The Neighbors, ABC’nin 2012-2014 yılları arasında yayınladığı kahkaha efektsiz bir komedi dizisi. 2 sezon ve toplam 44 bölümden oluşan dizi, bilim kurgu ve aile komedisi türlerini harmanlıyor.

This Is Us, Pitch ve Galavant gibi dizilerin yaratıcısı olarak tanıdığımız Dan Fogelman, dizinin yaratıcısı konumunda. Ona yazar masasında Jeremy Hall, Isaac Aptaker, Elizabeth Berger ve Kristi Korzec gibi isimler eşlik etmişler bölüm senaristi olarak bu 2 sezonluk süreçte. Yönetmen kadrosunda ise Chris Koch ve John Fortenberry gibi isimler bulunuyor. Fogelman ve Koch’a yapımcı koltuğunda Aaron Kaplan, Kristin Newman ve Kirker Butler gibi isimler eşlik etmişler.

İkinci sezonunun ardından iptal edilen dizi; ilk sezonunda 1.90 reyting oranı ve 6.190.000 izleyici sayısı ortalaması, ikinci sezonunda ise 0.96 reyting oranı ve 4.090.000 izleyici sayısı ortalaması tutturmuş.

New Jerseyli bir ailenin banliyöde kendilerine hoş bir ev alıp oraya taşınmalarıyla birlikte başlıyor hikayemiz. Ailemiz yeni evlerine ve mahallelerine taşındıkları için epey heyecanlılar onları orada bekleyen büyük sürprizden habersiz bir şekilde. Söz konusu banliyö mahallesinde yaşayan kişiler, yaklaşık 10 yıl önce oraya taşınmış uzaydan gelen bir topluluğun üyeleri. Bunca zamandır insanlardan mümkün mertebe uzak bir şekilde yaşamışlar. Ta ki aralarından ikisinin beklenmedik bir hamleyle evlerini insan ırkından bir aileye satıp oradan kaçtığı o güne kadar. Artık olan olmuştur ve uzaylı dostlarımız için yeni bir süreç başlamıştır. Mahallenin yeni sakinleri Weaver ailesiyle anlaşmak ve bir bağ kurmak bundan sonraki süreçte onlar için en doğru seçenek olacaktır.

3 çocuklu Weaver ailesinin babası Marty karakterine Lenny Venito hayat veriyor. Marty’nin eşi Debbie karakterini Still Standing dizisinden anımsanabilecek Jami Gertz canlandırıyor. Ailenin 16 yaşındaki popülerlik meraklısı ergen kızı Amber karakterinde Clara Mamet karşımıza çıkıyor. Ailenin ortanca çocuğu Max rolünde The Strain dizisinden anımsanabilecek Max Charles‘ı, ailenin en küçük çocuğu Abby rolünde ise Colony dizisinden hatırlanabilecek Isabella Crovetti‘yi izliyoruz.

İsimlerini ünlü sporculardan seçmiş olan, benzer golf kıyafetleri ile günlerini geçiren, bir düzen dahilinde hareket eden, insan gibi görünmeyi tercih eden ama gerçekte yeşil yaratıklar olan, kötü birer niyetleri yokmuş gibi görünen, duygularını göstermekten pek çekinmeyen, arkadaş canlısı uzaylı topluluğumuzun lideri konumundaki Larry Bird karakterine Simon Templeman hayat veriyor. Larry’nin güzel eşi Jackie Joyner-Kersee karakterini Toks Olagundoye canlandırıyor. Uzaylı topluluğumuzun çocuk sahibi tek çifti olan Larry-Jackie ikilisinin Amber’dan hoşlanan büyük oğulları Reggie Jackson karakterinde Pitch ve Glory Daze dizilerinden anımsanabilecek Tim Jo karşımıza çıkıyor. Ailenin kendisine yakın yaşta 2 arkadaş bulduğu için mutlu olan küçük oğlu Dick Butkus karakterinde ise Ian Patrick‘i izliyoruz.

Megan Park (The Secret Life of the American Teenager), Grant Harvey (Animal Kingdom), Joshua Sasse (Galavant, No Tomorrow) ve Stacy Keach (Man with a Plan, Crowded) tekrar eden rollerle boy göstermişler dizide. Maribeth Monroe, Leslie Jordan, Lori Loughlin, Rhea Perlman, Leslie Grossman, Christina Ochoa, Candace Cameron Bure, Matthew Del Negro, Matthew Glave ve Erik Estrada ise konuk oyuncu havuzunda bulunan tanıdık simalardan bazıları.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim. Lenny Venito ve Clara Mamet’in bir miktar zayıf kaldığını düşünmekle birlikte geri kalan kadrolu oyunculardan memnunum diyebilirim. Jami Gertz’i de pozitif anmakla birlikte en çok parlayan ismin Toks Olagundoye olduğunu söyleyebilirim gönül rahatlığıyla. Hikaye olarak ise suratta seri tebessümler bırakan, sımsıcak, eğlenceli bir iş çıkmış ortaya. İşin bilim kurgu kısmındaki yorumlamaları izlemesi de ayrı bir keyif elbette. Umarım bu tatta devam eder ilerleyen bölümlerde de.