–GİRİZGAH–

Daha çok CBS için hazırladığı Two and a Half Men, The Big Bang Theory, Mom gibi durum komedileri ile bildiğimiz Chuck Lorre, Netflix için de dizi hazırlamaya başlamış ve geçtiğimiz yıl bu işbirliğinin ilk halkası olan Disjointed yayınlanmıştı. Disjointed’ın yayınından kısa süre önce de Lorre, Netflix için yeni bir dizi üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Gelin şimdi o diziyi yakından tanıyalım.

 

–KONU ve KÜNYE–

16 Kasım 2018’de Netflix’ten alıştığımız şekilde tüm sezonu ile arz-ı endam eden The Kominsky Method isimli bu yeni dizimizin merkezinde eski bir aktör olan, şimdilerde ise kendi kurduğu stüdyoda eğitim vererek oyuncu koçluğu yapan Sandy Kominsky var. Dizide Sandy’nin en yakın arkadaşı ve aynı zamanda menajeri Norman Newlander ile olan dostluğu, birbirleriyle ilişkileri ekrana yansıtılıyor. Bunun yanı sıra yaşlılığın getirdiği bazı sorunlar, iş – aile ilişkileri de yine işlenen konulardan. Sandy’nin sadece oyunculuk değil aynı zamanda hayat dersi verdiği stüdyo sahneleri de oldukça güzel.

Chuck Lorre tarafından yaratılan, tek kamera yöntemiyle ve kahkaha efektsiz çekilen dizinin mutfağında yer alan isimler şöyle;

Yürütücü yapımcılar: Chuck Lorre, Al Higgins, Michael Douglas
Senaryo yazarları: Chuck Lorre, Al Higgins, David Javerbaum
Yönetmenler: Chuck Lorre, Andy Tennant, Donald Petrie, Beth McCarthy-Miller

Bölüm süreleri 22-33 dakika arası olan komedi ve drama türlerindeki yapımın ilk sezonu 8 bölümden oluşmakta. 2. sezon olup olmayacağına dair henüz bir haber yok.

 

–KARAKTERLER–

 

Sandy Kominsky : Eskilerin oyuncusu, şimdilerin oyuncu koçu. Aslında yeniden oyunculuk yapmak istemekte fakat iş bulamamaktadır. Başından 3 başarısız evlilik geçmiş ve bekardır. Karakteri Oscarlı oyuncu Michael Douglas canlandırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Norman Newlander : Sandy’nin en yakın arkadaşı ve menajeri. Eşinin hastalığı sonrası daha çok eşiyle vakit geçirmekte ve menajerlik işleriyle pek uğraşmamaktadır. Eşinin vefatından sonra oldukça sarsılır ve durumu kabullenmekte güçlük çeker. Zaman zaman hâlâ yanındaymış gibi onunla konuşur. Karakteri bir başka Oscarlı aktör Alan Arkin canlandırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mindy : Sandy’nin kızı, stüdyonun yürütülmesinde babasına yardım ediyor. Karakteri Big Little Lies, Modern Family, Young Sheldon, Santa Clarita Diet ve daha bir çok dizide konuk oyunculuklarıyla hatırlanabilecek Sarah Baker canlandırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lisa : Sandy gibi başarısız bir evliliğin ardından boşanmış ve sonrasında oyunculuk dersleri almaya karar vermiş orta yaşlı bir kadın. Sandy’nin öğrencilerinden biri. Karakteri Nancy Travis canlandırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu 4 ana karakter dışında Norman’ın 46 yıllık eşi Eileen rolünde Susan Sullivan; Norman’ın kızı Phoebe rolünde Lisa Edelstein; Sandy ve Norman’ın ürologu Dr. Wexler rolünde Danny DeVito; Lisa’nın oğlu Mathew rolünde Cedric Begley yer almakta. Graham Rogers, Melissa Tang, Casey Brown, Emily Osment gibi isimler de Sandy’nin oyunculuk sınıfındaki öğrencileri olarak karşımıza çıkan bazı oyuncular.

 

–SON SÖZ–

Dizinin bu sezonun en iyi işlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Dizinin başına büyük bir komedi beklentisi ile oturursanız hayal kırıklığı yaşamanız muhtemel. Pek doğru bir kıyaslama olmayabilir ancak Kidding ve BoJack Horseman‘dan biraz daha komedi yüklü ve onlar gibi hüzün de barındıran bir yapım. Eğer 2. sezonu olursa sevinirim, ama tek sezonda kalırsa da itiraz etmeyeceğim bir kapanış yaptılar. İptal olması durumunda mini dizi kafasıyla rahatlıkla izlenebilir. Tanıtım yazısını burada bitiriyorum, izleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler. Diziyle ilgili daha önceden şurada yorum yapılıyordu.