İnternet üzerinden yayın yapan dizi ve film izleme platformu Netflix, dünyanın dört bir yanından kendi imzasını taşıyan yeni diziler sipariş etmeye devam ediyor. Biz dizi severler de bu sayede ABD dışındaki ülkelerde hazırlanan farklı tarzlardaki yapımları izleme ve tanıma imkanı buluyoruz.

Bugün size tanıtacağımız Dogs of Berlin, geçtiğimiz senenin nisan ayında dizi onayı aldı. Dark’tan sonra Netflix’in 2. orjinal Alman dizisi olma özelliğini taşıyan yapım, geçtiğimiz hafta (7 Aralık) 10 bölümlük ilk sezonuyla meraklılarının karşısına çıktı.

Buraya kadar olan kısım ilginizi çektiyse gelin sizin için hazırladığımız tanıtım yazısının aşağısına da bir göz atın. Yalnız baştan uyarmakta fayda var, bu yazı dizinin ilk 2 bölümünden ispiyon (spoiler) içermektedir.

KONUSU

Türk asıllı Alman futbolcu Orkan Erdem, Almanya-Türkiye milli maçından önce Almanya’nın başkenti olan Berlin’de öldürülmüştür. Almanya’nın milli takımında oynamayı kabul eden ve bu yüzden çok tepki alan Erdem’in cinayeti, birbiriyle hiç anlaşamayacak biri Alman diğeri Türk olan iki dedektifi birlikte çalışmaya itecek ve ikiliyi Berlin’in yeraltı suç dünyasına doğru sürükleyecektir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 • Kurt Grimmer (Felix Kramer) : Yukarıda bahsettiğimiz dedektiflerden Alman olanıdır. Aileden gelen bir neonazi geçmişi bulunan karakterimiz, eski hayatını uzun süre önce geride bırakmıştır. Kurt’ün pek tekin olmayan insanlara yüklü miktarda borcu olduğunu da söylemeden geçmeyelim.
 • Erol Birkan (Fahri Yardım) : Yukarıda bahsettiğimiz dedektiflerden Türk asıllı olanıdır. Almanya’nın arka sokaklarında doğup büyümüş olan Erol, sırf Türk olduğu için bu cinayet dosyasına atanmıştır. Karakterimiz aynı zamanda açık yaşayan bir eşcinseldir.
 • Gert Seiler (Urs Rechn) : Kurt ve Erol’un patronudur.
 • Paula Grimmer (Katharina Schüttler) : Kurt’ün karısıdır. Karakterimizin kendine ait küçük bir dükkanı vardır.
 • Sabine ‘Bine’ Ludar (Anna Maria Mühe) : Kurt’ün sevgilisidir. Karakterimizin 2 küçük çocuğu vardır. Paula’nın Sabine’den haberi yoktur.
 • Guido Mack (Sebastian Achilles) : Erol’un birlikte yaşadığı erkek arkadaşıdır.

 • Hans Kuscha (Antonio Wannek) : Kurt ve Erol’un ekibinde bulunan dedektiflerden biridir. Karakterimiz, Kurt’le yakın arkadaştır ve ona fazlasıyla sadıktır.
 • Ulf Grimmer (Sebastian Zimmler) : Kurt’ün erkek kardeşidir. Berlin’deki neonazi grubuna üye olan karakterimiz, ağabeyinden pek hoşlanmamaktadır. Çünkü Kurt’ün onları bırakmasını ihanet olarak görmektedir.
 • Eva Grimmer (Katrin Saß) : Kurt ve Ulf’un annesidir. Eva’nın Kurt’le ilgili düşünceleri, Ulf’le birebir aynıdır.
 • Hakim Tarik-Amir (Sinan Farhangmehr) : Berlin’in suç dünyasının önemli isimlerinden biridir. Lübnan asıllıdır.
 • Kareem Tarik-Amir (Kais Setti) : Hakim’in erkek kardeşidir. Kareem, ağabeyinin yürüttüğü suç örgütünde daha çok söz sahibi olmak istemektedir.
 • Raif Tarik-Amir (Samy Abdel Fattah) : Hakim ve Kareem’in kuzenidir. Yaşı genç olan Raif, kuzenlerinin kirli işlerinde şoför olarak çalışmaktadır.
 • Murad Issam (Mohamed Issa) : Raif vasıtasıyla Hakim’in işine dahil olan bir gençtir. Murad’ın rap müziğe karşı büyük bir ilgisi vardır.
 • Maïssa Issam (Deniz Orta) : Murad’ın ablasıdır. Karakterimiz Murad’ı tek başına yetiştirmektedir ve onun edindiği yeni çevreden pek hoşlanmamaktadır.

SON SÖZ

Yaklaşık olarak 3 gün gibi bir sürede Dogs of Berlin’in 10 bölümlük ilk sezonunun sonuna geldim. Netflix’in ABD dışındaki ülkelerde çektiği dizileri de genellikle beğenen biri olarak Dogs of Berlin’in başından gayet memnun kalktığımı söyleyebilirim. Homofobi ve Almanya’da azınlık olarak yaşamak gibi birçok ciddi konuya değinen dizi, doyurucu karakterleri ve kurgusuyla da beni kendine biraz daha bağlamayı başardı.

Diziyi pazarlamaya biraz da oyunculardan devam edeyim. 2 başrol oyuncusu başta olmak üzere kadronun tamamının çok güzel oynadığını düşünüyorum. Hem Felix Kramer hem de Fahri Yardım, başka projelerini de takip etmek istediğim oyuncular arasına girdiler bile. Ayrıca Kurt ve Erol’un izlemesi zevkli bir ikili olduklarını da söylemeden geçemeyeceğim.

Eğer yeni bir dizi arıyorsanız ve sadece dili İngilizce olan yapımları izlerim gibi bir kuralınız yoksa, Dogs of Berlin’e bir şans vermenizi tavsiye ederim. Emin olun pişman olmayacaksınız.

FRAGMANLAR