Ocak 2021’de senaryolu bir podcast serisi olan From Now dizisinin tanıtımını yapmıştım. Bu yazıyla da yine iki podcast dizisinin tanıtımını yapmak istedim.

1) Blackout

Endeavor Content ve From Now’ı da yayınlayan QCODE ortaklığıyla hazırlanan dizinin hali hazırda 2 sezonu ve 16 bölümü (8+8) bulunuyor. İkinci sezonunu 15 Temmuz’da tamamladı ve henüz 3. sezonla ilgili henüz haber gelmedi. Scott Conroy‘un yaratıcısı olduğu dizinin senaryosunu Conroy ve Jeremy Novick üstlendi. Novick, Stefanie Abel Horowitz ve Shawn Christensen yönetmenlik yaptı.

Dizinin bölümleri Spotify, Apple Podcast, Google Podcast başta olmak üzere podcast dinlenilen pek çok uygulamada mevcut. Bölüm süreleri 20-47 dakika arası değişiyor.

Konusu:

Bilim kurgu türündeki Blackout, elektriğin ülke genelinde akıl ermez bir şekilde kesilmesinin ardından yaşananları konu alıyor.

Küçük bir kasabada yaşayan ve radyo DJ’liği yapan Simon (Rami Malek), modern toplum yavaş yavaş altüst olurken ailesini ve yakınlarını korumak için mücadele vermek zorunda kalıyor. Ayrıca mesleğini insanlığı uyarmak ve fayda sağlamak için kullanıyor.

Blackout’ın seslendirme kadrosunda Chloe Brooks, T.C. Carter, Seychelle Gabriel, Caroline Newton, Giselle DaMier gibi isimler de bulunuyor.

2. sezonunda kadroya Simon’ın ailesiyle akrabalığı olan Wren karakteriyle Aja Naomi King de dahil oluyor. Böylece hem geçmişe gidilerek Wren üzerinden bu sefer Boston’da yaşananlar anlatılırken hem de yine Simon ve çevresine yer veriliyor.

Not: Blackout’ın ekran uyarlamasının hazırlanması da gündemde. Chernin Entertainment, Endeavor Content ve QCode projenin ortak yapımını üstlendi. From Now’ın ekran haklarını Mayıs 2021’de Amazon almıştı.2) America 2.0

Eylül-Ekim 2018 arası yayınlanan politika ve drama soslu American 2.0 ise 6 bölümlük bir mini dizi. Bölümler yine Spotify, Apple Podcast ve Soundcloud dahil pek çok yerde mevcut. Bölüm süreleri 11-19 dakika arası değişiyor.

Seslendirme kadrosunda Patrick J. Adams, Kate Walsh, Shanola Hampton, Lorien Haynes, Spencer Garrett, Jack Coleman, Autumn Reeser ve Laurence Fishburne gibi oyuncular bulunuyor.

Konusu:

Seth McGuire, ilk dönemi için Demokrat Parti’den seçilmiş bir kongre üyesidir. Gözü kara bir idealist ve son derece optimist biri olan Seth’le tam da basına da yansıyan ilk polemiği sırasında tanışıyoruz. Bildiği yolda gitmekte kararlı olsa da D.C.’nin politik arenasında yeni olan Seth bu dönemde kendisini bir yol ayrımında bulur: İddialı ve devrimsel olarak gördüğü planıyla ülkeyi gerçekten kalkındırabilecek midir yoksa insanlar bu delice fikri duyduklarında kendini ofisin dışında mı bulacaktır?Blackout‘ın 2 sezonunu da dinledim.

Öncelikle dizideki karakterler arasında belli bir ağırlığın olmadığını, yani Rami Malek’in de esasında bir nevi yardımcı karakter olduğunu eklemeliyim. İkinci sezonda geçmiş sahneleriyle de birlikte Aja Naomi King’in karakterinin daha fazla öne çıktığı söylenebilir gerçi.

Dizinin kendisi ise kulağa tanıdık gelen bir konuyu ekran dizileri sayesinde alıştığımız bir usulle işliyor aslında. Bazı karakterler tabii ki kıyamet ortamında bulunmanın verdiği gerilimle sinir bozucuydu ister istemez. Merkezindeki gizemi yaya yaya anlatmayı tercih ediyorlar. Bekleyen bazı sorular 2. sezonda cevap bulabildi mesela. Ben de dinlemeye devam ettikçe alışıp sevdim. Yine de hali hazırda From Now’ı biraz daha fazla beğendiğimi eklemiş olayım. Türe ilgisi olanlara ikisi de tavsiye olabilir.

America 2.0‘ya ise tesadüfen denk gelip başladım ve tamamladım.

Kendilerinin de girişte bahsettiği üzere politikanın ağırlıkta olmaması işime yaradı. Bölüm süreleri de kısa üstelik. Politik dramalarda olduğu gibi entrika üzerine kurulu bir hikayesi yok. Öyle bir dertleri de olmamış. Bulunduğu konumu iyi bir amaç için kullanmak isteyen ve bunun için çalışan ancak oyunu kuralına göre oynamadığı için işi pek de kolay olmayan bir adamın hikayesini sunma amacıyla yola çıkmışlar. Bunu da 6 bölüm üzerinden bakarsak fena yapmadılar aslında, takip etmesi kolaydı. Finali de düzgündü.

Yalnız benim açımdan biraz basit bir hikayesinin olduğunu itiraf etmem lazım. Belki bahsettiğim gibi entrika soslu politik dramalarına alışkın olduğum içindir. Belki de bulunduğumuz ülkenin asla durmaz gündeminin etkisindendir. Patrick J. Adams’ın dışında yer aldığı kadarıyla öne çıkan Kate Walsh da dahil olmak üzere sesini tanıdığım birkaç oyuncunun yer alması ise bonus oldu elbette.

America 2.0, nihayetinde podcast dinlemeye ilgisi olup da konusu/kadrosu ilgisini çekenlere bir denemesi için tavsiyedir.

Not: Dizinin tam da ABD’de 6 Kasım 2018‘de yapılan ara seçimlerden (midterm elections) hemen önce yayınlanması dikkatimi çekmiş oldu.. Zaten Patrick J. Adams başta olmak üzere kadroda yer alan isimlerin bir kısmının Demokrat Parti destekçisi olduğu da göze çarpıyor bilenler için. Podcast bünyesinde ‘parti rekabetine’ girmediklerini de gelmişken bahsetmiş olayım.