam Wilson / Falcon (Anthony Mackie)

Sam, Avengers sonrası Steve Rogers’dan aldığı görevi üstlenip üstlenmemek konusunda kendine güven sorunları yaşamaktadır. Sorumluluktan kaçtığı için Bucky ile de arasında ufak gerilimler olmuştur. Görevden göreve koşarken ailesini de ihmal etmiştir. Şimdi onu zorlu bir görev beklemektedir. Bu görev sırasında misyonu ve vizyonu daha belirginleşecektir.


Bucky Barnes (Sebastian Stan)

Bucky, Kış Askeri’yken işlediği suçlardan ötürü büyük bir pişmanlık duymakta ve bunun acısını içinde yaşayarak günlerini geçirmektedir. Yaptığı kötü şeyleri itiraf edip telafi etmek istemektedir; ancak bunu yapacak gücü ve cesareti kendi içinde bulamamaktadır.


Baron Zemo (Daniel Brühl)

2. bölüm ispiyonu!!

Bucky tarafından görevde yardımcı olması için hapishanedeki hücresinden kaçırılır. Zemo doğaüstü güçlere sahip olanlara öfkesinden hiçbir şey kaybetmemiştir.


Sharon Carter (Emily VanCamp)

3. bölüm ispiyonu!!

Amerikan hükümeti tarafından hain ilan edilen ve affedilmeyen Ajan Carter ülke dışında kaçak hayatı yaşamaya devam etmektedir. Yolu Sam ve Bucky ile kesişir.


Ayrıca dizide Wyatt Russell ve Erin Kellyman de rol almaktadır.

Dizinin tüm sezonunu bitirdim. Başından memnun kalktığımı söyleyebilirim, karakterleri sevdiğimden ve üzerine aksiyon soslu bir Marvel dizisi izlediğime mutluyum. Ancak daha iyi olabilecek potansiyeli olduğunu da düşünüyorum, bu yüzden belli bir kesimi ise pek tatmin edemedi dizi. Tabii WandaVision’ın renkli dünyasından sonra bu dizi biraz farklı gelmiş olabilir, o yüzden o renkli dünyayı bulma beklentisiyle girmenizi tavsiye etmem. Kaptan Amerika 4’ün de geleceği açıklandıktan sonra aslında bu dizinin biraz o filme köprü görevi gördüğünü söyleyebilirim. O yüzden dizinin devamı gelirse ben yine severek izleyeceğimi düşünüyorum gelmezse de çok sıkıntı olmaz. İzlemek isteyenlere çok fazla beklentiye girmeden izlemelerini tavsiye ederim.

TANITIM FRAGMANI

NOT: Daha önce dizi hakkında burada yorum yapılıyordu.