GİRİŞ

Gelişen teknolojiler ve değişen dünya ile birlikte klasik televizyonculuk ve sinema da bir değişim geçiriyor ve yavaş yavaş internet yayıncılığına yerini bırakıyor. Netflix’in öncüsü olduğu bu internet üzerinden dizi/film yayınlama sektörü günden güne büyümekte ve neredeyse her hafta yeni bir yayıncı duyurulmakta. Bugün tanıtımını yapacağımız dizi ise Netflix’ten sonra bu alandaki ilk dalga yayıncılardan diyebileceğimiz Amazon Prime’ın 13 Eylül 2019 tarihinde bizlerle buluşturduğu, yetişkinlere yönelik yeni animasyon dizisi Undone.

Dizimizin mutfağında, Netflix hiti BoJack Horseman’ın yaratıcısı Raphael Bob-Waksberg ile Kate Purdy var. Animasyon, drama, fantastik, gizem ve psikolojik gerilim türlerinde, bölüm süreleri 22-24 dakika arası olan dizimizin ilk sezonu 8 bölümden oluşmakta. Konu ve karakterlere geçmeden belirtmem gerekiyor; yazının sonraki kısmı ilk bölümden ufak tefek ispiyonlar (spoiler) içermekte.

KONU ve KARAKTERLER

Dizimizin merkezinde Alma adında 30’una yaklaşmış genç bir kadın var. Alma, ölümden döndüğü bir trafik kazasının ardından yıllar önce ölen babasını görmeye başlıyor. Babası, Alma’nın zaman ve mekanda yolculuk yapabileceğini ve bu şekilde bazı şeyleri değiştirebileceğini söylüyor ve ölümünü araştırıp engel olması için yardımını istiyor.

Alma Winograd-Diaz (Rosa Salazar): Her gün aynı şeyleri yapan, rutin bir hayat yaşayan ve bundan çok bunalan, işitme engeli de olması sebebiyle kendini yalnız hisseden bir karakter Alma. Bir kreşte çalışıyor. Geçirdiği kazanın ardından zamanla farklı bir ilişkisi olduğunu keşfediyor ve bu sayede zamanda yolculuk yaparak babasının ölümünün ardındaki gerçeği öğrenip buna engel olmak istiyor.

Becca Winograd-Diaz (Angelique Cabral): Alma’nın kız kardeşi, nişanlı. Küçüklükten beri ebeveynlerinin Alma ile daha fazla ilgilendiğini düşünüyor ve şimdi onunkinden daha iyi bir hayat kurup bir nevi bunun intikamını almak istiyor içten içe.

Camila Diaz (Constance Marie): Alma’nın annesi. Latin kökenli ve dindar. Kızı Alma’nın üzerine bazen fazla düşüyor ya da o böyle düşünüyor. Yerel kilisede sevilen sayılan biri.

Jacob Winograd (Bob Odenkirk): Alma’nın babası, fizikçi. Farnaz adında bir öğrencisi ile zamanda yolculuk üzerine bir çalışma yürütüyorlar. Projeleri üzerinde çalıştıkları bir akşam laboratuardan çıktıktan sonra bir araba kazası sonucu ikisi de ölüyor.

Sam (Siddharth Dhananjay): Alma’nın erkek arkadaşı. Geçirdiği kazadan kısa süre önce Alma kendisinden ayrılıyor, fakat kazanın etkisiyle o anlar Alma’nın hafızasından kaybolunca Sam bu ayrılık hiç yaşanmamış gibi davranıyor.

Tunde (Daveed Digs): Alma’nın çalıştığı kreşin sahibi.

Reed Hollingsworth (Kevin Bigley): Becca’nın nişanlısı.

Jacob

Sam ve Alma

SON NOTLAR

  • Dizinin animasyonu rotoskop tekniği ile yapılmış. Yani sahneler normal dizilerdeki gibi oyuncular ile çekildikten sonra animatörler bu sahnelerdeki her karenin üzerine çizim yapmış. Haliyle çok büyük bir emek var ortada.
  • IMDB’de yazdığına göre bu tekniği tüm bölümlerinde kullanan kısa olmayan ilk televizyon dizisi. Burada kısadan kasıt sanırım 3-5 dakikalık yapımlar.
  • Dizi, karakterlerin anne tarafından gelen Latin kökenleri ile şamanizm öğelerini de birleştiriyor. Bunun etkisiyle birlikte alışılagelmiş zamanda yolculuk kalıplarından sıyrılıp izleyiciye daha farklı bir deneyim sunuyor.
  • Bıraktığımız noktada 2. sezon olmasa bile mini dizi kafasıyla izlenebilir. Zaten 2. sezon olursa da kullanılan bu teknik sebebiyle uzun bir süre bekleriz muhtemelen yapımın bitmesini.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Mümkün olduğunca ispiyon (spoiler) vermeden yazmaya çalıştım. Yılın en iyi işlerinden olduğunu düşünüyor ve kesinlikle tavsiye ediyorum. Rotoskop tekniği hakkında daha fazlasını merak edenler için Wikipedia başlığı, ekşisözlük ve son olarak Türkçe bir video linkini de buraya bırakayım. Birkaç görsel ve tanıtım fragmanıyla tanıtımı bitiriyor, izleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Alma ve Camila

Becca ve Alma