Hepimizin, çocukluğumuzun o unutulmaya yüz tutmuş anılarında hiçbir şekilde hafızamızdan silinmeyecek olan unutulmaz çizgi filmleri vardır. Yaşımıza göre değişir bunlar… Kimimizde Şirinler, Duffy Duck; kimimizde Red Kit, Ninja Kaplumbağalar’dır…Hepimiz bir şekilde en sevdiğimiz kahramanların hikayelerini nutkumuz tutulmuş bir şekilde takip etmişizdir TV önünde…

kapak
kapak

Forumların anime bölümlerinde gezinirken tamamiyle tesadüfi bir şekilde rastgeldiğim Slam Dunk’ı(1993) görünce, çocukluğumun o tatlı anılarına daldım birden. Show TV, sanki biz öğrencilere inat olsun diye tam okula gitme vaktinde yayınlardı Slam Dunk’ı. Yine de her gün inatla ve hevesle, ilk derse geç gitme ve öğretmenden azar işitme pahasına izlerdim bu harika animeyi. Ancak bir süre sonra nedensiz bir şekilde hikaye yarım kaldı ve yıllar sonra hatırlanacak tatlı bir anıya döndü Slam Dunk benim için.
Uzun yılların ardından tekrardan bölümleri izlemeye başlayınca ve o güzel anları hatırlayınca anladım ki herhangi bir basketbolsever ya da herhangi bir animesever için Slam Dunk, ender rastlanan eserlerden biri. Gerek hikayenin ilgi çekici ve esprili bir şekilde anlatımı, gerek animelerin o doğasına özgü izlettiriciliği olsun Slam Dunk, tam bir başyapıt benim için.
Slam Dunk’a hiç rastgelmemiş diziseveler için biraz hikayeden bahsetmek gerekirse şöyle başlayayım;

ezeli rakipler: rukowa ve hanamichi
ezeli rakipler: rukowa ve hanamichi

Başkahramanımız Hanamichi Sakuragi, ortaokulun son yıllarında tam 50 defa çıkma teklifinde bulunduğu kızlar tarafından reddedilmiş kızıl saçlı ve uzun boylu bir Japon gencidir. Hanamichi, son reddedilişinde, teklif ettiği kızın basketbol takımındaki başka biri tarafından hoşlandığını duyunca, spordan ve basketboldan nefret eder ve tamamiyle depresif bir havada lisedeki hayatına başlar.
Zaten sinirli ve enerjik yapısından dolayı başı beladan kurtulmayan Hanamichi, ne zaman basketbol kelimesini duysa çılgına dönmektedir. Bir gün, ders arasında, yine bu depresif havasındayken yanına yaklaşan ve Hanamichi’nin uzun boyuna ve atletik vücudunu inceleyip “Basketbol seviyor musun?” diye safça soran Haruko adlı birinci sınıf öğrencisi bir kıza aşık olur ve onun için ilk başta nefretle baktığı basketbol, sevdiği kızı elde etmek için bir fırsat olarak karşısına çıkar. Ancak işi hiç kolay değildir çünkü Haruko hem bir başka basketbolcu olan Rukawa adlı birinden hoşlanmaktadır hem Goril lakaplı abisi okulun basketbol takımının kaptanıdır. Oysa Hanamichi, daha ilk günden bu iki basketbol oyuncusuyla kavga etmiştir.
Animenin yaratıcısı Nobuto Sakamoto, Hanamichi’nin hiçbir bilgisi olmadığı basketbolda inanılmaz yeteneği ile kendini kanıtlamasını; akabinde Japonya liselararası turnuvasını ve lise hayatını mükemmele yakın bir espri anlayışı içerisinde anlatmıştır. Heyecan ve komedi unsurları seri boyunca devam eder ve böylelikle her bölüm geçtikçe daha da bağlanırsınız Slam Dunk’a.
Not:Burada anime hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Bura ise animenin hayranlarının hazırladığı bir site.