Şuradaki şov programları bildirimden sonra, Türk ekranlarında gördüğümüz yetenek yarışmaları geldi aklıma bir de.Sanıyorum ilk olarak “popstar” ile bu kadar popüler oldu bu tür yarışmalar. Ardından büyük küçük hemen her kanalda, iş yapan ya da yapmayan pek çok yetenek yarışması yapıldı. İşte günümüzde oldukça popüler olan ve aklıma ilk gelen bazı yetenek yarışmalarımız:

bir şarkısın senerol evgin‘in de vakti zamanında seslendirdiği ‘samanyolu’ isimli parçanın giriş bölümünden adını alan yarışmada, çocuklar şarkı söylüyor. yarışıyor diyemeyiz, çünkü herhangi bir birinci ya da ödül mevzu bahis değil. yarışmanın seçici kurulu, türkiye’nin farklı yerlerini dolaşıp, yetenekli olduklarına inandıkları çocukları programa alıyorlar. onlar da eğitmenler eşliğinde her hafta eserlerini seslendiriyorlar.bir ara ünlü konuklar, koltuklarda oturup yorum yapıyorlardı; artık sadece şarkılarda eşlik edip gidiyorlar. halk da beğendiği şarkıyı haftanın birincisi yaparak, sonraki hafta tekrar söylenmesini sağlıyor. Erol Evgin ve Pınar Altuğ‘un sunumuyla ve birbirinden yetenekli (sadece ses olarak söylemiyorum, sahne performansları da zaman geçtikce iyiye gidiyor) çocuklar sayesinde uzun süredir ekranlarımızda “bir şarkısın sen“. Tek kötü durum şu ki konuk yorumları kaldırılınca sunucular şarkı öncesi ve sonrası sohbetlerini iyice uzatıp tadını kaçırmaya başladılar. Reyting kaygısı, reklam alma çabasından doğan süreyi uzatma taktikleri, maalesef rahatsız edici boyutlara ulaşmak üzere.

yetenek sizsiniz türkiyeAcun ılıcalı‘nın yapımcılığında britain’s got talent formatında bir yetenek yarışması. yabancı versiyonunun katılımcılarının youtube ve facebook gibi içerik paylaşım sitelerinde oldukça sık görülmesi acun’un iştahını kabartmış olmalı ki program formatını türkiye’ye taşımış. ancak formatın orijinal adı “türkiye’nin yeteneği” ya da “türkiye yeteneğini arıyor” gibi ‘sıradan’ gelince kulağa, kelime oyunlarıyla dikkat çekici bir isim koymuş.Yarışmanın jürisinde de yer alan ılıcalı, programın başında ali taran ve oylum talu ile yola çıkmıştı. ancak talu’nun yersiz yorumları ve ‘gerçek bir reyting makinesi’ olmaması sebebiyle yollarını ayırdı. yerine (bence reytinglere etkisi büyük olan) hülya avşar getirildi.dediğim gibi “popstar”ın parlak döneminde olduğu kadar çok yetenek avcısı kalmadı artık. ancak mevcut olanlar da tüm iddiaları ile reyting savaşında yer alıyorlar.