Daha önce hiç bir cinayet vakasının yaşanmadığı ve ülkenin en düşük suç oranına sahip bölgelerinden biri olan sahil kasabası Broadchurch, 11 yaşında bir çocuğun cinayet vakasıyla sarsılır. Cinayete kadar kasabada çoğu önemsiz hırsızlık olayı, nadiren uyuşturucu kullanımı ve alkollü araç kullanım vakası dışında kasabanın bu denli bir suçla karşı karşıya kalmamış halkı bir şok geçirir. Halk, diğer çocukların da tehlikede olabileceği konusunda endişelenir ve katilin bir an önce bulunmasını ister.

Tanıtım Başlıkları :

Yayın Bilgileri
Konu
Karakterler
Ek Bilgiler


 

YAYIN BİLGİLERİ

Türü : Polisiye – Suç – Drama

Yaratıcı ve yazarı : Chris Chibnal ( Camelot, Torchwood )

Bölüm Sayısı : 8 bölüm ( Mini Dizi )

Yayın Tarihi : 4 Mart 2013 – 22 Nisan 2013

Bölüm süresi : 45 Dakika

Yayıncı Kanal : ITVBBC America


KONUSU

Danny, sabahları erken saatte kalkarak gazete dağıtımı yapan bir çocuktur. Ailesi onu akşam saat 21:00 sularında yatağına yatırdıktan sonra, onu kimse görmememiştir. Yokluğundan habersiz olan annesi Beth, özel bir etkinlik için okula geldiğinde oğlunun okula hiç gelmediğini öğrenir. Çok geçmeden, 11 yaşındaki oğlunun trajik cinayet haberiyle sarsılır.

Kasabanın Harbour Cliff plajında bulunan ceset, plaja hakim bir tepeden aşağıya itilerek öldürüldüğü düşünülse de yapılan otopsi sonuçları olayın bu kadar basit olmadığını ortaya çıkarır. Yaklaşık 35 kilometrekarelik yüzölçümüyle küçük bir kasaba olan Broadchurch’de katili bulmak hiç kolay olmayacaktır.

KARAKTERLER

Alec Hardy ( David Tennant )

Soruşturduğu Sandbrook Cinayetleri davasından sonra, sakin bir hayat yaşama ümidiyle Broadchurch’e tayin olur. Fakat, işe başladıktan bir hafta sonra hiç arzulamadığı bir şekilde kendini bir cinayet vakasının ortasında bulur. Yaz aylarında işlenen bu cinayet, kasabanın önemli geçim kaynağı olan turizm sezonunu da olumsuz yönde etkilemektedir.

Cinayetin işlendiği yer olan plaj, olay yerini korumak amacıyla kapatılmıştır . Plajın açılması için bir an önce cinayetin çözülmesini isteyen halkın baskısını, Alec yavaş yavaş üzerinde hissetmeye başlar. Kasabada, aile dahil, herkesi olası şüpheli konuma sokarak olabildiğince dikkatli bir soruşturma yapmaya çalışır.

Ellie Miller ( Olivia Colman )

Broadchurch’ün yerlilerinden komiser yardımcısı Ellie, iki haftalık izninden döndükten sonra terfi edileceği ve bölgenin yeni komiseri olacağını düşündüğü için içi kıpır kıpırdır. Fakat onun yerine, deneyimli polis Alex Hardy’nin getirildiğini öğrenince büyük bir hayal kırıklığına uğrar. Bunun üzüntüsünü tam olarak yaşayamadan, ailece görüştükleri Latimer’lerin ve kendi çocuğunun da yakın arkadaşı olan Danny’nin cinayet haberiyle sarsılır. Daha önce bir cinayet vakasında görev yapmamış olan Ellie, soruşturma esnasında ister istemez duygularını da işin içine karıştırır.

Beth Latimer ( Jodie Whittaker )

Daha çocuk denecek yaşta Mark’la ilişkileri başlayan Beth, 15 yaşındayken kızı Chloe’ye hamile kalır; bu sırada Mark da 17 yaşındadır. Beth, yerel gazete The Echo’da çalışmaktadır. Oğlunun ölümüne kadar normal ve sade bir hayat yaşayan Beth, yaşadığı şok ve içindeki üzüntüyle beraber, normal hayatına ne kadar adapte olmaya çalışsa da bunu başarması mümkün değildir.

Mark Latimer ( Andrew Buchan )

Mark, bir su tesisatçısıdır. Acil durumlarda geceleri de çalışmaktadır. Oğlunun öldürüldüğü gece ise yine bu acil durumlardan birinde, evinde değildir. Bu bir tesadüf müdür yoksa işin içinde başka şeyler mi var? Onu henüz bilmiyoruz.

Chloe Latimer ( Chorlotte Beaumont )

Kardeşinin ölümüyle şok yaşayan Chloe, uslu bir kız imajı verse de ailesinden gizlediği bir ilişkisi var. Chloe, hafta sonları kasabanın otelinde çalışıyor.

Karen White ( Vicky McClure )

Karen, kasabanın yerel gazetesi The Echo ile aynı yayın grubunda bulunan The Daily Herald’da çalışan kıdemli bir yazar. Alec Hardy’nin soruşturduğu Sandbrook cinayetleri davasını eline yüzüne bulaştırıp, mağdur olan aileyi yüzüstü bıraktığı için, aynı şeyi Latimer ailesine yapabileceği endişesiyle ve gazetecilik dürtüleri nedeniyle kendi imkanlarını kullanarak kasabaya gelir ve haber kovalamaya başlar.

Oliver Stevens ( Jonathan Bailey )

Yerel gazete The Echo’da yazarlık yapan Stevens’ın en büyük hayali, ulusal bir gazetede çalışmaktır. Karen’a olayı haber vererek onun kasabaya gelmesine  neden olur.

 

Maggie Radcliffe ( Carolyn Pickles )

Yerel gazete The Echo’nun editörü olan Maggie, polise yardımcı olabilmek için cinayet ile ilgili haberleri minimal konumda tutmaya çalışır. Oliver, bazı haberleri sızdırıp kendisini kızdırsa da ona karşı korumacı bir tutum içindedir.

Paul Coates (Arthur Darvill)

Kasabanın Rahibi olan Paul, Beth’in yaşadığı şoktan sonra ona destek olmaya çalışır. Beth de kendini ona yakın hisseder.

 

 

Susan Wright ( Pauline Quirke )

Gözlerden uzak, yalnız bir hayat süren süren Susan, gizemli bir kişiliktir. Evi, Danny’in cesedinin bulunduğu plaja oldukça yakındır.

Steve Connely ( Will Mellor )

Kasabanın telefon mühendisi olan Steve, medyum yetenekleri de olan bir kişidir. Bu yeteneği sayesinde Danny’den belli belirsiz alabildiği mesajları polise ve annesi Beth’e aktarmaya çalışır.

 

 

Jack Marshall ( David Bradley )

Danny’nin sabahları gazete alıp dağıttığı dükkanın sahibi, eşini iki sene önce kaybetmiş David’dir. O da Alec’in şüphelileri arasında yer alır.

Becca Fisher (Simone McAullay)

Kasabada otel işleten Becca’nın, işlenen cinayetten ötürü kapanan plaj sebebiyle işleri durgunlaşır. Sağduyulu bir yaklaşımla, katilin bulunmasının her şeyden önemli olduğunu düşünür.

Tom Miller ( Adam Wilson )

En yakın arkadaşını, Danny’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan Tom, bazı şüpheli tavırlar göstermektedir.

 

 

EK BİLGİLER

 Olivia Colman, çekimler esnasında oyuncu kadrosundan sadece dört kişinin katilin kim olduğunu bildiğine dair açıklama yapmış.

 Katili oynayan oyuncuya son sahnelerin çekiminden kısa bir süre evvel bu bilgi verilmiş.

Dizinin çekimleri Ağustos – Kasım 2012’de yapıldı.

 Kurgusal bir kasaba olan Broadchurch için çekim mekanları olarak, Clevedon, West Bay Dorset ve Jurassic Coast seçilmiş.

Henüz daha 3 bölüm yayınlanmasına rağmen ilgi çekici gizemli hikayesiyle, The Killing tarzı dizilerden hoşlananlar için rahatça tavsiye edebileceğim Broadchurch’e bakmanızda yarar var.