2) Sefirin Kızı

16 Aralık’ta başlayan dizinin şimdiye kadar üç bölümü yayınlandı. Pazartesi akşamları yayın hayatını devam ettiriyor. Gerçek bir hikayeden esinlenilerek hazırlandı.

Kanal: Star TV

Kadro: Engin Akyürek, Neslihan Atagül Doğulu, Uraz Kaygılaroğlu, Doğukan Polat, Erdal Küçükkömürcü, Gonca Cilasun, Tülin Yazkan, Erhan Alpay, Esra Kızıldoğan

Yapım: O3 Medya, NGM

Yönetmen: Emre Kabakuşak

Senaryo: Ayşe Ferda Eryılmaz, Sedef Nehir Erdem

Konu:

‘Ölürsen destan olur, yaşarsan yalan’

Gariban bir yarıcının oğlu olan Sancar, daha çocuk yaştayken Bodrum’a tatile gelen bir büyükelçinin kızı olan Nare’ye sevdalanır. Bu iki zıt çocuk birbirlerini çok severler, sevdaları için yıllarca mücadele ederler. Sonunda kız oğlana kaçar ama tam kavuştukları gece Nare birden ortadan kaybolur. Bir daha onu gören olmaz. Kimi der denize düştü öldü, kimi der sefirin kızı Avrupa’ya kaçtı. Nare ve Sancar’ın mutsuz hikayesi böylece bölgede bir destana dönüşür.

Sancar zaman geçtikçe garibanlığını arkada bırakarak zengin ve itibarlı bir iş adamına dönüşür. Bir düğün gecesinde ortadan kaybolan sefirin kızı ise tam dokuz yıl sonra başka bir düğün gecesinde ortaya çıkıverir. Üstelik bu düğün, Sancar’ın düğünüdür ve ona kızını getirmiştir.

Eğer fırsat bulabilirsem dikkatimi çeken yerli dizilerin ilk bölümlerini izlemeye çalışıyorum, hatta bazısına mümkün olduğunca devam ediyorum. Sefirin Kızı da bu dizilerden birisi oldu. İlk bölümü başrollerini beğendiğimden dolayı bir merakla başladım ve orada kalmadı şimdilik.

Sosyal medyayı takip edeniniz varsa ilk bölümdeki bekaret konulu tepki çeken sahneye ve konuyla ilgili bazı haberlere/yorumlara rastlamış olabilir. Aslında Sancar karakterinin öküz burcu olmasından kaynaklanan bu durum dizinin reytinglerine negatif yönde bir etki etmedi. Aksine beğenilen dizinin son (3. bölüm) reytingleri onu Çukur’un uzun süredir domine ettiği Pazartesi gününde zirveye taşıdı. Bu da esasında pek şaşırtıcı değil. Aynı senaristlerin kaleme aldığı bir diğer tartışmalı drama dizisi Sen Anlat Karadeniz de benzerini Diriliş Ertuğrul ile yaşamıştı.

Sefirin Kızı aslında kötü bir dizi değil, hatta ortalama üstü bir Türk dizisi denebilir. Kimilerinin zevki için fazla ataerkil, öyle bir durum var. Nihayetinde elimizde iki erkek-bir kadınlı aşk hikayesi var. Asıl ikilinin önünde engel olarak dikilen şirret kaynana, adamın evli olduğu fettan gelin, olmaz olası zalim kız babası, aşağılık bir manevi oğlan ve geçmişte olup bitenler. Merkez konum Muğla civarı bu sefer.

Bana kalırsa çocuk oyuncu da dahil başarılı bir kadrosu var ve asıl bu açıdan bekleneni veriyor. Zaman zaman geçmişe dönerek olup bitenlere açıklama getirmeleri de iyi oluyor. Sancar’ın öküz burcu olmasını şimdiye kadar diğer erkek baş karakter olarak öne çıkan Gediz’le törpülediler. Hatta ideal dünyada akla daha yatkın seçenek Gediz olur ama Türk dizileri böyle bir dünyada geçmediği için her an her şey olur tabii ki.

Sefirin Kızı da böyle bir dizi işte.