Online yayın platformları arasındaki rekabet gün geçtikçe kızışıyor ve pazar da bununla birlikte genişliyor. Netflix, Amazon Prime ve Hulu başı çekiyor olsa da CBS All Access, DC Universe, Crackle ve HBO Now gibi pek çok platform da mevcut.

Ancak görünen o ki Quibi‘miz eksikti (selam, @desperate houseboy) ve o da geliyor. Quibi, geçtiğimiz yıl Jeffrey Katzenberg tarafından kuruldu ve 6 Nisan 2020’de açılacak. CEO olarak Meg Whitman görev alıyor. Çeşitli kuruluşların yaptığı yatırımlarla topladığı yaklaşık 1 milyar dolarlık bir fonla işe koyuldular. Ücret olaraksa reklamlarla 4.99 $, reklamsız olarak 7.99 $ ile hizmet verecek.

Quibi diğer platformlardan biraz farklı olarak sadece mobil üzerinden içerik yayını yapacak bir platform. Ayrıca ekrana getirdikleri dizi bölümü, film veya diğer içeriklerin süresi 10 dakika veya az sürecek. Açılış hazırlıkları devam eden Quibi’de ekrana gelecek projeler duyurulmaya başlandı.

* Spielberg’s After Dark: Steven Spielberg’ün bizzat kaleme aldığı bir korku hikayesi. 10-12 bölüm kadar sürecek ve bölümler sadece güneş battıktan sonra izlenebilecek.

* Don’t Look Deeper: Don Cheadle, Emily Mortimer ve Helena Howard’ın başrolde olduğu bir bilim kurgu dizisi. Bu haberle detayları duyurmuştuk.

* Wolves and Villagers: Naomi Watts’ın başrolünde olduğu drama dizisi Ocak 2019’da duyuruldu.

* Dummy: Anna Kendrick ve Donal Logue başrollerde. Komedi dizisinde gelecek vaad eden bir yazarla onun erkek arkadaşının seks bebeğinin hikayesi anlatılacak. TV pilotu olarak hazırlanan ve film senaryosuna dönüştürülen proje, Quibi’ye uygun olarak parçalara ayrılacak.

* Frat Boy Genius: Snapchat’in yükselişini ve kurucusu Evan Spiegel’i anlatan Social Network filmi tarzında bir dizi olacak.

* 50 States of Fear: A.B.D.’deki her eyaletin halk bilgisinden ilham alınarak hazırlanacak. Korku türündeki antolojiyi Sam Raimi (Spider-Man) hazırlıyor.

* Mapleworth Murders: Paula Pell (A.P. Bio) ve John Lutz (30 Rock) başrolü ve senaryoyu üstleniyor. Lorne Michaels ve Seth Meyers yapımcılar arasında. Gizemli cinayetlerle ilgili yazan bir yazarın kendi kasabasındaki cinayetleri çözmesini konu alıyor.

* #Freerayshawn: Antoine Fuqua (The Equalizer, The Magnificent Seven) hazırlayacak. Kadroda Stephan James, Laurence Fishburne, Jasmine Cephas Jones, Skeet Ulrich ve Annabeth Gish de yer alıyor.

Irak Savaşı’nda yer almış, siyah, genç bir eski asker olan Rayshawn (James), bir uyuşturucu anlaşmasında New Orleans polisi tarafından oyuna getirilir. Hayatı için kaçmaya başladıktan sonra kendi dairesinde kız arkadaşını ve çocuğunu rehine alır. Ekipler dışarıdadır, sempatik polis Steven Poincy (Fishburne) ise kimseye zarar gelmeden teslim olması için arabuluculuk görevini üstlenir.

* El Señor de Los Cielos Uzantısı: Telemundo ve Quibi ortaklığıyla hazırlanıyor. Aynı isimli pembe dizinin karakterlerinden uyuşturucu baronu Amado Carrillo Fuentes’in yükselişini anlatacak. Dizideki karakter gerçek hayattaki aynı isimli uyuşturucu baronundan esinlenilerek hazırlandı.

* İsimsiz: Başrolde Liam Hemsworth yer alacak, ölümcül bir hastalığı olan ve hamile karısıyla ilgilenmeye çalışan bir adamı canlandıracak. Karakter, kazançlı ama tehlikeli bir kedi-fare oyununa potansiyel bir av olarak dahil oluyor. Konusu gereği Açlık Oyunları‘na benzetilen aksiyon-gerilim türündeki diziyi Nick Santora (Prison Break) yazıyor, Phil Abraham (Daredevil) de yönetecek.

* İsimsiz: Oscar ödüllü yönetmen Guillermo del Toro’nun hazırladığı dizi, modern zamanlarda geçen bir zombi hikayesi.

* Steven Soderbergh, Veena Sud ve Paul Feig gibi bazı isimlerin hazırladıkları içeriklerin detayları henüz duyurulmadı.

* Ayrıca bazı isimler reality şov ve belgesel içerikleriyle Quibi’de olacak.

Bunların arasında Chrissy Teigen (Chrissy’s Court), Jennifer Lopez (Thanks a Million), Tyra Banks (BEAUTY), Zac Efron (Kill the Efrons), Idris Elba (Elba vs. Block), Lena Waithe (You Ain’t Got These) ve Scooter Braun (Müzik yarışması) da yer alıyor. MTV’nin iki eski şovu Punk’d ve Singled Out da kısa versiyonlarıyla platformda olacak.

Kaynak