Netflix’in Güney Afrika yapımı yeni dizisi Blood & Water, 20 Mayıs 2020 tarihinde izleyiciyle buluştu. Bu da fragmanı:

Gizem ve gençlik dizisi ögelerini harmanlayan Blood & Water‘ın ilk sezonu 6 bölümden oluşuyor. 2. sezonunun olup olmayacağı henüz belli değil. Dizinin bölüm süreleri ise 43-54 dakika aralığında değişiyor.

Nosipho Dumisa, Daryne Joshua ve Travis Taute üçlüsü dizinin senaristliğini ve yönetmenliğini paylaşmışlar. Bradley Joshua ve Benjamin Overmeyer ise yapımcılığını üstlenmişler.

KONU

Dizi, Puleng Khumalo isimli 16 yaşında bir genç kızı merkezine alıyor. Puleng’in anne, baba ve erkek kardeşinden oluşan 4 kişilik bir ailesi var. Bu ailenin bir üyesi daha varmış vakti zamanında. Puleng’in ablası daha bebekken kaçırılmış 17 sene önce. Puleng’in ailesi de bu acı kaybı hala atlatamamışlar ve her sene onun doğum gününü bir anma günü olarak kutlamaya devam ediyorlarmış.

Puleng, ailesinin, özellikle de annesinin bu olayı bir türlü arkasında bırakamamasından ve normal bir aile olamamalarından epey sıkılmış durumda. Söz konusu anma günlerinden birinde iyice boğulan Puleng, yakın bir arkadaşıyla bir partiye gitmek üzere evden sıvışıyor gizlice. Söz konusu partide erkek arkadaşıyla takılmayı tercih eden yakın arkadaşı dışında tanıdığı kimse olmayan Puleng, partinin 17. yaşını kutlayan Fikile Bhele isimli bir genç kız için düzenlendiğini fark ediyor ve “Acaba o kız, yıllar önce kaçırılan ablası olabilir mi?” diye düşünmeye başlıyor. Sonrasında da olayı araştırmak maksatlı olarak Fikile ve partideki gençlerin çoğunluğunun okuduğu, Cape Town’daki seçkin öğrencilere hizmet veren Parkhurst Koleji’ne naklini yaptırıyor ve olaylar gelişiyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Puleng Khumalo karakterine Ama Qamata hayat veriyor. Puleng için araştırmacı ruhlu, duygu ve düşüncelerini yazarak ifade etmeyi seven ve aman aman sosyal olmayan bir kız diyebiliriz.


*Fikile Bhele karakterini Khosi Ngema canlandırıyor. Fikile, çok zengin bir ailenin kızı. Okulun yüzme takımının yıldızı, en başarılı öğrencilerinden ve aynı zamanda popüler çocuklarından biri.


*Puleng’in büyük kızını bulma umudunu hala kesmemiş olan ve bu takıntısı diğer çocuklarına olan ilgisini ister istemez azaltan annesi Thandeka Khumalo karakterinde Gail Mabalane karşımıza çıkıyor.


*Puleng’in babası Julius Khumalo karakterinde Getmore Sithole‘u, 8-9 yaşlarındaki erkek kardeşi Siya Khumalo karakterinde ise Odwa Gwanya‘yı izliyoruz.


*Puleng ile partide tanışan hevesli bir fotoğraf tutkunu genç olan, Puleng’den etkilenen ve onun annesinin müdiresi olduğu Parkhurst Koleji’ne nakil yaptırmasına ön ayak olan Wade Daniels karakterine Dillon Windvogel hayat veriyor.


* Fikile’nin yakın arkadaşı olan, rap müziğe ilgi duyan ve Puleng’e sevgili adayı kontenjanından karşımıza çıkan Karabo Molapo (KB) karakterini Thabang Molaba canlandırıyor.


*Puleng’in eski okulundaki yakın arkadaşı ve partiye gitme sebebi olan Zama Bolton karakterinde Cindy Mahlangu karşımıza çıkıyor.


*Zama’nın erkek arkadaşı ve Fikile’nin yakın arkadaşlarından biri olan Chris Ackerman karakterinde Arno Greeff‘i izliyoruz.


*Fikile’nin yakın arkadaşlarından biri olan, sivri diliyle dikkat çeken ve küçük çaplı uyuşturucu satışı işiyle meşgul olduğu gözlemlenen Reece Van Rensburg karakterine Greteli Fincham hayat veriyor.


*Parkhurst Koleji’nde okul dergisinin başındaki isim olan ve Fikile’den pek haz etmeyen Wendy Dlamini karakterini Natasha Thahane canlandırıyor.


*Parkhurst Koleji’nin başarılı öğrencilerinden, Wendy’nin yakın arkadaşı ve Fikile ile okul liderliği için bir yarış halinde olan Tahira Kahn karakterinde Dominion dizisinden anımsanabilecek Mekaila Mathys karşımıza çıkıyor.


*Parkhurst Koleji’nin müdiresi ve Wade’in annesi olan Nicole Daniels karakterinde Sandi Schultz‘u izliyoruz.


*Okulun yüzme takımının vakti zamanında olimpik yüzücü olma hayalinin kapısından dönen koçu Chad Morgan karakterini ise Ryle De Morny canlandırıyor.


YAZARIN NOTU

Dizinin henüz ilk 2 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Beklediğim kadar kötü çıkmadığını söyleyebilirim. Netflix’in bir önceki Güney Afrika dizisi Queen Sono‘nun negatif etkisiyle beklentimi dibe çekmiştim ben açıkçası ama güzel güzel izletiyor şu ana kadar kendini. Olayın çıkış noktası biraz saçma ama. Sırf doğum günleri aynı diye minik bir şüphenin peşine düşen bir ana karakter var sonuçta ortada. O kısmı görmezden gelemeyecekseniz hiç başlamayın yani diziye.