Bugün İzlanda yapımı bir dizinin tanıtımı ile sizlerleyiz: Stella Blómkvist

2017 yılı sonlarında izleyici ile buluşan Stella Blómkvist, cinayet, suç ve gizem ögelerini harmanlayan bir drama dizisi. 6 bölümden oluşuyor ve bölüm süreleri 43-47 dakika arasında değişiyor.

Dizi, bir kitap serisinden uyarlanıyor. Stella Blómkvist, bu kitap serisinin yazarının mahlası. Yazarın asıl adı ve kimliği bilinmiyor. Kim olduğuna dair ülkede çeşitli spekülasyonlar var. Bu spekülasyonlardan biri de İzlanda eski başbakanı Davíð Oddson üzerine hatta.

Diziyi televizyona uyarlayan yazar ekibinde Nanna Kristín MagnúsdóttirAndri ÓttarssonÓskar Thór Axelsson ve Jóhann Ævar Grímsson gibi isimler var. Axelsson ayrıca dizinin yönetmenliğini de üstleniyor. Axelsson’ın bir başka isim yapmış İzlanda draması Trapped‘in yönetmen kadrosunda yer alan isimlerden biri olduğunu, aynı şekilde Grímsson’un da Trapped’da yardımcı yazar olarak görev aldığını da belirtmeden geçmeyelim aklımıza gelmişken. Stella Blómkvist’in yapımcılığını ise Þórhallur Gunnarsson ve Kjartan Þór Þórðarson üstlenmiş.

Dizinin merkezinde Stella Blómkvist isimli ana karakterimiz var. Kendisi tutuğunu koparan bir avukat. Kimsenin almaya cesaret edemeyeceği zorlu davaları üstlenebilen, engellerle karşılaşsa da sonuna kadar gitmekten çekinmeyen, aldığı davalara sadece dava gözüyle bakmayan, her davayı bir şekilde içselleştirmeyi ve kişiselleştirmeyi başarabilen, avukattan ziyade bir dedektif gibi hareket eden bir kadın Stella. Gözü pek, korkusuz, daha doğrusu korksa dahi korkularını üzerine cesur bir şekilde gidebilen, son derece kararlı ve inatçı, tutkulu, öz güveni yüksek, güzel, seksi ve çok da zeki bir karakter Stella. Bunların dışında biseksüel ve sağlam da bir sigara müptelası olduğunu söyleyebiliriz.

Söz konusu karaktere hayat veren isim ise Poldark dizisinde canlandırdığı Elizabeth karakteri sayesinde yakinen tanıdığımız Heida Reed.

6 bölümden oluşan dizi 3 farklı hikaye işliyor sezon içerisinde. Serinin ilk kitabından uyarlanan ilk hikaye ilk 2 bölümü kapsıyor. 3 ve 4. bölümlerde başka bir kitaptan başka bir cinayet hikayesi işleniyor. 5 ve 6. bölümlerde de bir başka hikaye daha. Bu 3 hikaye de 2, 4 ve 6. bölümlerin sonunda tüm soru işaretleri ortadan kaldırılarak başarılı bir şekilde kapatılıyor.

İlk hikayenin konusu Başbakanlık’ta işlenen bir cinayet davası. Ülkenin genç ve çekici başkan yardımcısı Halla (Kristín Lea) cinayete kurban giden isim. Cinayetin bir numaralı şüphelisi olarak tutuklanan isim ise Stella’nın eski bir müvekkili olan, daha önce küçük bir suçtan hüküm giymiş genç bir adam. Bunu duyan ve zoru seven Stella, bu genç adamın davasını üstleniyor. Hikayeyi eşelemeye ve Halla’nin cinayetindeki sır perdesini aralamaya başlıyor.

2. hikayemiz de yine bir cinayet hikayesi. Cinayete kurban giden isim ise Birleşmiş Milletler delegelerinden biri olan Ymir Palsson’un karısının ikiz kardeşi ve aynı zamanda şehrin önemli iş kadınlarından biri olan Regina Ragnarsdottir (Sigrún Edda Björnsdóttir). Şüphelilerden biri ise Regina’nın kız kardeşi Luisa ve Ymir’in 18-19 yaşlarındaki biricik kızları Þórunn (Kristín Auður Sophusdóttir). Stella bu davada Þórunn’u temsil etmek üzere işe alınıyor ve saunada ölü bulunan Regina’nın cinayetinin katilini ve arka planda yatan tüm gerçekleri bir bir ortaya çıkarmaya başlıyor.

3. hikayemiz ise tamamen Stella ile ilgili. Stella bu bölümde ülkeye 150 milyon euroluk büyük bir yatırım yapmaya hazırlanan Çinlilerle karşı karşıya geliyor.

Gunna ve Stella

Bu 3 hikayede de yardımcı karakter olarak izlediğimiz bazı isimlerden bahsetmem gerekirse;

*Stella’nın üst kat komşusu Gunna rolünde Kristín Þóra Haraldsdóttir‘i izliyoruz. Bilgisayarlarla arası çok iyi olan Gunna davalarda Stella’ya yardımcı oluyor ara ara bazı konularda.

*Stella’nın bir polis arkadaşı olan Raggi rolünde Þorsteinn Guðmundsson karşımıza çıkıyor.

*Başbakan Sverir rolünde The Innocents ve A.D. The Bible Continues dizilerinden hatırlanabilecek Jóhannes Haukur Jóhannesson‘u da izleme fırsatı yakalıyoruz.

*İçişleri Bakanı Dagbjört karakterine ise Sara Dögg Ásgeirsdóttir hayat veriyor.

GÖRÜŞ

Heida Reed’i Poldark’tan severim. Diziye de onun ismini görünce bir şans verdim zaten. İzlemesi, takip etmesi oldukça keyifli bir karakter yazmışlar güzel oyuncuya. O da başarılı bir şekilde taşımayı başarmış diziyi. Sara Dögg Ásgeirsdóttir ve Þorsteinn Guðmundsson gibi yardımcı oyuncular ile Kristín Auður Sophusdóttir, Kristín Lea ve Bing gibi konuk oyuncular da katkı sağlamayı başarmışlar bir şekilde diziye.

3 hikayeyi de beğendim ben genel olarak. Gizemin çözülme süreci, sürprizler falan tadındaydı hep. Bunlar arasında en çok da 2. hikayenin hoşuma gittiğini söyleyebilirim.

Eli yüzü düzgün, şans verilmeyi hak eden bir drama olmuş kesinlikle Stella Blómkvist. Alternatif ülkelerin dizilerinden hoşlananlar ve türü sevenler gönül rahatlığıyla deneyebilirler. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler.

Bu da fragmanı: