x filesThe X-Files, 1993-2002 arasında Fox kanalında yayınlanmış bilim-kurgu dizisidir. Dizi, 9 sezon ve 201 bölümdür. ( Fox, tam 13 yıl sonra dizinin 10. sezonunun olacağını açıkladı. Sezon 6 bölümden oluşacak. ) Dizinin yaratıcısıysa Chris Carter‘dır.

FBI, Dana Scully adlı genç ajanı X-Files (Gizli Dosyalar) bölümünde çalışan Fox Mulder’ı denetlemek amacıyla Mulder’ın yanına ortak olarak gönderir. İkili ilk bölümden itibaren Mulder’ın seçtiği olay mahallerine gider. Mulder dosyalara paranormal açıklamalar getirirken Scully, daha bilimsel ve akılcı olarak yaklaşır. Dosyalar çözüldükçe Scully de yavaş yavaş bu tutumunu bir kenara bırakacaktır. İkili, tek tek başka dosyalara da baksa da bu bölümlerin dışında uzaylıların varlığını kanıtlamaya ve devletin gizlediği bilgilere ulaşmaya çalışmaktadırlar.

Karakterler

Xfiles-FoxMulder-small

Fox Mulder

Karakteri David Duchovny canlandırmaktadır. Mulder, küçükken kardeşinin uzaylılar tarafından kaçırıldığını görmüştür. Bu durum üzerine uzaylılar ve paranormal olaylarla ilgilenir. Aslında Oxford Üniversitesi’nde psikoloji okumasına rağmen FBI’ya katılmaya karar verir. Bu sayede FBI kaynaklarını kullanarak kız kardeşini bulmaya ve uzaylıların varlığını kanıtlamaya çalışır.
Mulder istediği dosyaları seçer. Dosyalara açık fikirlerle yaklaşır.
Garip davranışlarından ötürü takılan lakabı “Tekinsiz” dir.

Dana-Scully-dana-scully-21102062-2034-2560

 

Dana Scully

Karakteri Gillian Anderson canlandırmaktadır. Scully, FBI’ya girebilmek için tıp eğitimini yarıda bırakmıştır. FBI’da ajanlığın yanı sıra adli patalog olarak da görevlidir. X-Files’a atanmasının sebebi Mulder’ı incelemesi ve rapor vermektir. Scully dosyalara Mulder’ın aksine akılcı, bilimsel ve kuşkucu yaklaşır.
Cinayet davalarında Mulder araştırma yaparken Scully, genellikle otopsi yapar.

skinner

 

 

 

 

WalterSkinner

Karakteri Mitch Pileggi canlandırmaktadır. Skinner, FBI’da müdür yardımcılığı yapmaktadır ve X-Files bölümünden sorumludur. Mulder ve Scully’den düzenli rapor alır. Dizide Mulder ve Scully’den sonra en çok görülen karakterdir.

The_Smoking_Man_(X-Files)

 

 

 

Sigara İçen Adam

Karakteri William B. Davis canlandırmaktadır. Dizide en çok görülen karakterlerdendir. Asıl adı dizinin gelecek bölümlerinde açıklansa da genelde Sigara İçen Adam olarak geçer. Devlet gerçeklerini saklayan grubun en önemli üyesidir. Dizinin başlarında sadece sigara içerken gördüğümüz karakter sonraki sezonlarda kötü karakter olarak gözümüze daha çok çarpar. Yeri gelince çok tehlikeli olabilir.

 

Ayrıca 8. ve 9. sezonlarda John Doggett karakteriyle Robert Patrick ve Monica Reyes karakteriyle Annabeth Gish diziye katılmışlardı.

Özdeşleşmiş Cümleler

Dizinin jeneriğinin sonunda çıkan ”The Truth is Out There” (Gerçek Orada Bir Yerde) ve Mulder’ın panosundaki ”I Want to Believe” (İnanmak İstiyorum) cümleleri diziyle özdeşleşmişlerdir.The-Truth-Is-Out-There

Konuk Oyuncular

Günümüzde popüler olan oyuncuları dizide konuk oyuncu olarak izleyebiliyoruz. The Walking Dead‘ten tanıdığımız Laurie Holden, Grey’s Anatomy‘de izlediğimiz James Pickens Jr., Chuck‘ta izlediğimiz Adam BaldwinBreaking Bad‘in başrolleri Bryan Cranston ve Aaron Paul, Supernatural‘dan Mark Sheppard, farklı dizilerde izlediğimiz Mark Pellegrino bu isimlerden sadece birkaçı.

 Filmler

5. sezonun sonunda izlenmesi gereken The X-Files: Fight the Future ve dizinin finalinden sonra gösterime giren The X-Files:I Want to Believe adlı 2 adet film de çekilmiştir. Konu bütünlüğü açısından izlemenizi tavsiye ederim. Ama izlemezseniz de çok bir şey kaçırmazsınız.

Yazarın Notu

Yazıya bakarak çok ciddi bir havası olduğunu düşünebilirsiniz. Ama ortamı yumuşatan sahneler ve bölümleriyle  bir şekilde izletiyor kendini. İzlerken hiçbir bölümü atlamamak lazım. Çünkü spontane bölümlerde güzel oyunculuklar var.

Fringe, Supernatural ve daha birçok bilim kurgu yapıtı severlere bazı bölümler oldukça oldukça benzer gelecektir. Bir bakıma X-Files bu dizilerin kaynağı sayılabilir. Ayrıca birçok dizide geçen Scully-Mulder espirileri diziyi izledikçe mantıklı gelmeye başlayacaktır.

Dizi genellikle biliniyor olmasına rağmen özellikle dönemimizde pek izleyicisi olmadığını farkettim ve tanıtımını görmeyince sitede tanıtayım dedim. Umarım beğenirsiniz.