The Walking Dead evreni malumunuz. Kimimizin hayatında girdik ve çık(a)mıyoruz edasında yer etmeye devam ediyor. Ana dizi 11. sezonuyla 22 Ağustos’ta yeniden ekranda olacak ve üstelik bu sezon final olacak. Ancak tabii ki bu kadarla sınırlı değil.

Uzantılardan Fear the Walking Dead 7. sezon onayını aldı. Carol-Daryl dizi uzantısının, bölümlük hikayeler şeklinde ilerleyecek Tales of the Walking Dead’in, aynı evrende geçecek komedi tabanlı bir dizinin ve Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen’li iki filmin hazırlıkları devam ediyor. Bir de işte elimizde The Walking Dead: World Beyond mevcut.

4 Ekim 2020’de AMC’de ilk sezonuyla ekrana gelen dizi toplamda 2 sezon olarak planlandı. Bu yıl içinde ekranda olması planlanan yeni sezonuyla yayın hayatını tamamlayacak. Yayınlanan ilk sezonu ve gelecek sezonu 10’ar bölümden oluşuyor. Ana dizide çalışan Matthew Negrete ve Scott M. Gimple birlikte görev aldılar. The Walking Dead’in uyarlandığı çizgi roman serisi temel alınarak hazırlandı.

Not: Dizinin ülkemizdeki yayın hakkı Amazon Prime Video Türkiye’de.

Iris – Silas – Hope – Elton

Konusu:

Zombi salgınının ortaya çıkışının ardından 10 sene geçmişken hikayesine başlayan dizi, kıyamet döneminde reşit olan ilk neslin hikayesine ağırlıklı olarak 4 genç üzerinden odaklanıyor. Neslin bazıları iyi, bazılarıyla kötü kimlikleriyle öne çıkarken yeni dünya düzeni nihayetinde herkesin hayatını sonsuza denk değiştirecek.

  • Iris Bennett (Aliyah Royale): Bilime ilgi duyan zeki bir lise öğrencisi. Dizideki genç kitleye oranla daha aklı başında biri.
  • Hope Bennett (Alexa Mansour): Iris’in evlatlık kız kardeşi, babaları görev gereği başka yerleşkede olduğu için birbirlerinin ailesi sayılırlar. Biraz isyankar ve entelektüel bir yapısı var. 
  • Silas Plaskett (Hal Cumpston): Şiddet gösterdiği bir olay sonrası başka yerleşkeden buraya transfer edilmiş, özünde utangaç ve asosyal bir genç. 
  • Elton Ortiz (Nicolas Cantu): Analitik zekası ağır basan 15 yaşında bir genç. İsmi Elton John’dan gelme, evet.
  • Felix Carlucci (Nico Tortorella), Grubun yaşadığı yerleşkenin (Campus Colony) güvenliğinden sorumlu. Babaları ortalıkta olmayan Iris ve Hope başta olmak üzere gençlere göz kulak olmaya da çalışıyor.
  • Elizabeth Kublek (Julia Ormond): Kimsenin yerini tam olarak bilmediği, karşılıklı iletişimde ve ticarette bulunduğu askeri yerleşke Civic Republic Military’den sorumlu yarbay. Tabii ki iyi amaçları yok.

** Kadronun kalanına buradan ulaşabilirsiniz.

Felix ve yardımcısı Huck (Annet Mahendru)

The Walking Dead’e daha çok eleştirel bir bakış açısıyla da olsa halen devam ediyorum. Elim değmişken bunun ilk sezonunu da izleyiverdim.

İyi bir dizi olduğu düşüncesinde değilim esasında. Gittikçe daha iyi bir hale geldiği söylenebilir ama ortalamada bakarsak yine de vasatı aşmıyorlar. Ana dizi ve hatta kimine göre Fear the Walking Dead daha başarılı kalıyor yanında. Fakat yine de The Walking Dead’i  izlemeye devam edenlerin dilerse deneyebileceği bir dizi bana kalırsa. Aynı evrende geçen dizileri ucundan da olsa bir şekilde birbirine bağlama açısından da mantıklı olabilir belki.

The Walking Dead evreninden uzaklaşmış ya da bulaşmamışlar için gerek yok elbette. Zombi (ki bu dizidekiler için “empties”, “uglies”) lazımsa başka yapımlar da bir yerlerde mevcuttur sonuçta. Zaten zombilerin varlığı bir işe yaradı mı o bile tartışılır. Karakter ağırlıklı bir drama olduğu söylenebilir. Gerçi ben asıl “Ergenlere ölüm,” tavrında izleyivermiş bulundum nihayetinde. Dolayısıyla Felix, Huck, Will gibi bazı yetişkin karakterlerin varlığı daha çok işime yaradı. CMR’ın detayına biraz daha girmeye zahmet etselerdi daha iyi de olabilirdi hatta.

Velhasıl, The Walking Dead: World Beyond da genel haliyle böyle bir dizi işte. İzleyeceklere iyi seyirler.

Not 2: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.