Tron: Uprising ilk olarak 20 Mayıs’ta yayınlanan bir Disney XD animasyonu.1982 yapımı Tron ve 2011’de gösterime giren Tron: Legacy filmlerinin bir nevi uzantısı* niteliğindeki bu harika animasyonu tanımak isteyenleri yazının devamına alalım.

Dizinin konusuna geçmeden önce, birtakım bilgiler vermek gerekiyor.Olaylar, aslında bir bilgisayar oyunun içinde geçiyor ve gördüğümüz her karakter ise birer program. Diziyi tamamen anlayabilmek için 1980 tarihli Tron filmini izlemenizi tavsiye etsem de zamanınız yoksa direkt diziyi izlemeye de başlayabilirsiniz. Dizinin başlangıcında genel bir özet geçiliyor zaten.

Şimdi, dizinin konusuna gelecek olursak…Genç bir program olan Beck’in, Grid isimli bir bilgisayar dünyasının içinde bir diktatörlük sistemine karşı ayaklanma başlatması ve bu yoldaki maceraları diye özetleyebiliriz. Ama ilk bölümü ispiyonlayarak da olsa biraz daha ayrıntılı bir özeti hak ediyorsunuz elbette. ;)

-Buradan sonrası, ilk bölüme dair ispiyon içerir-

Grid adı verilen bir bilgisayar dünyasının içinde yaşayan Beck, sıradan bir gençtir. Bir gün Clu isimli diktatör lider ve sağ kolu General Tesler, Beck’in de yaşadığı Argon şehrini ele geçirir. Bunun üzerine, daha önce Clu ile savaşmış ve herkes tarafından öldü sanılan Tron ile yolları kesişir. Beck, bundan sonra Tron tarafından isyan için eğitilecektir. Fazla zamanı kalmadığını düşünen Tron, yerini alması için Beck ile beraber eğitime başlar. Ardından Beck, diktatör Tesler’a ve planlarına kendisini bir maskeyle gizleyerek engel olmaya çalışırken, hain olarak ilan edilir. Artık, Beck hem kimliğini gizlemeli, hem de isyana öncülük etmelidir.

Dizide, hayli tanıdık simalar seslendirme yapıyorlar. Şimdi de karakterlerini ve onları seslendirenleri tanıyalım:

Beck

Dizinin ana kahramanı olan genç program Beck, Tron tarafından eğitiliyor. Karakteri Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ve Wilfred ile tanıdığımız Elijah Wood seslendiriyor.

Tron

Grid isimli evrenin koruycusu olan Tron, geçmişte Clu ile savaşabilen tek program. Karakteri, sinemada da Tron’u canlandıran Bruce Boxleitner seslendiriyor.

Mara ve Zed

Beck’in sırrından haberi olmayan ve Beck ile birlikte aynı işyerinde çalışan bu ikili, birbirlerinden hoşlanmalarına rağmen bir türlü birbirlerine açılamıyorlar.(Mandy Moore) ve (Nathan Corddry) tarafından seslendiriliyorlar.

General Tesler

Dizinin baş kötüsü olan bu karakter, Clu’nun sağ kolu. İsteklerini elde etmek için hiç bir şeyden kaçınmıyor. Karakteri Lance Henriksen seslendiriyor ki kendisini pek çok filmde oyuncu olarak da görebilirsiniz.

Paige

Emmanuelle Chriqui tarafından seslendirilen bu karakter, Tesler’ın yardımcılarından biri. Ama, kötülükte Tesler kadar ileri bir düzeyde değil.

Daha fazla ispiyon vermemek için diğer karakterleri tanıtmayacağım.Bunların dışında, bazı bölümlerde Lance Reddick, Tricia Helfer, Kate Mara gibi isimler de sesleriyle yer alıyorlar.

Disney‘in bu yeni animasyonuna ön yargılı yaklaşmazsanız, hayli keyifli bir dizi sizleri bekliyor. Başarılı ve abartısız 3 boyutlu animasyonları olan dizinin ortalama süresi 21-22 dakika arası değişiyor. Dizinin şu ana kadar 7 bölümü yayınlandı ve ilk sezon 18 bölümden oluşacak.

Son olarak da bir tavsiye : Diziyi yüksek çözünürlükte izlerseniz çok daha etkiliyici oluyor.
Tanıtım filmi :

* 1982 filminin tek uzantısı dizi ve filmler değil. Birçok bilgisayar oyunu, kitap ve çizgi romanı da bağrından çıkartmış bir hikayedir Tron.