İnternet dizisi olarak hayatımıza dahil olan ve beğenilen Aynen Aynen, Ağustos 2019’da yayın hayatına başlayan bir komedi dizisi.

Birinci sezonunun elde ettiği popülarite sonrası BluTV’ye transfer olan proje, hali hazırda 3. sezonuna devam ediyor. Senaryosu 1 Kadın 1 Erkek dizisinin de senaristi olan Alper Erze’ye emanet. Games Medya’nın yapımını üstlendiği dizinin ilk iki sezonunu Yunus Ozan Korkut, üçüncü sezonunu Osman Kaya yönetti.

Not: Youtube’da başlayan dizinin birinci sezonunun bölümleri ben bu yazıyı kaleme alırken halen kanalda mevcut. İlk sezonunun bölümlerinin toplam süresi 4-8 dakika arasında değişiyor. İkinci-üçüncü sezonda ise süreler 10 dakikaya kadar uzamış durumda.

Birinci sezon bölümlerinin Youtube’daki izlenmesi hali hazırda 1.7-2.9 milyon arasında değişiyor.

Aynen Aynen, Nil ve Emir’in ilişkisi üzerine kurulu. Başrolleri Nilperi Şahinkaya ve Uraz Kaygılaroğlu paylaşıyor. İlk bölümde ikisinin birlikte yemeğe çıktığına ve tanışmalarına konuk oluyoruz. Devamında ise günümüzde bir kadın-erkek ilişkisinin geçtiği aşamalar, gelebileceği noktalar ve onların arasında olup bitenler esprili bir şekilde anlatılıyor.

Nadiren başka karakterleri (eski sevgili, aile üyesi, komşu vb.) de dahil ettikleri oluyor ama odak noktası her türlü Nil ve Emir’in arasında yaşananlar. Bunu da “filtresiz” bir şekilde yapıyorlar.

Özellikle ilk sezonda küfür ve argo kullanımı çok. BluTV bölümlerinde de tarzına sadık kalıyorlar ama göreceli biraz daha az denebilir. Rahatsız edici ölçüde cinsellik kullanımı olduğunu söyleyemem ama iması çok. Zaten muhabbetler dönüp dolaşıp sık sık sevişmeye geliyor. Emir’in aklının yatakta olmasına karşın Nil’in kendisini ağırdan satması dizinin vazgeçilmez dinamiklerinden.

Not 2: Dizinin ilk iki sezonu 7’şer bölümden oluşuyor. Ayrıca her sezonun sonunda ekstra video olarak da kabul edilebilecek resmi/gayriresmi bir 8. bölüm de yer alıyor. Ağırlıklı olarak çiftin arasındaki mesajlaşmayı konu alan videolarla gelecek sezona pas atılıyor.

Not 3: Muğla’da çekilen Sefirin Kızı dizisinde oynayan Uraz Kaygılaroğlu, üçüncü sezon öncesi diziden ayrıldı. Yerine Kerem Bürsin geldi. Bürsin, Nil’in yeni ev arkadaşı Deniz karakterini canlandırıyor. İki oyuncu daha önce birlikte BluTV’nin orijinal yapımlarından Yaşamayanlar’da da birlikte oynadı ve yakın arkadaşlar.

Aynen Aynen’i BluTV’ye transfer olmadan önce bilmiyordum bile açıkçası. Geçenlerde bir ara yeniden denk gelince merak edip Youtube’dan başlayıverdim. Bölümler kısa olduğu için günlere bölsem bile çabucak bitti. İlk sezonun toplamı bir yabancı drama dizisinin bölümüne denk zaten. Devamını ise bu sefer tek akşamda izledim ve hali hazırda güncel olarak devam ediyorum. 10 dakikalık bölüm için bir hafta beklemenin tuhaf geldiği oldu ama sorun bir durum değil.

Aynen Aynen, fikir de verdiği üzere 1 Kadın 1 Erkek ekolünü takip eden bir yapım olmuş. Onun yeri daha ayrı tabii ama bu da genel haliyle bakarsak izlenebilir bir dizi. Yine de kesinlikle başrollerin oyunculuk performansının altını çizmek lazım. Benim gözümde gayet klasik ve basit bir senaryosu var. Bir tarafım bazen abarttıklarını söylüyor hatta ama diğer tarafım erkek ve kadın bakış açısını kötü yakalamadığı düşüncesinde. İzlerken tüm absürtlüğe rağmen güldüğüm yerler de oldu üstelik.

Yalnız 1. sezon-2. sezon karşılaştırması yaptığımız takdirde Youtube bölümlerinin BluTV bölümlerinden biraz daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

> Dizinin dikkat çekiyor denebilecek handikaplarından birisi bedava bir platform olan Youtube’dan BluTV’ye geçiş yapmaları. Telif konusunda sert bir platform olan BluTV’nin Youtube’da başlayan Sıfır Bir’i transfer ettiği dönemdekine benzer bir tepki hala devam ediyor. Yine de dizi 3. sezonla devam ettiğine göre BluTV’nin yeterli ölçüde memnun kaldığını söylesek olur herhalde. Gidebildiği ölçüde devam etmesini isterim açıkçası.

Diğeri de Uraz Kaygılaroğlu’nun ayrılığı. Hem sevilen hem de Sefirin Kızı sayesinde yakın dönemde popülerliğini daha da artıran aktörün gidişi dizi için önemli bir kayıp oldu tabii ki. Kendisini komediyle daha fazla tanıyorum, beğendiğim de birisi. Bu dizide daha fazla izleyebilmek isterdim. Kerem Bürsin’i yadırgamadım ama haliyle farklı bir tarza bürünmüş oldular.

Bu iki durum Aynen Aynen’e nasıl etki edecek şimdilik bilinmez ama ilgisini çekenler en azından bir denese fena olmayabilir. Dizi, genel haliyle böyle işte. İyi seyirler.