8 Kasım 2016 tarihinde yapılan Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinde Donald J. Trump, Cumhuriyetçi Parti adayı olarak seçime girmiş ve rakibi Hillary Clinton’a karşı ABD’nin yeni devlet başkanı olmuştur. Tabii ki bu sonuç, hem ABD’de hem de dünyadaki diğer ülkelerde büyük gündem olmuş, özellikle de Amerikan halkını ikiye bölmüştür. Desteklediği politikalar ve sergilediği tavırlar yüzünden Trump’ın sevmeyeni çoktur Amerika’da. Özellikle Amerika’daki göçmenlere karşı izlediği politika, ırkçı ve cinsiyetçi davranışları nedeniyle çoğu kesimin tepkisini toplamıştır. Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen seveni ve destekleyeni de epey fazladır.

Şimdi bunlardan neden bahsettik?

Çünkü yaratıcısı Sacha Baron Cohen olan Who Is America? adlı bu politik hiciv türündeki dizimiz, tam olarak yukarıda bahsedilen durumdan yola çıkarak ABD’nin şu anki hâlini gözler önüne seriyor. Dizide Cohen’in, çeşitli karakterlere bürünmüş şekilde Amerikan vatandaşlarının, özellikle de Trump’ı destekleyenlerin gerçek ve çirkin yüzlerini nasıl ifşa ettiğini, onları nasıl rezil ettiğini hem gülerek hem de büyük bir şaşkınlık içerisinde izliyoruz.

Konusu

Öncelikle ilk bölümü izlediğimde “Ne izledim ben şimdi böyle?” dediğim için konusunu çok ispiyona girmeden nasıl anlatacağımı tam olarak bilemedim. Normal bir komedi dizisinden ziyade daha çok röportaj, talk-show ve belgesel tarzı kısımlardan oluşuyor bir bölüm. Örneğin bölümün bir kısmında Amerikalı ünlü bir siyaset adamı, Cohen’in canlandırdığı karakterlerden biriyle ve oyuncunun gerçek kimliğinin farkında olmadan bir röportaj yapıyor. Ancak dizinin asıl olayı, bu röportajın konusu ve bu siyasetçinin neden orada olduğuyla alakalı.

Konuklara öyle sorular soruluyor ki bunlara şaşırmamızın etkisi geçmeden verilen cevaplardan daha bir dumur oluyoruz. Zaten katılanlar genelde Trump’ı ve/veya onun politikalarını destekleyen kişiler oldukları için ortaya çok ilginç görüntüler çıkıyor. Başka bir örnek verecek olursak Cohen, yine farklı bir kılıkla halkın arasına karışıyor. Tabii seçtiği kişiler yine Trump’a oy vermiş ya da sosyal medyada ırkçı, cinsiyetçi vb. söylemlerde bulunmuş veya bu tarz bir şeye meyilli olan kişiler arasından belirleniyor. Hâl böyle olunca da Cohen, özel olarak hazırlanmış sorularla bu insanlara yükleniyor ve bize de sadece duyduklarımız karşısında ağzı açık ekrana kilitlenmek kalıyor. Mesela bir bölümde, Amerika’da bireysel silahlanmayı destekleyen bir siyasetçi ile 3 yaşındaki çocuklara nasıl silah eğitimi verilmesi gerektiği konusunda bir röportaj yapıyor ve bunu ciddi ciddi konuşuyorlar. Bu örnek belki biraz daha yardımcı olmuştur konunun anlaşılmasına. Bir de 2. bölümden şu videoya bakabilirsiniz:

Showtime kanalında 15 Temmuz – 26 Ağustos tarihinde yayınlanan dizinin ilk sezonu uzunluğu 25 ila 28 dakika arasında değişen 7 bölümden oluşuyor. Dizinin ikinci sezonuyla ilgili henüz bir gelişme yok. Ancak diziye konuk olarak katılan siyasetçilerden biri Sacha Baron Cohen’e bu dizi yüzünden 95 milyon dolarlık bir dava açmış ve ilk duruşmayı Cohen kazansa da dava henüz sonuçlanmamış. Bu yüzden dizinin onay almama ihtimali yüksek. Dizide ayrıca Ali G ve Borat gibi karakterlerle tanınan Sacha Baron Cohen’i yine nevi şahsına münhasır birçok karaktere can verirken görüyoruz.

Son Söz

Öncelikle diziye başlarken nasıl bir şeyle karşılaşacağımı hiç bilmediğimi söyleyebilirim. Sacha Baron Cohen’in Borat karakterini biliyor olmama rağmen kendisini daha önce hiçbir dizi veya filmde izlememiştim. Ancak daha ilk bölümü izledikten sonra hem diziyi hem de oyuncuyu çok beğendim. Dizi gerçekten şu ana kadar izlediğim dizilerden çok farklı. Hem aşırı komik hem de şok edici bir etkisi var. Bazı sahnelere gülerken bu sahnelerin kurgu olmadığını bilmek gerçekten insanın içini ürpertiyor. Yani böyle bir dizi nasıl yayınlanmış, gerçekten büyük cesaret. Bazı sahneleri düşününce kurgu olmadıklarına inanmakta güçlük çekiyor insan, o derece şaşırtıcı. Amerikan halkının bu durumunu görünce aslında izlediklerimizin bize de çok yabancı olmadığını fark ediyoruz. İzlemeyen herkesin en azından ilk bölüme bir bakmalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Ancak dizide +18 unsurlar da var, bunu da belirterek tanıtımı burada bitiriyorum.

Fragman: