Robert Jordan‘ın 14 ciltlik ve yaklaşık 10.000 sayfalık fantastik kahramanlık öyküsü The Wheel of Time’ın (Zaman Çarkı) dizi olarak televizyona uyarlanacağı ile ilgili haberi 2016’nın Nisan ayında almıştık. Amazon’un diziye onay verdiği ile ilgili haber ise 2018’in Ekim ayında gelmişti.

Rosamund Pike, 2019’un Haziran ayında dizinin kadrosunda yer alacağı açıklanan ilk oyuncu olmuştu. Yaklaşık 2 ay sonra Madeleine Madden (Picnic at Hanging Rock), Marcus Rutherford (Bulletproof), Barney Harris (Clique), Zoë Robins ve Josha Stradowski’nin, Pike ile birlikte dizinin başrolünde yer alacağı ile ilgili haber geldi.

Destansı bir fantezi dünyasında geçen Zaman Çarkı, kadınlardan oluşan Aes Sedai adlı inanılmaz güçlü bir örgütün üyesi olan Moiraine’i (Rosamund Pike) anlatıyor. 5 genç kasabalının; Egwene Al’Vere, Perrin Aybara, Mat Cauthon, Nynaeve al’Meara ve Rand al’Thor’un hayatları, garip ve güçlü Moiraine’in Two Rivers kasabasına gelmesiyle sonsuza kadar değişir. Moiraine, içlerinden birinin Işık ve Karanlık arasındaki dengeyi sonsuza dek değiştirme gücüyle, kadim bir kehanetten geldiğini söyler ve onlarla birlikte dünya çapında tehlikeli bir maceraya atılır. Kehanete göre ise bu gençlerden birisi insanlığı ya kurtaracak ya da yok edecek olan Yeni Ejder’dir. Karanlık Varlık hapisten kaçıp Son Savaş başlamadan evvel, dünyanın kaderi konusunda ya o yabancıya ya da kendilerine güveneceklerdir.

Sophie Okonedo, Kae Alexander, Miguel Alvarez, Daniel Henney, Alvaro Morte, Hammed Animashaun, Alexandre Willaume, Johann Myers, Priyanka Bose, Taylor Napier ve Emmanuel Imani, ilk sezonu 8 bölüm sürecek ve 2. sezon onayını çoktan almış olan dizide göreceğimiz diğer isimler.

Zaman Çarkı, yönetici ve yürütücü yapımcı Rafe Judkins (Marvel’s Agents of SHIELD ) tarafından televizyona uyarlandı. Red Eagle Entertainment’tan (Winter Dragon) Larry Mondragon ve Rick Selvage, Radar Pictures’dan Ted Field ve Mike Weber (Jumanji: Welcome to the Jungle), Darren Lemke (Shazam!), Marigo Kehoe ve ilk 2 bölümü yöneten Uta Briesewitz dizinin diğer yönetici yapımcıları.

Rosamund Pike, dizinin yapımcılarından. Jordan’ın eşi ve kitapların editörü Harriet McDougal ve Jordan’ın ölümü sonrası seriyi bitiren Brandon Sanderson, danışman yapımcı olarak dizide görev aldılar. Zaman Çarkı, Amazon Studios ve Sony Pictures Television tarafından ortaklaşa üretildi.

Dizinin ilk 3 bölümü 19 Kasım’da yayınlanacak. Kalan bölümler 24 Aralık’a kadar haftalık olarak Cuma günleri yayınlanacak.

Diğer posterler ve videolar 2. sayfada