CBS kanalı için hazırladığı Two and a Half Men, The Big Bang Theory, Mike and Molly, Mom ve Young Sheldon gibi komedi dizileriyle bilinen usta yapımcı Chuck Lorre, kanalı ve izleyiciyi yakın zaman önce “B Positive” adlı yeni bir komedi dizisiyle daha buluşturdu. 14 Ekim’de ekrana dönen dizi hali hazırda 2. sezonuyla yayın hayatına devam ediyor.

Marco Pennette’nin yaratıcısı olduğu kahkaha efektli dizinin başrollerini Thomas Middleditch ve Annaleigh Ashford paylaşırken onlara Kether Donohue, Sara Rue, Izzy G., Terrence Terrell, David Anthony Higgins, Darryl Stephens ve Linda Lavin gibi isimler de eşlik ediyor. İlk sezonu 18 bölüm süren dizinin yapımını Warner Bros. Television üstleniyor.

Konusu:

Terapist ve yeni boşanmış bir baba olan Drew, böbrek nakline ihtiyacı olduğu gerçeğiyle yüzleşir. Drew’a aile içinden uygun donör çıkmaz ve ne yapacağını bilmez halde nakil sırasında beklerken yolu Gina ile yeniden kesişir.

Drew’la liseden arkadaş olan Gina, bir huzurevinde çalışmaktadır ve günlerini eğlenceyle, zararlı alışkanlıklarıyla ve sorumluluk almaksızın geçirmektedir. Ancak Drew’un durumunu öğrendikten sonra karşılık beklemeden onun için gönüllü olur. Olacak iş ki kan grubu B (+) olan Drew’la böbrek nakli için uygun da bir adaydır. Ancak tabii ki Gina’nın ameliyata hazır olabilmesi için bir süreliğine alışkanlıklarından olabildiğince uzaklaşması ve düzenli bir hayata geçiş yapması gerekmektedir.

B Positive dizisi de bu yolda ilerleyerek diyalize devam eden Drew’un merkezdeki diğer hastalarla olan arkadaşlığını, Gina’nın çalıştığı yerde olup bitenleri, aynı evde kalmaya da başlayan Gina ve Drew’un birbirlerine (ve böbreğe) göz kulak olurken başlarından geçen eğlenceli/komik olayları konu alıyor.

Not: Dizinin hikayesi 2013’te böbrek nakli geçiren Marco Pennette’nin kendi hikayesinden esinlenerek hazırlandı.

Chuck Lorre’ye özel bir hayranlığım olmasa da Young Sheldon, United States of Al ya da The Kominsky Method gibi diğer bazı dizilerini de izledim/izliyorum. Buna da bir deneyeyim diyerek girdim ve hala devam ediyorum.

Lorre’nin diğer işlerinin daha iyi olduğu düşüncem tabii ki baki. Ama B Positive de kötü durmayan, yer yer eğlendiren ve kafa dağıtan, bazı bölümleri özellikle daha iyi bir komedi dizisi nihayetinde. CBS’in ve Lorre’nin kitlesi için yeterli gibi geliyor bana. Kahkaha efektleri rahatsız edici de gelmiyor mesela.

Karakterlerin (ve esasında oyunculukların) çoğu ortalama bir sitkom seviyesinde olduğu ve dizinin özellikle Gina karakterine ve Annaleigh Ashford’a sırtını dayadığı söylenebilir. Hatta tam da bu yüzden bazen sulandırılmış gibi de duruyor fakat dert olduğunu düşünmüyorum. Aksine pozitif katkısı daha fazladır tahminen. Huzurevi ya da diyaliz merkezi tarafları da fena katkı sağlamıyor zaten. Dolayısıyla iki arada bir derede takip etmekten dolayı (halen) memnunum.

Dizi, genel olarak böyle işte. Chuck Lorre’nin dizilerinin müşterisi olanlara ve/veya yeni bir sitkom izleme ihtiyacı bulunanlara denemesi için tavsiyedir. İzleyeceklere iyi seyirler.