BBC One ve FX, Rumer Godden’ın 1939 yılında yayınlanan bastırılmış cinsellik ve yasak aşkı anlatan klasik edebiyat romanı Black Narcissus’dan uyarlanacak 3 bölümlük mini diziyi ekranlara getirecek. Bafta ödüllü Amanda Coe (The Trial Of Christine Keeler, Apple Tree Yard), dizinin senaryosunu yazacak. Charlotte Bruus Christensen, yönetmenliğini üstlenecek.

Dizinin başrollerinde Gemma Arterton (The King’s Man, The Escape) ve Alessandro Nivola (American Hustle, Chimerica) olacak. Aisling Franciosi (The Fall, Genius), Diana Rigg (Game Of Thrones, Victoria), Jim Broadbent (Paddington, Paddington 2, The Iron Lady), Gina McKee (Catherine The Great, Bodyguard), Rosie Cavaliero (Prey, Unforgotten), Patsy Ferran (Tom And Jerry, Jamestown), Karen Bryson (MotherFatherSon, Safe), Dipika Kunwar, dizinin kadrosunda yer alan diğer isimler.

Black Narcissus, General Toda Rai’nin istediği ile Himalayalar’daki dağların tepesinde ve şehirden uzaktaki Mopu Sarayı’nda, yerel halk için bir okul ve hastane kurmak amacıyla yola çıkan bir grup Anglikan rahibesini merkezine alan bir dizi. Eskiden General’in babasının “House of Women”  olarak adlandırılan cariyelerini koymak için yaptığı saray biraz yıkıp dökük durumda olduğundan toparlanmak zorundadır.

Kendi cemiyetlerinin yeni bir vakfını kurmak için yola çıkan Saint Faiths rahibelerin başında genç rahibe Clodagh (Gemma Arterton) bulunmakta. Rahibe Clodagh, General’in kendilerine yardımcı olması için görevlendirdiği yakışıklı ve hovarda, 1. Dünya Savaşı gazisi İngiliz temsilci Mr. Dean’e (Alessandro Nivola) giderek artan bir şekilde çekilmeye başlar. Clodagh’ın geçmişte yaşadığı ve sonrasında rahibe olmasına neden olan hatıralar yeniden su yüzüne çıkar. Manastırın açılması ile birlikte diğer rahibeler de, bu ücra ve egzotik çevreye uyum sağlamaya çalışırken zamanla hem yerli halkla hem de kendi aralarında çatışma ve gerginlikler yaşamaya başlarlar. Buraya gelmeden önce de akıl sağlığı ile ilgili problemler yaşayan rahibe Ruth, Clodagh ve Dean ile ilgili olarak giderek takıntılı olmaya başlar.

Çekimlere Ekim ayında Jomsom, Nepal ve İngiltere’deki Pinewood Studios’da başlanacak. Dizi BBC One, DNA TV ve FX Productions üretimi olacak.

Roman 1947’de Deborah Kerr başrolünde sinemaya uyarlanmış ve en iyi görüntü yönetmeni ve en iyi sanat yönetimi dalında 2 dalda Oscar Ödülü kazanmıştı.

Kaynak