BBC One’ın gerçek bir olaydan uyarladığı 3 bölümlük draması The Salisbury Poisonings, 14 Haziran’da başlıyor. 15 ve 16 Haziran’da ise kalan 2 bölümü yayınlanacak.

The Salisbury Poisonings, 2018’de sinir gazı Noviçok zehirlenmelerinin yerel topluluk üzerindeki etkisine odaklanacak. Drama, sıradan insanların ve kamu hizmeti veren kurumların kapılarının dibindeki krize nasıl tepki verdiğine dair olağanüstü bir hikaye anlatıyor ve yaşadıkları şehrin benzeri görülmemiş bir ulusal acil durumun odağı haline geldiğinde, gösterdikleri olağanüstü kahramanlığı sergiliyor. Evlerine çok yakın düşünülemez bir korku durumu ile karşı karşıya olan masum yerli halkın cesaretini, dayanıklılığını ve bazı durumlarda kişisel trajedisini izleyeceğiz.

Anne-Marie Duff (Tracy Daszkiewicz)

Anne-Marie Duff, Rafe Spall, Mark Addy, Annabel Scholey, Johnny Harris, MyAnna Buring, Ron Cook, Stella Gonet, Faye McKeever, Kimberley Nixon, Duncan Pow, Wayne Swann, Jill Winternitz, dizinin kadrosunu oluşturan isimler.

Rafe Spall (Nick Bailey)

Dizinin merkezinde Wiltshire Belediyesi Halk Sağlığı Direktörü Tracy Daszkiewicz (Anne-Marie Duff) adındaki kamu görevlisi bulunmakta. Bir anda ortaya çıkan ölümcül ve görünmez bir düşmanla mücadele etmek için meslektaşlarıyla birlikte çalışıyor. Tracy’nin bir parçası olduğu halk sağlığı müdahale ekibi karantinaya zorluyorlar. Yerel ekonomiyi kapatıyorlar. Ayrıntılı bir temas izleme ve test sistemi kuruyorlar. Ön cephelerde kullanılmak üzere Kişisel Koruyucu Ekipmanı tedarik edip dağıtıyorlar. Ve her gün, dehşete kapılmış ve hayal kırıklığına uğramış bir halkla ilgileniyorlar. Herkes bir daha hayatın bir daha aynı olup olmayacağını merak ediyor.

MyAnna Buring (Dawn Sturgess)

Johnny Harris (Charlie Rowley)

2018’in Mart ayında İngiliz dış istihbarat servisi MI6 için çalıştığı ortaya çıktığında ülkesinde mahkum edilen ve daha sonra casus takasıyla İngiltere’ye gelen Rus ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia, 4 Mart’ta Salisbury’de bir bankta bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu. Dedektif çavuş Nick Bailey de, onlarla birlikte hastaneye kaldırılmıştı. Sonradan sinir gazı ile zehirlendikleri anlaşılınca, başta İngiltere olmak üzere, batı ülkeleri ile Rusya arasında büyük bir kriz yaşanmıştı.

Dizi ilk başta BBC Two kanalı için tasarlanmıştı. BBC’nin Panaroma programı için 10 yıl boyunca araştırma muhabiri olarak çalışan Declan Lawn ve yıllarca foto muhabiri olarak çalışıp güncel olaylar hakkında belgeseller hazırlayan, yine Panorama programı için çalışan Adam Patterson, dizinin senaryosunu yazdılar. Apple Tree Yard ve Les Misérables’ın yapımcısı Chris Carey ve New Pope’un yapımcısı Laurence Bowen, dizinin yönetici yapımcıları. Karen Lewis, yapımcı, Saul Dibb, yönetmen olarak görev alan isimler.

Kaynak