Netflix, 23 Nisan 2021 tarihinde Shadow and Bone dizisini yayınladı. Dizi, yazar Leigh Bardugo‘nun dünyada çok satan fantastik Grishaverse kitap serisinden uyarlandı.

Kitap serisi ülkemizde Novella Dinamik tarafından yayımlanıyor.

Stranger Things dizisinin yapımcılarından Dan Cohen dizinin ana yürütücüsü olarak yer alırken, Arrival filminin yazarı Eric Heisserer, Josh Barry, Dan Levine ve Shawn Levy yazar ve yapımcı olarak dizide görev alıyor. Dizinin ilk sezonu 8 bölümden oluşuyor.

The Unsea adlı bölge Karanlık Diyarı olarak anılıyor.

Konusu:

Bu fantastik evrende 6 ana ülke/imparatorluk bulunmaktadır – Ravka, Fjerda, Shu Hanedanlığı, Novyi Zem, Kerch ve Wandering Isle. Karanlıklar Diyarı’na giriş yapmadan önce dizinin ilk sezonunda ön planda yer alan Ravka’dan bahsetmem gerekiyor. Ravka, kuzeyde Fjerda, güneyde ise Shu Hanedanlığı olmak üzere iki ülkenin tam ortasında yer almaktadır. Kitabı okuyan kişiler benzerlikler nedeniyle Ravka’yı 19. yüzyıldaki Rusya’ya, Fjerda’yı İskandinav ülkelerine, Shu Hanedanlığını ise Çin ve Moğolistan İmparatorluklarına benzetmektedir.

Ravka, monarşi ile yönetilen bir ülkedir. Ayrıca Ravka’da Grisha adı verilen bir sihirbaz sınıfı yer almaktadır. Bu sınıf, toplumun diğer kesimlerine göre ayrıcalıklı bir konumda yer almaktadır. Ravka’da ordu ikiye ayrılmaktadır. I. Ordu tüfek benzeri silahlar kullanan normal askerlerden oluşmaktadır. II. Ordu ise sihirbaz Grisha askerlerinden oluşmaktadır. Aynı ülkenin vatandaşları olmalarına rağmen iki ordu da birbirine güvenmemektedir.

Yüzyıllar önce çok güçlü bir Grisha, Karanlıklar Diyarı (The Fold, Unsea) adı verilen bir bölge yaratmıştır. Bunun nasıl ve neden olduğu hala gizemini taşımaktadır. Bu bölge, Ravka ülkesinin tam ortasında yer almaktadır. Bu sebeple Doğu Ravka’nın dünyanın geri kalanıyla olan bağlantısı yüzyıllardır kesik durumdadır.

Ravka’da yaşayan insanlar, Karanlıklar Diyarı’nın içinden geçmeye kalktıklarında Volcra adı verilen canavarların saldırısına uğramaktadırlar. Karanlıklar Diyarı’nın etrafından dolanarak geçmek de bir hayli zordur. Çünkü güney tarafında Shu Han sınırı bulunmakta, kuzey tarafında ise Fjerda sınırı bulunmaktadır. Kuzeyde yaşayanlar, Grisha adı verilen ateş hakimi ve rüzgar hakimi olarak anılan sihirbazlardan nefret etmektedir. Güneyde bulunan Shu Hanedanlığı ise dağları kontrol ettiği için geçişe izin vermemektedir. Bu nedenlerle Ravkalıların karşıya geçmesinin tek yolu keşif birliklerinin gizlice hareket etmesine bağlıdır. Ana karakterlerimiz Alina ve Malyen Karanlıklar Diyarı’nda birçok ölümcül tehlikeyi ve bilinmezleri içinde bulunduran bir yolculuğa başlayacaklardır. Bu yolculuk esnasında Alina özel bir güce sahip olduğunu keşfedecek ve tüm hayatı değişecektir.

Alina Starkov (Jessie Mei Li): Doğu Ravka’da yaşayan Alina yarı Shu kökenlidir. Shu hanedanlığı Ravkalıların ezeli düşmanı olduğu için Alina zor bir çocukluk geçirmiştir. Fakat çocukluk arkadaşı Malyen Oretsev ile kurdukları bağ ile o yılların üstünden gelmişlerdir. Doğu Ravka’da yaşayan öksüzler ya askeri ya da onlar için çok önemli olan kartografi alanında eğitim görmektedir. Dizinin ilk bölümünde Alina’yı orduda kartografi ekibinin bir üyesi olarak görüyoruz. Alina, kendini Karanlıklar Diyarı’nın içinden gizlice geçmeye çalışan bir keşif heyetinin içerisinde bulunacaktır. Bu yolculuk sırasında karanlığın içinde hiç bilmediği bir yönü ortaya çıkacaktır. Dizi, oyuncunun ilk başrolü.

Malyen Oretsev (Archie Renaux): Alina’nın en iyi arkadaşı Malyen I. Ordu’da izci olarak görev yapmaktadır. Son derece hırçın bir kişiliğe sahip olan Malyen, kendini Alina ile birlikte Karanlıklar Diyar’ının içerisinde bulacaktır. Oyuncuyu Gold Digger dizisinde görebilirsiniz.

Kaz Brekker (Freddy Carter): Karanlıklar Diyarı’nın batısındaki Kerch Adası’ndaki ticaret şehri Ketterdam’da yaşayan gizemli bir isimdir. Hayatını değiştirebilecek bir para olan bir milyon kruge kazanabileceği bir iş bulur. Fakat bu işi yapabilmek için Karanlıklar Diyarı’nın ötesine geçmek zorundadır. Oyuncuyu Pennyworth dizisinde bulabilirsiniz.

Soldan sağa olmak üzere Jesper, Inej ve Kaz Brekker karakterleri.

Inej Ghafa (Amita Suman): Ketterdam şehrinde Kaz Brekker adına çalışmaktadır. Bıçaklar konusunda usta olan Inej, akrobatik yetenekleri ile gizli yerlere girme konusunda Brekker için önem taşımaktadır. The Wraith adıyla anılmaktadır. Oyuncuyu The Outpost dizisinde görebilirsiniz.

Jesper Fahey (Kit Young): Kaz Brekker’ın ekibindeki bir diğer isimdir. Silahlar konusundaki yeteneği onu vazgeçilmez kılmaktadır. Oyuncuyu Endeavour dizisinde bulabilirsiniz.

General Kirigan/ The Darkling (Ben Barnes): II. Ordu’nun komutanı olan General Kirigan, gölgeyi kontrol eden olarak anılmaktadır. Kendisinin karanlık soydan geldiği bilinmektedir. Ünlü aktörü The Punisher ve Westworld gibi dizilerde izleyebilirsiniz

Dizinin kadrosundaki diğer isimleri burada bulabilirsiniz.

Öncelikle kitapları okumadığımı, direkt olarak diziye başlamış olduğumu belirtmem gerek. O yüzden evreni tanıtırken bilgi ya da Türkçeye çeviri konusunda hatam olduysa kusura bakmayın. Dizinin verdiği bilgiler ve kitapları okumuş olan farklı kaynakların bilgileri ile coğrafyaları tanıtmaya çalıştım. Ayrıca evrene giriş bilgileri ile yetinerek ispiyondan (spoilerdan) kaçmaya çalıştım.

Shadow and Bone, yüksek bütçeli bir dizi olduğu için ilgimi çekmişti, ayrıca sezon öncesindeki eleştirilerin olumlu gelmesi de başlamama katkı sağladı. Şu an sezonun ilk yarısındayım ve memnun olduğumu söyleyebilirim. Prodüksiyon olarak diziye önem verildiği açık. Ayrıca fantastik evrenleri sevdiğim için dizinin hangi seviyelere çıkabileceğini de merak ediyorum. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.