2013 yılında sinema ekranlarına The Purge isminde yeni bir film geldi. Korku-gerilim türündeki filmin gişede bekleneni elde etmesinin de katkısıyla devam filmleri çekildi ve son olarak geçtiğimiz yaz dördüncü film The First Purge sinemalara geldi. Peşinden de filmlerin temasını takip eden ve aynı ismi paylaşan bir dizi yayına girdi.

The Purge, USA Network kanalında ekrana geliyor ve şimdiye kadar 10 bölümlük sezonunun ilk yarısı yayınlandı. Limitli dizi türündeki projenin hikayesinin sezon finaliyle birlikte tamama ermesi bekleniyor.

The Purge Night (Arınma Gecesi)

Tüm suçlar her yıl bir geceliğine serbest!

12 saat boyunca (19:00-07:00) istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz, fırsatını bulduğunuz takdirde cinayet bile işleyebilirsiniz. Üstelik bunun için herhangi bir ceza almayacaksınız. İşte Amerika’da bir süredir böyle bir “gelenek” başlatılmış durumda. Yazın vizyona giren son filmde de nasıl ve hangi sebeplerden başlatıldığı anlatılıyor hatta ama diziyi izlemek için filmleri izlemek gerekmiyor. The Purge‘ün dizi versiyonu filmlerle aynı temayı ve evreni paylaşan bir yapım.

Dizi, filmlerde olduğu gibi “Arınma Gecesi”nin içinde yer alan bazı karakterler üzerine kurulu. Dışarı çıkıp kötü bir şeyler yapmak zorunda değilsiniz elbette, kapınızı sıkıca kilitleyip normal bir akşammış gibi geçirebilir veya ofisinizde fazla mesaiye kalabilirsiniz. Ama bu, gelenek ve içindeki öfkeyi dışarı vurmak için sokaklarda olan insanlar nedeniyle geceyi sağlıklı bir şekilde atlatacağınız anlamına gelmiyor.

Bazı Ana Karakterler:

  • Rick ve Jenna Betancourt:

Arınma Gecesi, 2014’te kurulan ve yönetimi ele geçiren NFFA (New Founding Fathers of America) ismindeki kuruluşun projesi. Albert Stanton da kuruluşun önde gelenlerinden oldukça zengin bir iş adamı. Geceyi ve getirdiklerini destekleyen, vahşet yanlısı bir adam. Dizinin merkezindeki karakterlerden Betancourt çifti ise kendi şirketleri için harika bir fırsat olan yeni bir anlaşmanın peşindeler.

Stanton’la anlaşma yapmak üzere olan çift, Arınma Gecesi’nde evinde düzenlediği büyük partiye davet ediliyorlar. Geceyi fikren desteklemeyen ve uzak duran çift, anlaşmada sorun çıkmaması için davete katılıyorlar. Üstelik partide bir geçmişlerinin olduğunu Albert’ın kızı Lila‘yla da yüz yüze geliyorlar.


  • Miguel ve Penelope Guerrero:

Dinde sapkınlığın olması için Arınma Gecesi gibi bir nedene ihtiyaç olmasa da yeni düzende elbette geceyi buna uygun olarak kullanan da var. Bir otobüs dolusu genç kız yanlarında tarikatlarının liderleri olan bir kadınla belli noktalarda “adak” olarak kurban verilmek üzere yolculuğa çıkıyorlar. Üstelik bu kızlar orada zorla bulunmuyorlar, kutsal bir amaç için doğrusunun bu olduğuna yönelik beyinleri yıkanmış durumda.

Penelope Guerrero de bu kızlardan birisi. Ancak özellikle gecenin ve kurban vermenin başlamasıyla inancı test ediliyor ve gerçeklerle yüzleşmeye başlıyor. Dolayısıyla kendisini büyük bir karmaşanın içinde buluyor. Donanma’da görevli ağabeyi Miguel ise Arınma Gecesi’nde şehre geri dönüyor. Penelope’den aldığı bir mesaj sonrası kardeşinin ortalıkta olmadığını fark edince onu aramaya ve kurtarmaya koyuluyor. Bu da sokaklara çıkmak ve zorlu bir mücadeleye atılmak demek.


  • Jane Barbour:

Dizideki taraflar arasında bir finans şirketi de var. Önemli bir anlaşmayı tamamlamak için çalışanların bazıları mesaiye kalmış. Başlarında şirketin üst düzey isimlerinden Jane yer alıyor. Güvenli olduklarını düşündükleri ortamda çalışmaya devam ediyorlar ama izlediğimiz şey dizi olduğundan tabii ki bu kadarla sınırlı değil.

Jane, bir süre önce hak ettiğine inandığı bir terfiyi alamamış ve patronuyla adı koyulmamış bir gerilimin içindeler. Sakin geçmesini bekledikleri Arınma Gecesi için Jane’in ilk kez işten başka planları var.

Film serisinin sadece son filmini izlediğimden sağlıklı bir karşılaştırma yapamam ama diziden şimdiye kadar izlediğim bölümler itibarıyla genel çerçevede memnun kaldım. Hikayesi distopik bir dünyada geçen The Purge, ana karakterlerinin geceyi nasıl geçirdiğini veya sağ kalmak için neler yaptığını anlatırken ülkenin toplumsal, siyasi ve dini tarafını da ele alan bir dizi. Bu da pozitif anlamda katkı sağlıyor.

İlk bölümü Arınma Gecesi’nin başlamasına az bir zaman kalmışken hikayeye giriyor. Bölümde üstte bahsi geçen ana karakterleri ve biraz daha fazlasını tanıtıp geri sayımı başlatıyorlar. Bahsi geçenler haricinde dışarıda terör estirenler, zor duruma düşen kişilere yardım edenler, bizzat sokakta terör estirenleri avlayanlar veya daha fazlası var. Toplumsal bölünme şehrin her tarafına yansımış durumda.

Malum temanın merkezindeki karakterler de ilgi çekici olduğunda izlettiğini düşünüyorum. Dizi de bence bu yolda oyunculukların pek sırıtmamasının da katkısıyla iyi ilerliyor. Elbette farklı karakterler hikaye örgüleri gereği kişilerde daha fazla ilgi uyandırabilir. Betancourt çifti veya Jane’in kısımları benim açımdan daha iyi gidiyor. Guerrero kardeşler ise onlar kadar değil mesela. Dizinin hikayesinin bölümler devam ettikçe, gece ilerledikçe ve ana karakterlerin hikayesi iç içe girmeye başladıkça daha da açılacağı düşüncesindeyim.

The Purge genel olarak böyle bir dizi işte. İyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.