Kurt Sutter, 2008-2014 yılları arasında yayınlanan efsane dizi Sons of Anarchy’den sonra The Bastard Executioner dizisini yaptı. Dizisinin beklediği ilgiyi görmediğinden şikayetçi olduğu için devam etmeme kararı alıp diziyi bitirdi. Sons of Anarchy’den sonra hayranların yeni bir uzantı dizi beklentisi vardı. Kurt Sutter’ın da içinde böyle bir istek oluşmuş ki 2016 yılında SAMCRO‘nun rakip çetesi olan MAYA’ları merkeze alan yeni bir dizi projesini duyurdu.

Tabii aslında bu haber SAMCRO üzerine bir uzantı dizi görmek isteyen hayranları biraz hayal kırıklığına uğratsa da Sons of Anarchy tarzında bir dizi geleceğini duymak bile heyecanlanmamıza vesile oldu.

2017 yılında pilot bölümünün bir daha çekilip bazı önemli rollerde değişikliğe gidileceği haberi geldikten sonra 2018 yılının Eylül ayında bekleyişimiz son buldu ve Mayans M.C.‘ye kavuştuk.

Bu dizide de Kurt Sutter’ın yanında Elgin James ve Norberto Barba dizinin mutfağında yer alıyor.

İlk sezonu 10 bölümden oluşacak olan dizinin şu ana kadar 5 bölümü yayınlandı ve 2. sezon onayını aldı.

Ayrıca dizi 4 Eylül’deki ilk bölümüyle Amerika’da 2018 yılının en iyi kablolu dizi açılışını yaptı.

Maya’lar, Güney Kaliforniya ve Nevada çevresinde faaliyette olan bir motosiklet çetesidir. Hikayemiz de Sons of Anarchy’de bıraktığımız yerden 2,5 yıl sonrasında California’nın komşu kasabalarından biri olan Santo Pedro’da geçiyor. Bu kasabadan Mayans motosiklet kulübü sorumlu. Başrolümüz de bu sefer kulübe yeni katılmış Prospect (Çaylak) konumunda olan Ezekiel yer alıyor. Aslında bu kulüp hayatına katılmayı hiç istemese de bazı şartlardan dolayı kulübün içine girmiş; şimdi kendini kanıtlamaya ve tehlikelere karşı hayatta kalmaya çalışıyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR  

Ezekiel Reyes (JD Pardo)

8 yıl önce işlediği bir suçtan ötürü hapse girmesinden dolayı bütün hayatı altüst olmuştur. Kasabayı terk edip iyi bir şekilde yaşam sürme hayalleri de suya düşmüştür. Aynı zamanda hapse girmeden önce annesinin intiharıyla da sarsılmıştır. Ağabeyi Angel’ın kulübün üyelerinden birisi olması onun Mayans ekibine dahil olmasını sağlamıştır. Güçlü bir görsel hafızası vardır ve bazı işlerde kendini bu özelliğiyle ön plana çıkartır.

Oyuncuyu The Messengers ve Revolution dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Angel Reyes (Clayton Cardenas)

Ezekiel’in ağabeyi. Onun zor zamanlardan geçtiğinin farkında ve bu yüzden elinden geldiğince destek olmaya çalışıyor. Kulübün değerli ve sözü geçen bir üyesi. 1. bölümün sonu ispiyonu!! Kulüpten gizli olarak Los Olvidados çetesi ile iş birliği yapıyor.

Oyuncuyu American Crime dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Bishop Losa (Michael Irby)

Santo Padre’nin bölgesindeki Mayans kulübünün başkanı. Kulübün yıllardan beri sürdürdüğü geleneklerin devam etmesini istiyor ve başarılı olmayı amaçlıyor. Kulübü tarafından sevilen ve saygı duyulan bir başkan. Alvarez’in kuzenidir.

Oyuncuyu Almost Human, SEAL Team, True Detective ve Taken dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Marcus Alvarez (Emilio Rivera)

Mayans kulübünün onursal başkanı ve merkez bölgesi Oakland’ta bulunan kulübün başkanı. Uyuşturucu ve fuhuş işleriyle geçinen kulübün Santo Pedro’da Galindo karteliyle olan anlaşmasını devam ettirmesini istiyor ve orada çıkan bir sorun sebebiyle ziyarete geliyor. Ketum ve soğukkanlı bir liderdir.

Oyuncuyu Sons of Anarchy’deki aynı rolünden hatırlayabilirsiniz.

Johnny ‘Coco’ Cruz (Richard Cabral)

Kulübün üyesi. Angel’ın sırdaşı ve yaptığı işlerdeki ortağı. Fuhuş işinde çalışan annesi ve kızıyla ilgileniyor.

Oyuncuyu American Crime ve Lethal Weapon dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Emily Thomas (Sarah Bolger)

Ez’in eski sevgilisi. Ezekiel hapse girdikten sonra ayrılıyorlar ve şimdi Galindo kartelinin başında yer alan Miguel Galindo ile evli. Galindo’nun işlerine bulaşmak istemese de dahil olmak zorunda kalıyor.

Oyuncuyu Counterpart, Into the Badlands, Once Upon A Time ve The Tudors dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Felipe Reyes (Edward James Olmos)

Ez ve Angel’ın babası. Kasabada bir kasap dükkanı işletiyor. Ezekiel’i korumak için her şeyi yapabilecek birisi. Diğer oğlu Angel ile arası çok iyi değil.

Oscar adaylığı bulunan ünlü oyuncuyu Dexter ve Battlestar Galactica dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Miguel Galindo (Danny Pino)

Galindo kartelinin lideridir. Kartelin eski liderlerinden daha acımasız ve sadece çıkarlarını düşünen birisidir. Los Olvidados çetesine karşı koymak için kulübü kullanıyor.

Oyuncuyu Braindead ve Cold Case dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Adelita (Carla Baratta)

Los Olvidados çetesinin lideridir. Bu çete kartelin öksüz bıraktığı unutulmuş insanlardan oluşur ve Galindo karteli ile savaşmaktadır.

Venezuelalı oyuncunun ilk ciddi dizi projesi.

Kevin Jimenez (Maurice Compte)

DEA ajanıdır. Ezekiel’i anlaşma ile dışarı çıkartmıştır. Bu anlaşma karşılığında ondan kartel hakkında muhbirlik yapmasını istemektedir.

Oyuncuyu Narcos, The Last Ship ve Power dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Michael ‘Riz’ Ariza (Antonio Jaramillo)

Kulübün bir diğer üyesidir.

Oyuncuyu Shades of Blue ve Dallas (2012) dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Che ‘Taza’ Romero (Raoul Max Trujillo)

Bishop’un yardımcısıdır.

Oyuncuyu Jamestown ve Da Vinci’s Demons dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

SONS OF ANARCHY’E
İKİ UFAK GÖNDERME

İlk bölümde flashback sahnesinde Gemma Teller’ı gördük. 

İkinci bölümde daha önce Sons of Anarchy’de Chucky karakteriyle rol almış Micheal Ornstein karşımıza çıktı.

SON SÖZ

Sons of Anarchy açık ara en sevdiğim dizidir; o yüzden bu diziyi de büyük bir merakla bekliyordum. Tabii bir Sons of Anarchy beklentisi yoktu ama yine de iyi bir şeyler bekliyordum ve beklentimi de karşıladığını söyleyebilirim. Bir de Sons of Anarchy’nin ilk sezonunu çok fazla beğenmediğim için bunun da ilk sezondan sonra daha iyi bir yere geleceğini düşünüyorum. Oyuncu seçimlerini ve oluşturdukları ana konuyu da sevdim, devamını merak ediyorum. Malum soruya gelirsek: Sons of Anarchy izlemeden bu diziyi izlemeyin bence. Henüz SOA ile tanışmadıysanız büyük bir eksiklik bana kalırsa, gidin hemen ona başlayın derim. SOA severlerin zaten bu diziyi kaçırmayacağını düşünüyorum. Sons of Anarchy’nin sevdiğim şeylerinden biri olan müzik seçimleri bu dizide de başarılı. Ayrıca jeneriği de çok güzel ve anlamlı olmuş.

İzleyeceklere iyi seyirler.

TANITIM FRAGMANI

JENERİK