Geçtiğimiz sene Trapped ile başarıyı yakalayan İzlandalılar, İskandinavya dizi pazarına iddalı işlerle gelmeye devam ediyor. Yine bu dizinin yönetmenliğini yapmış olan Óskar Thór Axelsson’a proje emanet edilmiş. Dizi aynı adı taşıyan Stella Blómkvist romanlarından uyarlanıp ekranlara geliyor. Sekiz serilik ilk kitabın adı olan ”Bakanlıktaki Cinayet” ilk sezonunun temelini oluşturuyor.

Konusu: Yeni seçilen başbakanın yardımcısı olarak görevlendirilen Stella Blómkvist (Heida Reed), başbakanın bipolar bozukluk hastası olduğunu keşfeder. Stella işini devam ettirmek için başbakanın sağlığını halktan gizleme yolunu seçer. Başbakan ilaçlarını almayı bıraktığında akılalmaz kararlar alabiliyor. Bu durum trajikomik sahneler ortaya çıkarabiliyor.

İlk kitaptan uyarlanan konu genel hatlarıyla kısmen başbakanı içeriyor; başbakanlıktaki bir cinayeti kapsıyor ve karakterleri tanıtırken skandallar ile boğuşuyoruz.

Serinin baş yazarı, Poldark’tan tanıdığımız Heida Reed’in canlandırdığı Stella Blómkvist karakteri için her nasıl oluyorsa birçok özelliği içinde barındıran bir kadın tanımını kullanıyor. Baştan çıkarıcı, hafif meşrep, akıllı, acımasız, çok esprili, kendi halinde takılan bir avukat.

Dizi İzlanda’da yayın hayatını sonlandırdı. Uluslararası pazara 9 şubatta ViaPlay ile çıkıyor.

Fragman