İki Türk dizisi eşliğinde bir kez daha ikili tanıtım yapayım dedim. İki dizi de kısa süre önce yayına başladı ve iddialı bir şekilde yayın hayatlarına devam ediyorlar.

Hatırlatma: Gold Digger & Catherine the Great || İkili Tanıtım

1) Hekimoğlu

House MD dizisinin resmi uyarlaması olarak ekrana gelen ve 17 Aralık’ta başlayan dizinin şimdiye kadar iki bölümü yayınlandı. Salı akşamları yayın hayatını devam ettiriyor.

Kanal: Kanal D

Kadro: Timuçin Esen (Ateş Hekimoğlu), Ebru Özkan Saban (İpek Tekin), Okan Yalabık (Orhan Yavuz), Kaan Yıldırım (Mehmet Ali Çağlar), Aytaç Şaşmaz (Emre Acar), Damla Colbay (Zeynep Can)

Senaryo: Banu Kiremitçi Bozkurt

Yönetmen: Hülya Gezer

Yapımcı: Karga Seven Pictures

Konu:

‘Herkes yalan söyler’

Ateş Hekimoğlu 40’lı yaşlarında başarılı bir doktordur. Tıp fakültesinden arkadaşı İpek’in yönetici olduğu vakıf hastanesinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı olarak görev yapmaktadır. Gerek yaşam tarzı gerekse hastalıkları ele alış biçimiyle bilinen doktor tanımından çok uzakta olan Ateş Hekimoğlu’nun en bilinen özelliği hastalarla birebir ilişki kurmadan, hastalıklara odaklanarak araştırma yapmasıdır.

Ateş, hastaların ne söylediğinden çok, tahlillerden çıkan sonuçları dikkate alır. Çalışmalarını ise 3 kişilik uzman doktor ekibiyle birlikte yapmaktadır. Dolapdere’de yetişmiş Mehmet Ali, güzelliğini kullanarak bir yerlere gelmek yerine kendini bilime ve hastalara adamış Zeynep ve hayatı boyunca refah ve zenginlik içinde yetişmiş Emre… Ateş Hekimoğlu’nun seçtiği bu üç uzman doktor, kendilerini Hekimoğlu’na beğendirmek ve onu memnun etmek için çaba sarf etmektedirler.

Hekimoğlu, yaptığı teşhis ve tedavilerle ününü günden güne arttırsa da hastane düzenine ayak uydurmaması İpek’i çoğu zaman zor durumda bırakır. Bu nedenle İpek onu sık sık poliklinikte de çalışması için zorlamaktadır. Aynı zamanda İpek, Hekimoğlu’nun zorlu karakterini anlayan ve buna tahammül edebilen iki kişiden biridir. Diğeri ise Hekimoğlu’nun lise ve üniversiteden yakın arkadaşı Onkoloji Uzmanı Orhan’dır.

Dizinin hikayesi özetle bir hastanede çalışan bir grup doktorun özel ve profesyonel hayatında olup bitenler üzerine kurulu.

House MD’ye hakim olduğumu söyleyemeyeceğim. O yüzden detaylı bir karşılaştırma yapamam. Ama gördüğüm kadarıyla en azından şimdiye kadar ana dizinin bölümleri bir şekilde iki saate uzamış gibi bir durum var. Karakterlerin geçmişine, ana hikayeye ve vakalara sadık gidiyorlar. Poster ve slogan kullanımı da başka bir detay. Elbette yerelleştirme de devreye girmiş durumda ama göze batmıyor.

Bağımsız gözle bakıp Türk dizisi olarak değerlendirirsek başarılı bir dizi olduğunı söyleyebilirim. Shameless’ı da uyarlayarak Bizim Hikaye ismiyle ekrana getiren Banu Kiremitçi Bozkurt’un kalemini seviyorum. Sonrasında yazdığı Kore uyarlaması Kızım dizisini de izlemiştim. Dizinin kadrosu da beğendiğim isimlerden oluşuyor. Karakter bazında şimdilik genç doktorlardan ziyade yetişkin doktorlar ilgimi daha çok çekti. İki saatlik süreden dolayı bölüm başına bir ana vaka sisteminde ne yönde ilerleme olacak biraz merak ediyorum.

Tıp dramaları ülkemizin en talep gören dramaları arasında yer alıyor zaten. Bu sezon Mucize Doktor’un başını çektiği türde Hekimoğlu da iyi bir alternatif olacak gibi duruyor.