ABD’de yayın yapan ulusal kanalların (ABC, CBS, NBC, FOX, The CW) streaming platformlar ve kablolu kanalların gölgesinde kaldığı gerçek fakat arada kayda değer işler de çıkmıyor değil. İşte ABC’de yayınlanan Abbott Elementary de 2021-2022 sezonunun ticari ve eleştirel açıdan en başarılı yeni komedi dizisi olarak bu işler arasına adını yazdırmış durumda. “Neymiş peki sırrı” derseniz, buyurun tanıtıma:

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Komedi, Mockumentary (sözümona belgesel)
Sezon/Bölüm Sayısı: 1 sezon 13 bölüm (2. sezon onayını aldı)
Yayın Tarihi: 7 Aralık 2021 – devam ediyor
Süre: 22 dakika
Yaratıcı: Quinta Brunson | Kanal: ABC
Önemli Bağlantılar: Resmi SiteIMDbVikipediTwitterInstagram

KONU

Philadelphia’daki William T. Abbott İlkokulu, maddi yetersizlikler, kötü yönetim ve nitelikli eğitimi yeterince desteklemeyen eyalet politikaları nedeniyle ülkenin en kötü devlet okullarından biri olarak ün yapmıştır. Fakat okuldaki birkaç azimli öğretmen, tüm bu imkansızlıklara meydan okuyup öğrencilerine iyi bir gelecek sağlama yolunda elinden gelen her şeyi yapmakta kararlıdır.


KARAKTERLER

(üst-soldan sağa): Ava, Barbara, Melissa / (alt-soldan sağa): Gregory, Janine, Jacob

  • Janine Teagues (Quinta Brunson): Okulun 2. sınıf öğretmenlerinden. Hayata pozitif bakan, iyi kalpli, inatçı ve girişken biri. Henüz iki yıldır görev yapıyor olsa da hem okuldaki öğrenciler hem de diğer öğretmenlerle güçlü bir bağ kurmuş.

(Not: Brunson, diziyi hazırlarken 6. sınıftaki öğretmeni Joyce Abbott’tan ilham almış ve hikayenin geçtiği okula da onun ismini vererek kendisini onurlandırmış. İşte vefalı öğrenci!)

  • Barbara Howard (Sheryl Lee Ralph): Okulun 1. sınıf öğretmeni. Sayısız öğretmenin arkasına bakmadan kaçtığı kaçtığı okulda 30 yıl çalışmış. Dindar, ağırbaşlı ve engin tecrübesi nedeniyle Janine’in imrenerek baktığı bir eğitim neferi.
  • Gregory Eddie (Tyler James Williams): Okula müdür olarak atanmayı beklerken kendini 1. sınıfların vekil öğretmeni olarak buluyor. Ciddi ve mesafeli görünse de üzümün üzüme baka baka kararması uzun sürmüyor.
  • Melissa Schemmetti (Lisa Ann Walter): Okulun diğer 2. sınıf öğretmeni. Havalı, ağzı iyi laf yapan, iş bitirici kimliğiyle öne çıkan biri. Geçmişte bir kez evlenip boşanmış. Nereden ve nasıl sağladığı şaibeli “bağlantıları” var.
  • Jacob Hill (Chris Perfetti): Okulun nevi şahsına münhasır tarih öğretmeni. Siyahlarla dolu okulda beyaz olmanın zorluğunu yaşıyor. Diğerlerinin aksine ergenliğe adım atmış ortaokul öğrencilerine ders veriyor.
  • Ava Coleman (Janelle James): Okulun eğlenceli, deli dolu ve patavatsız müdürü. Teknolojiye ve sosyal medyaya olan yatkınlığını müdürlükte gösterdiğini iddia etmek zor. Tam bir popüler kültür düşkünü.

SON SÖZ

Abbott Elementary‘nin nasıl böyle büyük bir başarıya ulaştığını anlamak zor değil. Neredeyse tamamı siyahilerden oluşan kadrosuyla (hele ki #BlackLivesMatter döneminde) temsil bakımından taşıdığı önem inkar edilemez fakat dizinin sadece yerele değil evrensele hitap eden, izleyicisini yakalamakta zorlanmayan güçlü, güncel ve taze mizahının hakkını yemek de imkansız. Modern Family, The Office (ABD), Parks and Recreation gibi dizilerden aşina olduğumuz mockumentary tekniğinin başarıyla uygulanması, komedi zamanlaması yüksek kadrosu, ülkenin eğitim sistemine getirdiği eleştirileri ve birbirinden eğlenceli karakterleriyle (iki bölüm izledikten sonra Ava’nın hayranı olmamak imkansız mesela) sezonlar boyunca sürecek bir yolculuğun henüz çok başındayız gibi görünüyor.

Kısacası daha fazla popüler olduğunda “Niye daha önce izlememişim?” diye hayıflanmak istemiyorsanız sonbahardan önce ilk adımları atıp arayı kapatmanın tam zamanıdır. Şimdiden iyi seyirler.