cbs kanalının yeni dizisi shark 21 eylül perşembe akşamı yayınlanmaya başladı. pilot bölümün yönetmenliğini ise ünlü yönetmen spike lee yaptı. aslında dizi en baştan yayın listesine bile alınmayacak diziler arasındaydı. sırasıyla ünlü aktör james woods (videodrome, nixon, the virgin suicides) ve spike lee’nin projeye katılmaları ile kaçınılmaz sondan bir anda dönüverdi. en baştan yok sayılmasının nedeni belki de bildiğimiz ve çok alıştığımız avukatlık, suç, adalet konularını işlemesidir. ama shark spike lee katılımı ile diğer hukuk dizilerine göre bir adım önde başlıyor. ünlü yönetmen ikinci bölümde de var ancak üçüncü bölüm ile koltuğu devredecek.
shark (köpekbalığı) aslında başrolde gördüğümüz sebastian stark’ın (james woods) takma ismi. stark çok azılı bir savunma avukatı. davalı suçlu olsun ya da olmasın bakmaksızın davayı kazanmanın peşinde. ancak son davasında (ki dizi bu dava ile açılıyor) yine şeytanın avukatlığına soyunuyor ve karısını döven bir adamın serbest kalmasını sağlıyor. aradan geçen bir kaç gün sonunda kadın kocası tarafından öldürülüyor. böylece stark kendini, yaptığını sorgularken evinde, işleri ile ilgilenmez, hayatı boşlamış, depresyona girmiş halde buluyor. elbette tam bu anda hayatını değiştirecek teklif geliyor, belediye başkanı son davasından ağzı yanan stark’ı artık iyilerin tarafına, bölge savcısı olmaya çağırıyor. böylece stark kendini aslında alışık olmadığı tarafta, her şeyi mübah sayan kendi gibi avukatlara karşın davalıları içeri atmaya çalışırken buluyor. pilot bölüm stark’ın yeni kariyerindeki ilk dava olan tecavüz davası ile devam ediyor.
shark çok dinamik bir yapıya sahip. bu ilerleyişi biraz da ana karakterin doğasından alıyor. stark’ın yaşamı dizideki geçişler gibi, sürekli hareket içinde, aklında her zaman ya dava ya da az da olsa ailesi var. bu rolde ise james woods’un hakkını vermek lazım. inanılmaz bir performans ile ‘ben en büyüğüm’ söylemi ile dolaşan sırf egodan yapılma bu adamı çok iyi canlandırıyor. senaryoda ise hiç falso yok neredeyse. hatta sebastian stark’ın her konuşması adalet nedir acaba, diye sorgulatan özelliklere sahip. ama elbette konu daha önce işlenmemiş bir konu değil. her zamanki gibi klişelere hazırlıklı olun.biraz da
kadrodan bahsetmek gerekirse, başrolde james woods’u görüyorüz sebastian stark rolünde. onun kızı julia rolünde Danielle Panabaker ve stark’ın yeni müdürü jessica rolünde ise jeri ryan‘ı görüyoruz. diğer daimi oyuncular ise stark’ın çömez avukat takımını oluşturan, samuel page, sophina brown, alexis cruz ve sarah carter gibi oyuncular. cbs şimdilik 7 bölüm için satın aldığı diziden memnun gibi görünüyor. ilk gün ratinglerinde bir numara değilse de iyi şovların hemen arkasında kapattı günü. shark izlemek isteyenler kendilerini ahlaki ikilemlerin, hukuk etiği sorgulamalarının içinde bulacaklar. james woods ise şimdiden emmy’lik bir perfonmansa doğru koşuyor diyebilirim.