Beyefendiler

Beyefendiler

1995 yılında, dört İngiliz beyefendisi bir araya geldi ve “The League of Gentlemen”ı oluşturdu; bu beyler, yani Jeremy Dyson, Steve Pemberton, Mark Gatiss ve Reece Shearsmith 11 yıl içinde kendi televizyon gösterisine kavuşmakla kalmadı, tiyatroyu ve radyoyu da fethetti, karmaşık tepkilerle beraber Bafta da dahil olmak üzere birçok ödül aldı ve kara komedinin mahşerden çıkıp gelen dört atlısı olarak adlarını İngiliz komedi tarihine altın kaplama harflerle yazdırdı. Kaplama diyorum, çünkü gösterileri ne kadar “kült” seviyesinde değerlendirilse de, hiçbir zaman geniş hedef kitlelerini çekmeyi başaramadı. şimdi, İngiliz dedim, kara komedi dedim, beyefendi dedim, ödül dedim, pek sevilmiyor dedim. Peki kimdir, necidir bu beyefendiler?
Bu beyefendilere, kablodan ve uydudan yayın yapan BBC Prime kanalında – bazı – cumartesi geceleri rastlayabilirsiniz. Garip görünüşleri ve dizinin her daim karanlık atmosferleri sizi korkutmasın, önce onu söyleyeyim. Yılmadan izlemeye devam ederseniz, kendinizi hayali Royston Vasey köyünde acayip insanların arasında bulacaksınız. Yeri gelir kurbağalara derin bir sevgi besleyen saplantılı bir ailenin evinde hapis kalabilir, kan lekeli bir kasabın gizli tarikatına üye olabilir ve hatta “burun kanaması” salgınına tutulan bir köyün paniğine katılabilirsiniz (1. Sezon). Bunların üzerine hafif küfürlü bir dille yoğrulmuş espriler de serpelim. Beyefendi mi demiştim? Geri alıyorum.

korkutmaya gelmediler

korkutmaya gelmediler

Bu beylerin maceralarına katılmak isterseniz, önce sizi buraya alalım. “yerel insanlar için yerel bir gösteri” şiarıyla süsledikleri ilginç hikayelerini okuyun, birbirinden acayip karakterlerini inceleyin. Yetmezse wikipedia’ya ya da BBC’ye sorun. Bu dört atlının nasıl koştuğunu görmek istediğinize karar verirseniz, BBC Prime’daki programlarını teletekstten ya da buradan takip edebilirsiniz – ki genelllikle cumartesi geceleri şenlendirirler televizyonu.

3. Sezon DVD'si

3. Sezon DVD’si

 

Birkaç ufak uyarı. Öncelikle dizinin girişindeki “bazı izleyiciler için rahatsız edici nitelikte olabilir” uyarısı dikkate alınmalı. Bununla beraber, takdiriniz, BBC’de Türkçe altyazı henüz bulunmadığı için League of Gentlemen’i İngilizce olarak seyretmek gerekiyor. Denedim, gördüm, bu dizi hem dilini geliştirmek hem de İngiliz aksanını kapmak isteyenler kara komedi severler için gayet eğlenceli bir araç olabiliyor. İşinizi kolaylaştırmak isterseniz, teletekstten 888 yazarak İngilizce altyazıyla da seyredebilirsiniz. İngiltere’nin kara mucizesine hoş geldiniz!