Drama dizileri konu olduğunda başarılı işler çıkaran BBC One ekran karşısına birkaç hafta önce yeni bir dizi daha getirdi. Şimdiye kadar üç bölümü yayınlanan ve ilk sezonu altı bölüm sürecek Bodyguard,  yayın hayatına başarıyla devam ediyor. Ben de diziyi genel olarak tanıtmak için bir şeyler yazmak istedim.

Politik gerilim türündeki dizi, Line of Duty’yle bilinen Jed Mercurio‘nun hazırladığı bir yapım. Erkek başrolü çoğunluğun Game of Thrones’la tanıdığı, Klondike veya Medici: Masters of Florence’tan da bilinen Richard Madden, kadın başrolü ise daha önce Line of Duty’de de yer almış Keeley Hawes.

Konusu:

Bodyguard, isminin fikir verebileceği gibi merkezinde özel koruma olarak görev yapan bir adam ve onun koruduğu bir kadın üzerine kurulu. David Budd, polis çavuşu olarak çalışan iki çocuk babası bir adam. Asker olarak görev aldığı dönemden kalma üstüne gitmediği bazı psikolojik sorunları var. Bu durum evliliğini de etkilemiş, boşanmamış olsalar da ayrılar.

David, yanında eşi ve çocuklarının olduğu bir akşam kendisini trende gerçekleşecek bir terör girişimine bulaşmış buluyor. Birinci bölümün ilk 20 dakikasına denk gelen bu aksiyon sahnelerinde karakterin durumu idare edişi göz doldurunca başka bir birime terfi ettiriliyor. Yeni görevi ise İçişleri Bakanı’nın özel koruması olmak.

Buraya kadar her şey normal gibi dursa da aslında pek de öyle değil. Çünkü İçişleri Bakanı Julia Montague, David’in inandığı veya savunduğu değerlerin aksine giden birisi. Savaş karşıtı olan David’in aksine Julia’nın ülkesinin girdiği savaşları desteklemesi bu noktalardan sadece birisi. Görüşleriyle ve yaptıklarıyla birçok kişinin tepkisini çekmesi bir siyasetçi için alışıldık olsa da bu durumun David’in yeni işini kolaylaştırdığı söylenemez.

Bodyguard’da özetle kararlı, sert, inatçı ve ne istediğini bilen Julia’nın politik arenada ve özel hayatında yaptıklarını, David’in inanmadığı değerlerin hayatta kalması için verdiği çabayı, ikilinin anlaşamadıkları konularda birbirinin üstüne gitmesini ve David’in sorunlu özel hayatını izliyoruz. Dizi, yayın hayatına İngiltere’de bu yılın en iyi drama açılışını yaparak başladı, dolayısıyla büyük ihtimalle bir şekilde ikinci sezonu gelecek bir proje.

Merak sonucu başladığım Bodyguard’dan şimdiye kadar gayet memnun kaldım. Politikanın dozunu kıvamında tutup taban tabana zıt iki karakterin neler yapacağını, devamında neler olacağını merak ettirmeyi başarıyorlar. Bahsi geçen aksiyon sahneleri özellikle yönetmenlik, oyunculuk veya hikaye açısından göze çarpıyor ve diziyi daha üst bir seviyeye taşıyor. Dolayısıyla Keeley Hawes’in ve Richard Madden’ın oyunculuklarını ve karşılıklı paslaşmalarını da es geçmemek lazım. Ayrıca Richard Madden, Game of Thrones’un aksine aksan fora bir şekilde izleyici karşısına çıkıyor.

Bodyguard genel olarak böyle bir dizi işte ve yazacaklarım sanıyorum bu kadar. Denemenizi tavsiye ederim. İyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.