Akla gelmeyecek diziler kuşağında bugün: Affet Bizi Hocam

Affet Bizi Hocam, Yeşilçam’ın en beğenilen aktrislerinden biri olan Gülşen Bubikoğlu‘nun son oyunculuk tecrübesi olmuş. 1998 yılında ATV kanalında yayınlanan dizi, 16 bölüm sürmüş. 1995 yapımı Dangerous Minds isimli diziden az miktarda esinlenilerek yola çıkan dizi, Bubikoğlu’nun geçmişte birçok işte birlikte çalıştığı Halit Refiğ tarafından yönetilmiş. Senaryo, Safa Önal ve Serpil Akıllıoğlu tarafından kaleme alınmış. Dizinin yapımcısı da aktrisin 1974 yılından beri evli olduğu Türker İnanoğlu elbette.

Dizinin bölüm süreleri 42-45 dakika aralığında değişmekte. Bu sürenin 5-6 dakikalık kısmı ise jenerik ve özet kısımlarını kapsamakta.

Dizi, Zeynep (Gülşen Bubikoğlu) isimli idealist bir edebiyat öğretmenini merkezine alıyor. Öğretmen olduktan sonra atandığı lisede uzun yıllar başarıyla görev yapan Zeynep, oğlunun doğmasıyla birlikte mesleğine ara veriyor. Oğlu 6 yaşına geldiğinde talihsiz bir trafik kazası sonucu kocası vefat ediyor. Oğlu da aynı kazadan kötürüm kalarak sağ çıkıyor. Bu olayın ardından çocuğunun bakımını sağlamak amacıyla zaten normal şartlarda da çok özlediği mesleğine geri dönme kararı alıyor Zeynep. Lakin eskiden görev yaptığı, takdir edildiği ve çok sevildiği lisedeki gibi bir çalışma ortamı bulamıyor yeni okulunda Zeynep Öğretmen.

Varoşların orta yerine sıkışıp kalmış bu okulda sorunlu öğrenciler, çete, uyuşturucu, şiddet vb. birçok problemle boğuşup bu problemleri ortadan kaldırmalıdır ki normal bir eğitim-öğretim ortamı oluşturabilsin. Zaten türlü sorunlarla dolu iç dünyasında mutsuz çelişkilerle başa çıkmakta zorlanan Zeynep’i içine düştüğü bu yeni ortam bir yol ayrımına getirir. Ya kaçıp kendi kabuğuna çekilecek ya da her türlü riski göze alıp mücadele edecektir. O da kalıp mücadele etmeyi seçer. Hayatına dokunup pozitif bir iz bırakabildiği her öğrenci onun için büyük bir başarı hikayesi olacaktır.

Gülsen Bubikoğlu‘ya dizide irili ufaklı rollerle birçok tanıdık isim eşlik ediyor. Tarık Tarcan (Komiser-Eski Dost), Bulut Aras (Öğretmen), Eşref Kolçak (Veli), Özgü Namal (Öğrenci), Şevket Çoruh (Öğrenci), Ceyda Düvenci (Öğrenci), Mesut Akusta (Öğretmen), Levent Özdilek (Rahmetli Koca), Şahnaz Çakıralp (Öğrenci), Kamil Güler (Öğrenci), Nilüfer Aydan (Veli), Zafer Önen (Öğretmen), Mürşid Bağ (Öğrenci), Gürkan Uygun (Serseri Çete Üyesi).

Dizinin ilk 6 bölümünü izledim seri bir şekilde. İlk bölüm rezalet ötesi bir şeydi. Aşırı ucuzdu ve aynı zamanda gereksizce uzatılmış bir giriş bölümüydü. Zeynep’in yeni okulunda göreve başlaması sonrasında daha izlenesi hikayeler çıkmaya başladı ama o süreçte bile çok iyi bir dizi olduğunu iddia edemeyeceğim. Yine de severiz biz böyle idealist öğretmen ve sorunlu gençler temalı hikayeleri diyerek, Gülsen Bubikoğlu’yu bir dizide izleme şansı bulmanın hoş bir durum olduğunu bilerek, etrafında konumlanmış birçok tanıdık simanın da küçük rollerine rağmen artı bir tat olduğunu kabul ederek izliyorum diziyi ama herkese de gelecek bir şey değil elbette.

Meraklısı için: Erler Film’în resmi YouTube hesabı bir süredir dizinin bölümlerini eklemeye devam ediyor.