Yakın dönemin tıp dizilerinin arasına şubat ayında Transplant dizisi de katıldı. Kanada yapımı dizi, CTV’de ekrana geldi ve ekrana gelen ilk sezonu 13 bölümden oluşuyor.

İkinci sezon onayı alan Transplant’in ABD’deki yayın hakkını NBC kanalı aldı ve 1 Eylül’de başlattı. Joseph Kay’in yaratıcısı olduğu dizinin kadrosunda Hamza Haq, Laurence Leboeuf, John Hannah, Ayisha Issa, Jim Watson, Torri Higginson, Sirena Gulamgaus ve Grace Lynn Kung gibi isimler bulunuyor.

Konusu:

Suriye’de doktorluk yapan Bashir “Bash” Hamed, kendisi ve ülkesi için büyük bir yıkıma neden olan iç savaş nedeniyle kız kardeşiyle birlikte Kanada’ya iltica eder. Ancak iki ülke arasındaki yeterlilik sorunundan dolayı herhangi bir hastanede doktor olarak işe girmesi mümkün olmaz.

Bulduğu işlerde çalışmaya, ülkede kalmaya ve kardeşiyle birlikte geçinmeye çalışan Bashir, doktorluk becerisini gösterme fırsatını yakalayınca hayatı değişir. Kısıtlı imkanlarla acil durumlara müdahele etmekte iyi olan Bashir, bir restoranda yaptığı yardım sonrası Toronto’daki York Memorial Hospital’da tıbbi asistan olarak işe başlar.

Transplant’te hastanenin acilinde çalışan belli isimlerin özel ve profesyonel hayatlarında olup bitenler, üstlendikleri vakalar ve haliyle hasta hikayeleri anlatılıyor. Bu sırada Bashir’in Suriye’den kalma travmaları da ziyaret ediliyor.

Claire – Jed – Bashir – Theo – Magalie – June

Önemli Bazı Karakterler:

Dr. Magalie Leblanc: Azimli, çalışkan ama acilde çalışmanın stresi nedeniyle kişisel ve sağlık sorunları olan bir asistan.

Dr. Jed Bishop: York Memorial’ın acilinden sorumlu isim. Biraz aksi ama anlayışlı birisi. Bashir’in hastanede çalışmaya başlamasında büyük pay sahibi.

Dr. June Curtis: Yetenekli bir travma asistanı. Özel hayatını hastanedekilerin dikkatinden uzakta tutmaya çalışıyor.

Dr. Theo Hunter: Pediatri bölümünden bir asistan. Asistanlığını tamamlarken Sudbury’de yaşayan ailesinden uzakta olmanın zorluğunu yaşıyor. Uyum sürecini atlatmada Bash’in büyük destekçilerinden.

Claire Malone: Acildeki hemşirelerin sorumlusu. Acili idare etmenin dışında Dr. Bishop’ı de idare etmeye çalışıyor.

Amira Hamed: Bash’in küçük kız kardeşi. Savaşın götürdüklerini yaşına göre iyi göğüslese de başka bir ülkede yeni bir hayata henüz pek alışamamış.

Medikal dramaları fırsat buldukça denemeye çalışıyorum. Bir süre önce yine Kanada yapımı olan Nurses dizisini izlemiştim, onun sezonunu tamamladıktan sonra buna geçiş yaptım. Ona göre daha iyi bir dizi olduğunu söyleyebilirim.

Vakalar konusunda görülmemişi deneme veya mucizeyi başarma gibi bir gayrette değiller. Klasik yoldan giderek acilin tanıdık gelebilecek dinamiğini takip ediyorlar. Bashir’in zor durumlarla baş edebilme yeteneğini abartmadan kullandıkları da oluyor. Magalie, Theo veya Jed gibi karakterlerin profesyonel ve kişisel katkısı ise bence bonustu.

Öte yandan savaşın travmasını da özellikle Bashir üzerinden iyi anlattılar. Amerikanvari olmamaları, sistem eleştirisine fazla girmeyip politik atmosferin etrafından dolanmaları sayesinde odak noktası insanlar olarak kaldı. Sezonun 10 bölüm sürmesini tercih ederdim ama problem değil. Diğer tıp dramalarını düşündüğümüzde hafif kaldığı olabiliyor sadece. Yine de izlemesi rahat bir dizi, sezonun ilk yarısında karakterlere ve hastane ortamına alışınca daha da kolay oluyor zaten. Oyunculukları ise böylesi bir dizi için yeterli.

Transplant genel olarak böyle bir yapım. İyi seyirler.