ABC’nin ömrü tek sezonla sınırlı kalmış komedilerinden Cristela‘nın tanıtımı ile sizlerleyiz bugün.

GİRİZGAH

10 Ekim 2014 – 17 Nisan 2015 tarihleri arasında yayınlanan Cristela, toplam 22 bölümden oluşuyor. Aile komedisi ve iş yeri komedisi unsurlarını harmanlayan Cristela‘nın yaratıcıları Cristela Alonzo ve Kevin Hench. Yazar kadrosunda D.J. RyanEmilia Serrano ve Peter Murrieta gibi isimler yer alıyor. Yönetmenlik koltuğunda oturan isimler arasında John PasquinTed WassGail Mancuso ve Victor Gonzalez var. Yapımcı masasında Alonzo, Hench ve Murrieta’ya Marty AdelsteinBecky ClementsShawn LevyKevin Abbott ve Julius Sharpe eşlik ediyor.

Sezonu 1.30 reyting oranı ve 6.510.000 izleyici sayısı ile açıp 0.90 reyting oranı ve 4.770.000 izleyici sayısı ile kapayan Cristela’nın sezon ortalaması ise 1.00 reyting oranı ve 5.230.000 izleyici sayısı olmuş.

Kahkaha efektli bir komedi dizisi olan Cristela’nın bölüm süreleri 20-22 dakika arasında değişiyor.

KONU

Cristela, hukuk fakültesinde 6. yılını geçiren ve nihayet mezun olmak üzere olan, ailesi ile beraber yaşayan Meksika asıllı genç bir kadın. Hayatının sosyo-ekonomik anlamda farklı bir boyut kazanması adına başarılı bir avukat olma hayalleri kuran Cristela, bu kapsamda büyük bir fırsat yakalar. Prestijli bir hukuk firmasında ücretsiz bir stajyerliğe kabul edilir. Bundan sonraki süreçte de kendisi olmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyen Cristela’nın iş ve aile hayatında yaşadığı eğlenceli olaylardan kesitler izliyoruz.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Cristela=

Konu bölümünde kendisinden bahsettiğimiz Cristela’nın en çok öne çıkan özelliği nükteli ve dobra bir konuşma tarzı olması. İnsanlarla arası iyi olan, kilolu olmasına rağmen kendisiyle barışık olan, kafasına estiğini yapan, neşeli, deli dolu bir kadın Cristela. Beş parasız olduğu için ablasının evinde yaşıyor. Nerede ve kiminle olursa olsun çekişme ve yarışma halinde olmayı seven bir yapısı var.

Karakteri Cristela Alonzo canlandırıyor.


İş Yeri Tayfası:

=Josh=

Cristela ile aynı anda staja başlayan Yahudi bir hukuk öğrencisi. Çalışkan, düzenli, disiplinli, naif, efendi. Cristela ile frekansları ilk andan itibaren tutuyor ve iyi birer iş arkadaşı oluyorlar. Yine de Cristela ile aralarında patronun gözüne girmek adına büyük bir çekişme durumu mevcut elbette.

Karakteri Bones ve The Great Indoors dizilerinden anımsanabilecek Andrew Leeds canlandırıyor.

=Maddie=

Patronun kızı. O da Cristela ve Hosh ile aynı anda staja başlıyor. Çalışmaya hiç gelemeyen, her istediğini elde ettiği ve şımartıldığı bir çocukluk geçirmiş olsa da kendini beğenmiş biri olmayan, sığ biri olarak lanse edilebilecek, kendisine yapılan nükteli eleştirileri anlayışla karşılayan, hırs duygusundan yoksun, güler yüzlü, sempatik, seksi bir genç kadın Maddie.

Karaktere Mr. Mercedes, Harry’s Law, Succession ve Snowfall gibi dizilerden hatırlanabilecek Justine Lupe hayat veriyor.

=Trent=

Cristela’nın patronu, Maddie’nin babası. Cristela’ya hemencecik kanı kaynıyor, kızı Maddie’nin yola gelmesini istiyor. Sıcakkanlı bir patron olduğunu söyleyebiliriz. Nükteli bir konuşma tarzı var onun da tıpkı Cristela gibi.

Karakteri The King of Queens, The Fosters ve Devious Maids gibi dizilerden anımsanabilecek Sam McMurray canlandırıyor.


Aile Üyeleri:

=Felix ve Daniela=

Daniela, Cristela’nın ablası. 3 çocuktan oluşan ailesinin en tipi düzgün olanı ve hayatını en çok düzene oturtmuş olanı o. Kocası ve 2 çocuğu ile beraber yaşadığı evinde annesi ve kız kardeşini de misafir etmek zorunda kalıyor ama çok fazla rahatsız değil bu durumdan. Kendisi ile aşağı yukarı her konuda farklı fikirde olan kız kardeşi ve doğal bir negatif annesi ile güllük gülistanlık bir ilişkisi de yok elbette. Çocuklarını annesinin ve kız kardeşinin istediği gibi değil de kendi istediği gibi yetiştirmek isteyen, çalışan bir anne. Kocasına hala aşık bir kadın.

Karaktere Maria Canals-Barrera hayat veriyor.

Felix ise Daniela’nın kocası. O da hala karısına aşık. Fayans ustalığı yaparak ailesinin geçimini sağlıyor. Pohpohlanmayı seven, eleştiriye pek gelemeyen, düz vites, doğal bir adam. Cristela ile yıldızları pek barışmıyor ve her fırsatta birbirlerine laf sokuyorlar.

Karaktere Devious Maids, 7th Heaven ve Major Crimes gibi dizilerden de anımsanabilecek pembe dizi yıldızı Carlos Ponce hayat veriyor.

=Natalia ve Alberto=

Natalia, Cristela ve Daniela’nın annesi. Yoksulluk ve daha birçok sorunla yüzleştiği bir çocukluk ve gençlik geçirmiş Meksika’daki köyünde kızlarını da yanına alıp ABD’ye gelmeden önce. Bu nedenle her şeye negatif yaklaşma gibi doğal bir eğilimi var. Bakış açısı ve değer yargıları diğer insanlardan çok büyük farklılıklar gösteriyor. Sivri dilli, dindar, cahil bir kadın Natalia.

Karakteri Terri Hoyos canlandırıyor.

Alberto ise Felix’in kuzeni. Fayans işinde patronluğunu yapıyor. Cristela’ya aşık ve sürekli olarak negatif bir geri dönüş alsa da her fırsatta ona olan ilgisini ifade etmekten çekinmiyor. Aşırı kilolarıyla barışık, hayattan keyif almayı bilen, neşeli bir adam Alberto.

Karakteri Gabriel Iglesias canlandırıyor.

=Henry ve Isabella=

Daniela ve Felix’in çocukları. Babalarının aksine ikisi de Cristela’yı çok seviyor ve ona büyük saygı duyuyorlar. Efendi ve sempatik çocuklar ikisi de. Isabella’nın Henry’ye oranla daha zeki bir çocuk olduğunu söylemek mümkün.

Isabella karakterinde Superstore’dan anımsanabilecek Isabella Day‘i, Henry karakterinde ise Crazy Ex-Girlfriend dizisinden anımsanabilecek Jacob Guenther‘i izliyoruz.

Konuk oyuncu havuzunda ise Last Man Standing’deki karakterleri ile konuk olan Tim Allen ve Hector Elizondo dışında Roseanne BarrTim Bagley ve Tony Plana gibi isimler var.

YAZARIN NOTU

Arada 3-5 kötü bölümü olsa da genel olarak izlemekten keyif aldığım, sevilebilir karakterleri olan, yer yer gülümseten arada sırada kahkaha da attırabilen, arka arkaya izlenebilen, bir beklenti ile başına oturulmadığı takdirde başından memnun kalkılabilecek bir iş olmuş Cristela.

O sıralar ABC komedilerine pek şans vermek gibi bir huyum olmadığı için ve başroldeki oyuncuya da kilosundan dolayı ön yargı ile yaklaşıp bakmamıştım diziye ilk çıktığı zaman. Şimdilerde komedi kıtlığı yaşadığım bir dönemde ön yargımı bir kenara bırakıp bir şans vermek istedim. İyi ki de vermişim. Cristela karakterinde fena bir iş çıkarmamış Cristela Alonzo. Carlos Ponce’yi alışılmışın dışında bir tiplemede izlemesi keyifliydi. Maria Canals-Barrera’yı izlemekten de büyük keyif aldım ama en çok Justine Lupe’un varlığından memnun kaldım elbette. Tez vakitte başka komedilerde izlemek isterim kendisini.

Maddie karakterine ilk bölümde Sarah Halford hayat veriyor bu arada. Sonrasında değişikliğe gidilerek çok doğru bir hamlede bulunulmuş.

Benim dizi ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler.

Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

FRAGMAN