22duyuru-on-yasindayiz

giphy

Lost …and Found

Bu yazıyla, tam 10 sene önce bugün, yani 23 Ekim’de başlamışız hayatımızın anlamını dizilerde aramaya. Ne kadar da güzel denk gelmiş aslında bir ilk bildiri olarak. Bizi anlatıyor adeta, o ana denk dizi dünyasında kayıp olan ve aradığını bu sitede bulan bizleri…

10 senede birçok değişimden geçmiş güzel sitemiz. Altyapısı, işleyiş mekanizması, görünüşü, yöneticileri, takipçileri… Değişmeyen şey ise bu değişimlere her daim ayak uydurabilmeyi başaran, paylaşmaktan usanmayan, kaliteli, güzel insanları…

Bu güzel 10 yılın hatırına biraz geçmişi yad edelim, bu süreçte ne yazılar okumuşuz hangi yazılara kaptırmışız kendimizi görelim istedik. En tutulan yazıları tanıtım yazıları fazlaca işgal etmiş olsa da arada farklı yazı türleri görmek de mümkün. İşte karşınızda her yılın en çok tutulan bildirileri.

Bu sitede bir şekilde katkısı olan herkese teşekkürler…

 

84532d97-c69b-420c-b7cc-40fcb740e85bHow I Met Your Mother, Weeds, Prison Break… Bunlar yokken, şunlar vardı güzel sitemizde. Mini How I Met Your MotherMini WeedsMini Prison Break. O zamanlar hayat daha miniymiş. İşte bunlar, o yılın en tutulmuş zamanının tam, şimdinin mini tanıtımları. My Name Is Earl diğerleri kadar şanslı olamamış, kendisine yeni bir tanıtım edinememiş ama bu o yılın en çok tutulanları listesine girmesi için bir engel değil gördüğünüz üzere. İlk beşe giren son bildiriler ise Lost: Abandoned ve Sawyer Sawyer Locke! Lost o dönemin en konuşulan dizisi. azizk sitenin ilk bildirisi olan Lost and Found’dan sonra bölümlük analizleriyle site sakinlerini beslemeye devam etmiş belli ki. Tabii arada eğlenceli paylaşımları da unutmamış.

azizk ve bakyelli‘ye teşekkürler…

 

 

The-Best-of-2013Sevimli seri katilimiz hoş gelir de tanıtımı tutulmaz mı!  Dexter tanıtımı da pek tabii kendi yılına damgasını vurmuş. Ayrıca 2006’ya en azından bizim site için Michael C. Hall damgasını vurmuş da diyebiliriz. Çünkü yılın ikinci en çok tutulanı Six Feet Under tanıtımı. Bir cenaze işletmesinde çalışan Nathan ve ailesini izlemeye site sakinlerimiz hala doyamazken tanıtımının bu kadar tutulmasına da şaşırmadık tabii ki. The Office ve yılın en konuşulanlarından Heroes da tanıtımları en çok tutulanlardan. 5 numara için ise iki karpuzu bir koltuğa gerçek anlamda oturtuyoruz. The IT Crowd ve Dead Like Me bu sırayı paylaşıyorlar.

yokannieshane ve azizk‘ya teşekkürler…

 

 

best-albums-2007Bu senenin en tutulanlarında lezbiyen kadınların dünyasını anlatan The L-Word, konusuna zıt renkli mi renkli papatyalı şirin dizi Pushing Daisies var. Bazı sitkomlarda dizi boyunca merak ededurup bir türlü öğrenemediklerimizi paylaştığımız Dizilerdeki Sır Dosyaları bildirisi de onlara eşlik ediyor. Bu yıl ayrıca ilki düzenlenen 22dakika Ödüllü Emmy Tahmin Yarışması da bol bol tutulmuş. Ödüle bakınca insan ah keşke biraz daha erken keşfetseymişim şu siteyi demiyor değil. Listenin sonunda ise Arrested Development tanıtımı var.

shaneazizk ve fizikali fit‘ye teşekkürler…

 

 

bestof2008mostpopularSosyal vampirlerin hikayesi True Blood ve kötü kimyagerimiz Walter’ın yolculuğu Breaking Bad tanıtımlarıyla 2008’i şenlendirenlerden. Ayrıca Lost etkisi hala devam ediyor. 4. sezon finalini incelediğimiz Lost: There’s No Place Like Home yazısının en tutulanlara girmiş olması da bunun kanıtı. Hala devam edilen posket serisi nasıl mı başlamıştı? Kabul ediyorum biraz buruk bir hikayesi var ama hepimiz biliyoruz ki onlar kaybetti. İşte 22dakika: Podcast yazısı. Hayatın anlamını dizilerde arıyorsak illa ki hepimizin bir en iyi 10 listesi vardır kafamızda bir yerlerde. Eh kafamızda kalmasın yazıya dökelim demişiz fena mı etmişiz! En İyi 10 Diziniz / ya da Kaç Tane Varsa İşte

annieyokshane ve iygadem‘e teşekkürler…

 

 

best3BSG olay örgüsü oldukça karışık bir dizi. Hele de toplu değil de güncel izlemişseniz olaylara tam olarak hakim olmak zor. Neyse ki yılının en tutulan bu yazısı yardımımıza koşmuş zamanında. Finalden hemen önce olay akışını kısaca (çok da değil tabii) özetlemiş. İşte 2 sene sonra GoT yazısına ilham olacak olan o yazı: Battlestar Galactica: “Kim Neci Şimdi Anlamadım ki?” Diyenlere. Yabancı dizi dünyasına girmişseniz hayatınıza bir sürü yeni kavram eklenecek demektir. spoiler, promo, premiere, spinoff vs vs… Ama korkmayın, Televizyon Sözlüğümüz emrinize amade. Tanıtım kategorisinden de GleeFriends ve Flashforward dizileri en tutulanlar listesine girmeyi başarmış.

mabldkamoy ve setran‘a teşekkürler…

 

 

best_of_2010Misfits ve Firefly, 2010 top 5’inin zirvesindeki tanıtımlar. Onları her diziseverin az biraz hakim olması gereken bilgileri paylaştığımız 2 güzel yazı takip ediyor. Dizi haberleri için takip edilmesi gereken kaynakları paylaştığımız Bir 22dakika Yazarının Mutfağından Tarifler ve dizilerin belli günlerde kadrolarını toplayıp izleyicilerle buluşmalar yaptığı Comic-Con toplantıları hakkında bilgi veren Comic Con Nedir? Yenir mi? Eğer hangi dizilerimiz aslında yabancı dizilerden aparmaymış merak ediyorsanız 2010 yılının 5. yazısı da sizin için gelsin. Uyarlandım da Duruldum!

Neilasdkamoy ve desperate houseboy‘a teşekkürler…

 

 

whiteİzlerken kafanız çok mu karıştı? Bu kimdi hangi ailedendi hatırlayamadınız mı? Dolu dolu içeriğiyle Game of Thrones: “Kim Neci Şimdi Anlamadım ki?” Diyenlere yazısı sizin için tutulmuş bile. 2011-2012 senesinin ulusal kanal yenileri de 2011-2012 Sezonunda ABC, NBC, The CW’dan Yeni Diziler yazısıyla tutulanlar listesine dahil olmuş. Camelot, The Borgias, Game of Thrones üçlüsünün bizi orta çağa doyuran tanıtım üçlemesi de yine listedeki diğer bir bildiri. Masal kahramanlarının ve kötülerinin maceraları da oldukça tutmuş olacak ki tanıtımı da Once Upon A Time yazısıyla listemizde. Koca sezonun yenileri listeye girer de yazının yenileri girmez mi! İşte 2011 Yazının Yenileri.

dkamoy ve hsparks‘a teşekkürler.

 

 

1012_Best Of PuffinLost bitti, her dizide bir Lost arar olduk. Eh bunun için Lost’un senaristlerinden gelen başka bir diziden daha iyi bir seçim olamaz. Once Upon A Time’daki Lost Göndermeleri yazısıyla bu benzeşmelere değinmişiz. Tanıtımlardan da azılı suçluların seneler önce hapishanede kaybolup günümüzde birer birer ortaya çıkmalarını anlatan Alcatraz, iki vampir kardeş ve arada kalmış bir genç kızın hikayesini anlatan The Vampire Diaries, güçlü kadın savaşçı Zeyna’nın maceralarını anlatan Xena: Warrior Princess da listede. Ayrıca oklarıyla hedefinden şaşmayan Arrow da listeye sondan dahil oluyor.

rpdi ve aytackara‘ya teşekkürler…

 

 

best-of-201360’ların psikopatı Bates’in gençliğini ve annesiyle ilişkisini izlediğimiz Bates Motel, bir seri katil ile bir polisin arasındaki bitmek bilmeyen kovalamacayı anlatan The Following, bir cinayetin koca bir kasaba üzerine etkilerini izlediğimiz Broadchurch ve çeşit çeşit uzaylı ırkının bir arada yaşadığı Defiance dizilerinin tanıtımları da bu seneyi hakimiyeti altına almış. Ara ara site ahalisinin nabzını yoklamak için yaptığımız anketlerden biri olan 2013’ün En Beğenilen Yenileri Oylaması da listeye sondan dahil olmayı başarıyor.

real tortoisealperen4700unfortr ve dkamoy‘a teşekkürler…

 

 

yirquath_760 380 best of 2014Diziler kıyameti olsa çoğumuz yıkılırmışız. Bunu Hayali Bir Diziler Kıyametinde Kurtaracağınız 10 Dizi bildirisi sayesinde görmüş olduk. Neyse ki bu ülkede yaşamaya devam ettiğimiz sürece böyle bir kıyamet senaryosunu ciddiye almamıza gerek yok. Bunun ikincisi de var ;) hatırlatmış olalım. Dünya’nın en hızlı insanı The Flash da bir hışımla listeye giriyor kendisinden bekleneceği üzere. 2014-2015 Dizilerinin İptal Devam Durumları bildirisi sayesinde hepimiz hangi dizimiz ne durumda, “iptal mi olur, devam mı eder” bir fikrimiz oluyor. Bu yazının da bu sezona uyarlanmış halinin yolda olduğu müjdesini verelim. Yeni dizi projelerine hakim olmamızı sağlayan, önden bir izlenecekler listesi yapmamıza da oldukça yardımcı olan 2014-2015 Sezonunun Yeni Dizi Projeleri yazısı ve her ayın yeni başlayan ve geri dönen dizilerinin adını geçirip mini mini tanıttığımız ayın ekranı yazı dizisinin Ocak ayağı da Ocak’ta TV Ekranı yazısı ile listeye giriyor.

meormanozgun14 ve dkamoy‘a teşekkürler… 

 

 

81TaVvf8AFL._SL1500_2015 yılı Marvel – DC yılı! İkilinin son bulmaz karşılaşması sitemizde de devam ediyor. Marvel Sinematik Evreni’ni Dizilerle Takip Etme Rehberi! ve DC Comics Dizileri ve Gelecek DC Comics Projeleri yazılarıyla site ahalisine diziler dışında filmleri de konuşabilmek için yer açılmış oldu. Altındaki yorum yoğunluğuna bakılırsa sitenin DC ve Marvel severlerin sayısı hiç de az değil. 2015-2016 Sezonunun Yeni Dizi Projeleri ile birlikte bu sezon hangi kanallardan ne diziler bekliyoruz öğrendik, öğrenmeye de devam ediyoruz. Bu sene ayrıca 22dakika.org Onbininci Yazısına Ulaştı! bildirisiyle 10000. yazımızı da kutladık. Bu vesileyle sitenin geçmişi konusunda da bilgilenmiş olduk. USA’nın tarzından uzaklaşarak bize sunduğu ve ilk bölümden itibaren oldukça konuşulan Mr. Robot tanıtımı da listeye sondan dahil olmayı başarıyor.

itsmypurgatorydkamoynecdetcem7 ve ozgun14‘e teşekkürler…

 

 

Ekran Alıntısı210 sene işte böyle çabucak geçivermiş. Kimimiz başında yoktuk, kimimiz sonuna kalamadık. Eksilenlerimiz oldu, eklenenlerimiz de. Bundan sonrası içinse eksilenlerin olmadığı, her geçen yıl daha da arttığımız, beraberinde sitenin kalitesini de artırdığımız nice 10 senelere diyor ve yazımızı sonlandırıyoruz. Siteye katkısı olan site önü ve arkası herkese tekrar teşekkür ediyoruz.