Matt lucas & david walliams

Matt lucas & david walliams

İngiltere’de “ufak” bir tura çıkmaya ne dersiniz? hem öyle yorucu bir tur da değil bu, alt tarafı yarım saat. size bu teklifi yapan İngiliz kara komedisinin ele avuca sığmaz iki dahisi: matt lucas ve david walliams. Yayın hayatlarına 2001 yılında BBC Radio 4’te yayınlanan karakter-çeşnili skeçlerle başlayan bu beyler, şükür ki 2003 yılında beyaz ekrana transfer oldu ve kara komedi severleri gayet mutlu edecek bir diziye başladı: Little Britain.
size bir İngiltere turu vaadetmiştim değil mi? başlayalım öyleyse. yalnız, bu dizide mekanları değil, İngiliz karakterleri gezeceğiz. yukarıdaki beylerin böyle masum göründüğüne bakmamak gerek – öyle karakterlere bürünüyorlar ki, bazen hangisi hangisi anlamak bile pek mümkün olmuyor. gezeceğimiz karakterlerin listesi epey uzun olduğundan, burada birkaçını örnek olarak vermek daha uygun olacak.

3. Sezon DVD'si

3. Sezon DVD’si

* Vicky Pollard: bizim şartlarımıza pek uymayan bir genç/ergen; ancak BBC İngiltere’de birçok Vicky ile karşılaşabileceğimizi öne sürüyor. Vicky’yi hırsızlık yaparken ya da bir Westlife CD’si için bebeğini satarken görebilir, bozuk İngilizce’sinden hayatın sırlarını dinleyebilirsiniz.
* Kenny Craig: Hayatta başarısız olmuş, ama bunun farkında olmayan bir hipnoz uzmanı. bu gücünü karşılaştığı her zorlukta (mesela bir arabaya çarptığında) kullanmaktan hiç çekinmiyor ve daha da kötüsü işe yaradığını sanıyor.
* Emily Howard ve Florence: yaşamlarını birer kadın olarak geçirmeye karar veren ama bunu biraz (!) abartan iki leydi. klasik ingiliz kıyafetleri ve şemsiyeleriyle gelinlik bakmaya çıkıyor ya da nazikçe 5 çaylarını yudumluyorlar.

Matt lucas & david walliams

emily ve florence

başta kara komedi demiştim Little Britain için, ama yukarıdaki karakterlerden de anlayabileceğiniz gibi o kadar da karanlık değil. başarısını genellikle akılda kalan tümcelere (“yeah but no but” gibi) ve tekrarlayan karakterlere borçlu olan dizi, neşeli, saplantılı ve – bazen – rahatsız edici atmosferiyle dikkat çekiyor. zaten bu yönüyle ve önlenemez yükselişiyle (ki 3. sezona ulaştı, bilgisayar oyunu çıktı ve canlı performansı turnesine devam ediyor) ingiltere’de karmaşık tepkiler almaya devam ediyor.
bu “acayip” İngiltere turuna daha yakından bakmak isterseniz, wikipedia’ya sorabilir veya dizinin resmi gayriresmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. diziyi seyretmek içinse yapmanız gereken BBC Prime’ın teletekstinden yayın saatlerini takip etmek – ki genellikle cumartesi geceleri gösteriliyor.
birkaç uyarıda bulunmakta yarar var. öncelikle dizinin başındaki “bazı izleyiciler için rahatsız edici olabilir” uyarısı dikkate alınmalı. bence dizinin ayarı en az +7. bununla beraber, diziyi Türkçe izlemek mümkün olmadığından, biraz da olsa İngilizce bilgisi gerekiyor. işinizi kolaylaştırmak isterseniz, BBC Prime teletekstinde 888’i tuşlayarak İngilizce altyazı ile seyredebilirsiniz.
İyi seyirler!

kurbağaların kadını letty

kurbağaların kadını letty