Ulusal ya da kablolu kanallardan yine geldi bazı haberler diyerek girişi de fazla uzatmadan gireyim ben konuya. Son bildiriden beri gelen haberler için buyurun yazının devamına.

HBO‘nun Golden Globe‘ta komedi dallarında ödül almasıyla son zamanlarda göz önünde olan dizi Girls, kanaldan 3. sezon için onay aldı. Dizinin yeni sezonu diğer ikisinin aksine 10 değil 12 bölüm olacak. Buna göre HBO, ilk sezon 3. bölümden sonra verdiği onayı, bu sefer 2. bölümden sonra vermiş oldu.

HBO’nun kardeş kanalı Cinemax de henüz 3 bölüm yayınlanmış dizisi Banshee için onay verdiğini açıkladı ve dizi 2. sezon için yenilendi. Yapım, hapisten çıktıktan sonra peşine düştüğü eski sevgilisinin yaşadığı kasaba Banshee’ye giden ve şans eseri ölen yeni şerifin yerine geçen bir adam ve kasabada olanlar üzerine kurulu.

Bu seferki onaysa İngilizlerden. BBC 1 kanalı, yaptığı açıklamayla ilk sezonu 8 bölüm sürecek dizisi Ripper Street için onay verdiğini açıkladı. Sezonunu 17 Şubat’ta bitirecek olan yapımın 2014’te dönecek 2. sezonu da 8 bölümden oluşacak. 1889′da geçen bu suç ve aksiyon dizisinde olaylar, kötülükleriyle ünlü “H Tümeni”nin (“cehennemden çıkma polis teşkilatı” olarak da anılıyorlar) etrafında gelişiyor. Kahramanlarımız, Doğu Londra’nın kaotik sokaklarını düzene sokmaya çalışıyorlar.

 
 
Amerika’nın en çok izlenen polisiyesi, hatta dizisi olan NCIS, CBS‘in aldığı kararla 11. sezon için yeniledi ve dizinin bel kemiği Mark Harmon ile kontrat uzatmasına gitti. Buna göre, kanal Partners ve Made in Jersey iptallerinden sonra sezonun ilk onayını da vermiş oldu.

Sevilen kablolu kanallardan Showtime, yaptığı toplu açıklamayla 3 dizisine onay verdiğini açıkladı. Buna göre, 13 Ocak’ta yeni sezonlarına başlayan Shameless, House of Lies ve Californication yeni sezon için onay aldı. Shameless’in 4., House of Lies’ın 3., Californication’ınsa 7. sezonunun yayınlanması, gelen haberle kesinleşti. 3 yapım da şu zamana kadar sezondan 3 bölüm yayınlanmışken onay aldılar.

2012 Aralık’ında CBS‘in sevilen komedisi How I Met Your Mother için 9. sezon onayı geldiğine dair haberler gelmişti. Çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığının hikayesini anlatmakla bitiremeyen Ted’in hikayesinin daha ne kadar gideceği düşünülürken, sonunda haber geldi: Onayı gelen 9. sezonun son sezon olacağı ve dizinin 9. sezon finaliyle kapanacağı belli oldu.

NBC‘nin bu sezonki yeni dizilerinden olan Chicago Fire, kanalını memnun eden reytingler alınca tam sezona uzatılmış ve 22 bölüm yayınlanmasına karar verilmişti. Kanalın aldığı karara göre, dizi 1 bölüm daha uzatıldı ve sezonunu 23. bölümde kapatmasına karar verildi. Dizi, Şikago’da görev yapan bir itfaiye timinin yaşamı üzerine kurulu.

Comedy Central‘ın uzun soluklu çizgi dizisi South Park, alınan karara göre 10 bölüme düşürüldü. 8. sezonun başından beri 14 bölümden oluşan sezonlarla yayınlanan dizi, 7+7’lik aralarla yayınlanıyordu. Mart 2012’de 16. sezonunu bitirdikten sonra yeni sezonunu 25 Eylül 2013’te açacak olan dizi, bu sefer ara vermeksizin 10 bölümü arka arkaya yayınlayacak.

TBS‘in yeni dizisi Wedding Band, kanalın aldığı kararla bitirildi. İlk sezonunu Ocak ortasında tamamlayan yapım, düşük reytingleri nedeniyle iptal edildi. Yapım, Mother of Bride adlı müzik grubuyla düğünlerde geline, damada ve gelen davetlilere eğlenceli anlar yaşatmaya çalışan 4 kafadarın müzikle uğraşırken bir yandan da hayatlarını düzene koymaya çalışmaları üzerine kurulu ve 2013 içerisinde Cnbc-e bünyesinde de yayınlanacak.

ABC‘nin bu dönem 2. sezonu yayınlanan Don’t Trust The B—- in Apartment 23, alınan kararla iptal edildi. Yayın saatindeki değişikle başlayan ve bir türlü istediğini tutturamayan dizi, kanalın yayın programından alındı. Yayını planlanan 8 bölümünse, ne zaman yayınlanacağı ya da yayınlanıp yayınlanmayacağı belli değil.

Bir iptal haberi de FOX‘tan geldi. Sezonun yeni dizilerinden Ben and Kate‘in de işi bitti. Diziyle ilgili ilk başta kanalın yayınından çıkarıldığı haberi gelse de sonrasında iptal haberi de geldi ve yapım da durduruldu. Şu zamana kadar çekimleri tamamlanan 2 bölümün ne olacağı ise belli değil. Dizi, bir adamın kız kardeşine yardımcı olmak için yeğeninin bakımını üstlemesi ve onunla birlikte yaşamaya başlamasıyla birlikte karışan hayatlar üzerine kurulu.

2011 yılında çizgi romanından uyarlama film çıktıktan sonra Yeşil Fener ile ilintili olarak Green Lantern: The Animated Series adlı bir animasyon da yayına girmişti. Yakın zamanda gelen habere göre Kasım 2011’de yayınına başlayan ve hali hazırda 26 bölümlük ilk sezonunun 19’u yayınlanan yapımın iptal edilmesine karar verildi. Dizinin sezonuna ait kalan bölümler ileri bir tarihte  yayınlanacak ve yapım final yapacak.

 
 
Cartoon Network‘ün bir başka dizisi Young Justice de iptal olan bir diğer yapım oldu. Hali hazırda 2. sezonu yayınlanan dizi de Green Lantern gibi sezonunu tamamlamasına pek kalmamışken iptal edildi. Bu da diğeri gibi ileri bir vakit eksik kalan birkaç bölümünün yayınlanmasıyla yayın hayatını kaptmış olacak.