Teknolojinin Steve Jobs‘ı, Fiziğin Albert Einstein‘ı, kozmolojinin Stephen Hawking‘i varsa bilim kurgu korku edebiyatının da Stephen King‘i var. King diğer esaslı kanallardan HBO, FX, Netflix‘le boy ölçüşmeye devam eden Hulu‘ya bir kez daha (11.22.63) teşrif etti. Fantastik kasabalarda bilimum gerilim ve korku dolu olayların ekran başındakileri gerdiği King’in bir diğer eseri “Castle Rock” yayın hayatına yeni başladı. Daha önce de sitede ara ara bahsi geçen dizinin yaz sıcaklarında gideri güç, fakat izlemesi oldukça keyifli.

***

 

“CASTLE ROCK” nedir?

Castle Rock tahmin edeceğiniz üzere King’in gerçek eyaletlerde (burada Maine ve bu eyalet aslında King’in de doğum yeri) bulunan fantastik kasabalarından biri. Diğer yapımlardan farkı Castle Rock‘ın bütün bir kitap olmaması. Bahsi geçen bu kasaba King’in farklı romanlarında ve hikaye kitaplarında karşımıza ara sıra çıkan bir yer. Dizinin yapımcıları bu kasabayı çok sevmiş olacak ki King’in farklı yıllarda yayınlanmış hikayelerini, karakterlerini bu kasabanın sınırları içerisinde buluşturuyor. Hal böyle olduğundan dizi, Stephan King referanslarıyla dolup taşmakla beraber Kingci olmayanların da ilgisini çekecektir. Yani bir bütün King eserinden ziyade King öğeleriyle pekiştirilmiş bir yapım ortaya çıkıyor.
Kadrosuna gelince resmen ikinci sınıf yıldızlar geçidi; ikinci sınıf dediysem kötü anlamda değil, zira herkes -neredeyse figüranlar bile- hep şu, bu dizilerden tanıdık simalar.

CASTLE ROCK
Tür: Korku, Gerilim, Doğaüstü

Yaratıcı: Sam Shaw & Dustin Thomason

Yapımcı: J.J. Abrams & Stephen Kings

Kanal: Hulu

Sezon: 1 (10 bölüm)

Yayın Tarihi: Temmuz 25, 2018

 

 

KONU

 

Sene 1991; on bir gündür kışın dondurucu soğuğunda bir türlü bulunamayan çocuk Henry bir anda sapasağlam ortaya çıkar. Bunca zamandır nerede, ne yaptığını kimse bilmemektedir. Kendisi de hatırlamadığını söyler. Sene 2018; olaylar dizisi artık genç Henry Deaver karakteri etrafında dönmektedir. Andre Holland tarafından canlandırılan karakter savunma vekili olup Teksas’ta idama celb edilen mahkumları ölüm cezalarından kurtarmaya çalışıyor. Üvey babasının gizemli ölümünden sonra genç yaşta Castle Rock’ı terk eden Henry’yi kasaba sakinleri hiçbir delil olmamasına rağmen yine de babasının ölümünden sorumlu tutmaktadırlar. Hikayemizin ana konusu elbette Henry’nin yıllar sonra kasabaya geri dönmesiyle başlar; bu dönüşün nedeni de kasabadaki Shawshank Hapishanesi’dir. Hapishanenin terk edilen kuytu köşelerinden birindeki bir hücrede isimsiz genç bir adam bulunur. Bill Skarsgard’ın canlandırdığı bu isimsiz genç sorulan sorulara hiçbir şekilde ne cevap ne de tepki vermektedir. En nihayetinde sadece Henry Deaver’in adını söyler. Böylece Henry bir şekilde kasabaya çağırılır ve olaylar gelişir.

 

KARAKTER VE OYUNCULAR

 

Andre Holland

Henry Deaver

The Knick ve Moonlight‘tan tanıyacağınız oyuncu Andre Holland karaktere hayat veriyor. Avukatlık görevinin yanı sıra döndüğü kasabasında yaşadığı kişisel dramatik olayların altından da iyi kalkıyor. The Knick‘teki performansı kadar olmasa da yine de iyi kotarıyor.

Bill Skarsgard

İsimsiz Mahkum

Hemlock Grove‘dan ve ekranların gözde jönlerinden Alexander Skarsgard‘la olan kardeşliğinden aşina olduğumuz Bill Skarsgard‘ın oyunculuğu da pek yabana atılacak cinsten değil. Şimdilik aslında ekrana bakmaktan, konuşmamaktan, oturup kalkmaktan başka yaptığı pek bir şey yok; fakat gözleriyle oynadığını ve yine de bunu iyi yaptığını belirteyim.

Melanie Lynskey

Molly Strand

Togetherness‘tan gözünüze yabancı gelmeyen oyuncu Melanie Lynskey‘in canlandırdığı Molly, sesler duyduğunu iddia eden, uyuşturucu sorunu olan bir emlakçıdır. Henry’nin çocukluk aşkı olan Molly muhabbetleri ile dizinin komedi unsurlarından birine dönüştürüyor kendisini.

• Dizinin esas yıldızlarına Scott Glenn, Sissy Spacek ve Terry O’Quinn gibi isim yapmış oyuncular da eşlik ediyor.

İzlerken farkedeceğiniz üzere dizide Stephen King’in gizemli doğaüstü havasına ve tadına, aşina olduğumuz dramatik olaylar dizisi de eşlik ediyor; bahsettiğim gibi karakterlerin istenmedikleri yerde mücadelesi, mazide kalan aşkların yeniden alevlenmesi, geçmişin peşini bırakmaması vs. bunlara dahil.

Dizinin yaratıcıları Sam Shaw ve Dustin Thomason iken yapımcı koltuğunda oturan J.J. Abrams‘a bizzat Stephen King kendisi eşlik ediyor.

 

SONUÇ

 

Gizem ve karmaşıklığı itibarıyla oldukça cazip konuya sahip olan dizinin performansları da takdire şayan. Şimdilik olumsuz yorum almayan dizinin ikinci sezonuyla ilgili bir bilgi henüz yok. Kişisel puanım 10 üzerinden 8.

 

FRAGMAN