Yıl 1967… Dizi, dönemin Amerikasını gözler önüne seriyor. Irkçılık, cinsellik yüzünden insanlar arasında kutuplaşmalar olmuş, isyanlar çıkmış. Erkek egomanyası var. İşte böyle bir ortamda büyümüş, yaşamaya çalışan insanların ilişkilerini ve bir seri katilin doğuşunu izliyoruz.

KİMLİK BİLGİLERİ

Türü: Polisiye, Drama

Yapımcı: John McNamara

Sezon – Bölüm Sayısı: 1 sezon, 13 bölüm

Yayın Tarih Aralığı: 28 Mayıs 2015 – devam

Bölüm Süresi: 42 dk.

Yayınlandığı Kanal: NBC

Onay Durumu: 2. sezon onayını aldı.

Ayrıca dizinin 28 Mayıs’ta tüm sezonu internette yayınlandı.

Aquarius

KONU

Sam Hodiak dönemin zorlukları ile yaşamaya çalışan işini -bazen doğru yollardan olmasa da- tam yapan bir polis. Tanıdığının kızının evden kaçmasıyla onu bulmaya çalışan Sam yanına bir de ortak alarak hem kayıp kızı aramakta ve bunu yaparken karşısına çıkan seri katil Charles Manson ile başa çıkmaya, hem de önüne gelen davaları açığa kavuşturmaya çalışmaktadır.

(Konuyu açıkladığımıza göre gelin şimdi bu Charles Manson kimdir necidir diye bir tanıyalım…)


12 Kasım 1934’te Ohio‘nun Cincinnati merkezinde doğmuştur.

Annesi 16 yaşında bir hayat kadınıyken kendisini doğuran Charles Manson, çocukken annesinin cezaevine girmesi nedeniyle hırsızlık yaparak geçinmeye, sokaklarda yaşamaya başladı. 18 yaşında  tutuklandı. Cezaevinde koğuş arkadaşı tarafından cinsel istismara uğrayınca ıslah evine yerleştirildi. 1954 yılında şartlı tahliye ile serbest kaldı. Sahte çek vermek, kadın satıcılığı, uyuşturucu vb. suçlar nedeniyle defalarca hapse girip çıktı. 1967 yılında son kez tahliye olduktan sonra, ışığı gördüğünü aydınlandığını iddia ederek etrafına topladığı kişilerle bir “aile” oluşturarak Los Angeles’ta bir çiftliğe yerleşti. Bu çiftlikte geliştirdiği “teorilerle” yönlendirdiği müritleri, Roman Polanski‘nin hamile eşi Sharon Tate, Abigail Folger, Polonyalı oyuncu Wojciech Frykowski, erkek kuaförü Jay Sebring ve lise mezunu bir genç Steven Parent’i Los Angeles, Kaliforniya‘da vahşice öldürdüler.

Ertesi gece bu kez Manson’un da katıldığı grup, Labianca çiftini aynı şekilde öldürdü. Taraftarı olan bir kadının, farklı bir suçla tutuklandığında, işledikleri cinayetleri övünerek anlatması sonucunda Manson ve 4 arkadaşı çiftlikleri basılarak tutuklandı. İdama mahkûm edilmelerine rağmen Kaliforniya yüksek mahkemesince idam cezasının kaldırılmasıyla, cezaları ömür boyu hapis şekline dönüştürüldü. Toplam cinayetlerinin sayısı belirlenemeyen Manson ve grubunun 35 ölümden sorumlu olduğu tahmin ediliyor. Charles Manson’ın ABD’de nefret edildiği gibi, kendisini seven, serbest bırakılmasını isteyen çeşitli fan kulüpleri ve  hayran kitlesi de vardır.

Manson son olarak iki yıl önce şartlı tahliye kurulunun önüne 12. kez çıkmış ve talebi reddedilmişti. Ayrıca bir de geçtiğimiz yıllarda 26 yaşındaki bir kızla da evlendi. Charles Manson’ın 2027’ye dek şartlı tahliye başvurusu yapması yasak. Eğer o zamana kadar genel af gibi bir durum olmazsa 2027’ye kadar yaşaması halinde serbest kalabilme ihtimali yüksek.

Ek olarak: Kendisi ünlü müzik grubu The Beatles hayranıdır ve onların şarkılarının şifreli olduğuna inanır, bunu çözmeye çalışmıştır.

Çiftlik evinde topladığı kızlar

Çiftlik evinde topladığı kızlar

Kendisi cinayetleri kadar sözleri ile de meşhurdur:

  • Bana tepeden bakarsanız, bir aptal görürsünüz. Bana aşağıdan bakarsanız, tanrınızı görürsünüz. Bana tam karşıdan bakarsanız, kendinizi görürsünüz.
  • Mahkemede Charles’a kaç kişiyi öldürdüğü sorulur. Charles “Hiç kimseyi öldürmedim, der. Herkes bağırır çağırır. Charles arkasını döner ve sakin bir şekilde şöyle söyler:
    İnanın bana eğer öldürmeye başlasaydım hiçbiriniz kalmazdınız.
  • Benim babam cezaevi. Benim babam sizin sisteminiz. Ben sizin yarattığınız şeyim. Ben sizin yansımanızım.
  • Eğer isteseydim bu dünyanın en tehlikeli insanı olurdum; ama sadece kendim olmak istedim.
Öldürdüğü kişilerden en bilinenleri.

Öldürdüğü kişilerden en bilinenleri.

charles-manson-bd1d6d66dce39e16

Yıllar geçtikçe Charles Manson

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 

 

Sam Hodiak (David Duchovny)

Olayların merkezinde olan dedektifimiz Hodiak. Eşinden boşanmış ve bir oğlu askerdedir. Arkadaşının kızının evinden kaçmasıyla onu aramaya başlar; bu sırada Charles Manson ile karşı karşıya gelecektir. Dönemin davalarını da kendi usulünce çözmeye alışmış birisi.

Ünlü oyuncuyu Californication ve The X-Files dizisinden tanıyabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Brian Shafe (Grey Damon)

Dönemin hippi gençleri gibi gözüken mesleğe yeni atılmış bir polis. Hippi gibi gözükmesiyle gizlice şüpheli şahısların arasına karışıp, polis olduğunu hissettirmeden onlarla bağlantı kurabiliyor. Ayrıca Sam’in yanına aldığı yeni ortağı ve onun aksine kurallara, insan haklarına daha bağlı.

Oyuncuyu Star-Crossed, Twisted, The Secret Circle ve Friday Night Lights dizilerinden gözünüz ısırabilir.

 

 

 

 

Charmain Tully (Claire Holt)

Yeni polis olmuş kadın olduğu için meslek arkadaşları tarafından biraz küçümsenen birisi. Fakat ona rağmen göreve hazır ve atılgan bir polis.

Oyuncuyu The Originals, The Vampire Diares, Pretty Little Liars ve H2O: Just Add Water dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Emma Karn (Emma Dumont)

 

Evinden Charlie’ye kanıp da kaçan kızımız.

Oyuncuyu Bunheads dizisinden tanıyabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Charlie Manson (Gethin Anthony)

Dizinin meşhur seri katili ama henüz seri katillik bir durumu yok. Yine de acımasız ve gerektiğinde insan öldürebilecek biri. Kızları çiftlik evinde toplayarak kendine bir aile kurmuş, şarkıcı olma hayalleri kuran insanları ikna etme kabiliyeti yüksek, zeki birisi.

Oyuncuyu Game of Thrones dizisinden tanıyabilirsiniz.

 

 

YAZARIN NOTU

Diziye büyük hevesle başladım aslında. İlk bölümlerinde beklediğimi çok bulamadım, ama sonraki bölümler fena değildi. Diziyi bence ilk bölümlerde büyük sabır göstererek izlediğimi düşünüyorum. Dizi klasik polisiye değil. Bölümlük konuları oldu ama, iki üç tane ana konusu eşliğinde oldu bunlar; bu da güzel bir artısıydı benim için. Daha çok dönemin Amerika’sı, ırkçılık,cinsellik ile ilgili konular işlendi. Kendini dönem dizisi olarak da hissettirdi, ama çok ağır bir dizi değildi.
Önerir miyim derseniz, çok fazla önermem. (Fazlasıyla dürüstüm =) ) Dönem dizilerine aşina ve Charlie Manson’ı merak ediyorsanız girişin dedim. Temiz ikinci sezon onayı da var. Ayrıca oyuncularını da seven bu diziyi götürür rahatlıkla. Hakkını yemeyeyim baş roller oyunculuk adına iyi iş çıkarmışlar. İlk bölümleri atlatın 4’e 5’e gelin ondan sonra diziye alışıp rahatlıkla izlersiniz.

Aquarius-812031

TANITIM FRAGMANI

Aquarius-e1425734740859