Eski kraliçemiz Claire Foy, Sheera Frenkel ve Cecilia Kang’ın Haziran 2021’de yayınlanan ve New York Times En Çok Satanlar Listesine giren kitabı An Ugly Truth: Inside Facebook’s Battle for Domination’dan uyarlanan dizide Facebook’un Operasyon Direktörü Sheryl Sandberg’i canlandıracak.

Doomsday Machine adlı drama, yakın zamanda Foy ile bir anlaşma imzalayan wiip (“Mare of Easttown”) ve Anonymous Content’ten (“Spotlight,” “Mr. Robot”) geliyor.

Dizi, Facebook’un kurucu ortağı ve CEO’su Mark Zuckerberg ile Sheryl Sandberg arasındaki ilişkiyi, sosyal medya devinin iç işleyişini ve Facebook’un amansız büyüme arayışında karşılaştığı engeller üzerindeki perdeyi kaldıracak. Dizi, dezenformasyon ve 2016 seçimleriyle başlayan dönemi kapsıyor ve bizi The Wall Street Journal ve The New York Times’da çıkan en son ifşalara yol açan iç mücadelelere getiriyor: Trump dahil VIP kullanıcılarını platformun normal kural ve düzenlemelerinden koruyan bir program XCHECK’in ifşası; şirketin Instagram’ın genç kullanıcılar için oluşturduğu zihinsel sağlık risklerinin farkında olduğunu ve Zuckerberg’in Facebook hakkında olumlu eğilimler içeren makaleleri yayınlamak için News Feed‘i kendi propaganda makinesi olarak kullanmaya zorlamasını ele alacak.

Doomsday Machine, Facebook’un amansız büyüme arayışında yön verdiği siyasi ve sosyal mayın tarlalarını kronikleştiren perçinleyici bir insan dramıdır. Dizi, bizi dünya çapında milyarlarca insanın iletişim kurma ve bilgi tüketme şeklini şekillendiren Sheryl Sandberg (Foy) ve Mark Zuckerberg’in yerine koyuyor.

Projenin duyurusu, senatörleri sosyal medya devine daha sert düzenlemeler getirmeye çağıran Facebook muhbiri Frances Haugen’in Çarşamba günkü bomba etkisi yaratan Senato ifadesinin hemen ardından geldi.

Pulitzer ödüllü bir oyun yazarı (“Disgraced,” “Junk”), romancı, senarist Ayad Akhtar, dizinin yaratıcısı. Kendisi ayrıca FX’in Kumail Nanjiani’nin başrolünde dizi olarak uyarlayacağı Homeland Elegies kitabının da yazarıdır.

Dizi, Frenkel ve Kang’ın kitabına, New York Times için yaptıkları haberlere ve Andrew Marantz’ın The New Yorker için yaptığı çalışmalarına dayanıyor. Frenkel, Kang ve Marantz projede danışman ve yönetici yapımcı olarak görev alacak.

Kaynak