Playstation’ın 2013’te yayınladığı popüler aksiyon-macera ve hayatta kalma-korku oyunu The Last of Us’ın HBO tarafından dizi olarak uyarlanacağı ile ilgili haberi 2020’nin Mart ayında, resmi dizi onayı haberini ise Kasım ayında almıştık. Bugün gelen haberle, dizinin başrol oyuncuları açıklandı.

HBO’nun beğenilen mini dizisi Chernobyl’i yaratan Craig Mazin’in oyunun yazarı ve kreatif direktörü Neil Druckmann ile birlikte yazdıkları ve yönetici yapımcılığını üstlendikleri dizinin başrol oyuncuları Pedro Pascal (GOT, The Mandalorian) ve Bella Ramsey (GOT) oldu. İkilimiz Joel ve Ellie karakterlerini canlandıracaklar.

Son yıllarda Cannes’dan aldığı ödüller ile dikkati geçen genç Rus film yapımcısı Kantemir Balagov, dizinin pilot bölümünün yönetmenliğini üstlenecek.

Sony ve oyun geliştiricisi Naughty Dog’dan çıkan The Last of Us, 2013’te piyasaya sürüldüğünde dünyayı kasıp kavurdu, çok sayıda yılın oyunu ödülünü kazandı. PlayStation 3 için yayınlanan oyun yıllar içerisinde 17 milyondan fazla kopya sattı ve satmaya devam ediyor. Popülaritesi yıllar içerisinde büyüdü ve 2020’nin Haziran ayında, kiminin beğendiği kiminin beğenmediği devam oyunu The Last of Us Part II geldi.

The Last Of Us, soluma veya sıvı aktarımı yoluyla geçen sporlar aracılığıyla yayılan ve Eylül 2013’te patlak vermesinin ardından tüm dünyayı etkileyen bulaşıcı bir hastalığın yayılmaya başlamasından 20 yıl sonrasında, Amerika Birleşik Devletleri’nde geçiyor. Bu hastalık, bulaştığı kişinin beynini birkaç saat içerisinde etkilemekte ve onu, bir ısırığıyla karşısındakini öldürebilme kapasitesine sahip olan bir yaratığa dönüştürmektedir. Enfeksiyona uğramış olanlar ve hayatta kalan insanlar olmak üzere ikiye bölünen dünya nüfusu, iki grup arasındaki mücadele sebebiyle büyük bir azalma göstermiştir. Hastalık sebebiyle medeniyetin büyük bir kısmı mahvolmuş olduğundan hayatta kalan insanlar, askerler tarafından korunan karantina bölgelerinde veya bu alanların dışında farklı gruplar hâlinde yaşamlarını sürdürmektedir.

2033 yılında Boston’daki karantina altına alınan bölgede yaşayan Joel, arkadaşı Tess ile birlikte kaçakçılık yapmaktadır. Sahip oldukları silahların çalınması üzerine ikili, yerel bir gangster olan Robert’ın peşine düşer. Tess tarafından öldürülmeden önce Robert, karantina bölgelerindeki yönetime karşı silahlı bir ayaklanma başlatan Ateşböcekleri adlı gruba silahları sattığını söyler. Bir müddet sonra Ateşböcekleri’nin lideri Marlene, yaralı bir şekilde Joel ve Tess’in yanına gelir. Onlara Ellie isimli, 14 yaşındaki genç bir kızı karantina bölgesi dışına çıkarmaları karşılığında silahları geri alabilecekleri önerisini getirir. Silahları almak için başka seçenekleri olmayan ikili, Joel’un itirazlarına rağmen bu teklifi kabul eder.

Küçük bir iş olarak başlayan şey, kısa sürede hayatta kalmaları birbirlerine bağlı olan acımasız ve yürek parçalayan bir yolculuğa dönüşür.

Dizi, Sony Pictures Television ile ortak bir yapımdır. PlayStation Productions, Word Games, Mighty Mint ve Naughty Dog yapımcılığını üstleniyor. Druckmann ve Mazin, Carolyn Strauss (Treme, GOT, Luck, Chernobyl), Naughty Dog’dan Evan Wells ve PlayStation Productions’dan Asad Qizilbash ve Carter Swan ile birlikte dizinin yönetici yapımcısı.

Kaynak 12