Freeform kanalı 20 Nisan’da ekranı yeni bir gençlik dramasıyla buluşturdu: Cruel Summer. Dizi, 10 bölümlük ilk sezonunu 15 Haziran itibarıyla tamamladı.

Bert V. Royal‘ın (Easy A, Recovery Road) yaratıcısı olduğu dizinin yapımcıları arasında Jessica Biel (The Sinner, Limetown) da yer alıyor.

Not: Cruel Summer, Shadowhunters’ı geride bırakarak Freeform’un tarihinin en iyi açılış yapan dizisi oldu.

Not 2: Pilot döneminde ismi ‘Last Summer’ olan dizinin iki başrolünden birisi Mika Abdalla‘ydı. Onay aldıktan sonra ismi değişen dizide Abdalla’nın yerine Kate karakterini Olivia Holt (Cloak & Dagger) üstlendi.

Kate & Jeanette

Konusu:

Dizinin hikayesi Texas eyaletine bağlı kurgusal kasaba Skylin’de ve iki genç kızın etrafında, onların bakış açılarıyla ilerliyor. En kayda değer özelliği ise her bölümün aynı üç yılın (1993, 1994, 1995) aynı günleri içinde geçmesi.

1993: Lisenin popüler ve sevilen öğrencisi Kate Wallis’ın (Olivia Holt) hayatında her şey yolunda gibiyken henüz tam olarak bilmediğimiz bir tarihte kaçırılır.

1994: Kate’in yokluğunda sosyal alanda yerini Jeanette Turner (Chiara Aurelia) almış, arkadaşlarıyla ve hatta sevgilisiyle yakın hale gelmiştir. Uzun süredir ortada olmayan Kate, müdür yardımcısı Martin Harris’in evinden polis tarafından sağ olarak kurtarılır. İfadesinde ve basına verdiği röportajda tutsak haldeyken Jeanette’in kendisini gördüğünü ama kimseye haber vermediği için tutsaklığının devam ettiğini açıklar.

1995: Kate’in açıklaması sonrası Jeanette, Amerika’nın en nefret edilen insanı oluvermiş, evden nadiren çıkabilir hale gelmiştir. Kate ise hala yaşadığını travmanın izlerini silmeye çalışmaktadır.

Bir bölüm içinde yıllar arası geçiş yaparak ilerliyorlar. Açılışı 21 Haziran’la, yani Jeanette’in doğum günüyle yapıyoruz. 26 Haziran, 4 Temmuz şeklinde devam ediyorlar. Jeanette neden böyle bir şey yaptı? Yoksa Kate’in hatırladıkları doğru değil mi? Dağılan ve değişen ilişkiler, seçilen taraflar, bir dava ve polis soruşturması derken gizli kalan pek çok gerçek yavaş yavaş ortaya çıkıyor ve cevabını bulan sorulara yenileri ekleniyor.

Jeanette – Mallory – Jamie – Kate – Vince

Diğer Önemli Karakterler:

* Jamie Henson (Froy Gutierrez): Kaçırılmadan önce Kate’le, kaçırılma olayından sonraki süreçte Jeanette’le sevgili olan Jamie, yaşananlardan dolayı Jeanette’i terk etmiş. Kate’in yaşadığı travma dolayısıyla onunla da eskisi gibi değiller.

* Mallory Higgins (Harley Quinn Smith) ve Vince Fuller (Allius Barnes): Sosyal anlamda popüler olmadığı dönemde Jeanette’in en yakın arkadaşlarıyken popüler olduğu dönemde geri planda kalmışlar. Neye inanacağını bazen bilemeyenlerden.

* Greg Turner (Michael Landes): Jeanette’in babası. Yaşananlar sonrası ilişkileri yara alsa da annesi Cindy’ye (Sarah Drew) ya da kardeşi Derek’e (Barrett Carnahan) oranla Jeanette’in arkasında daha fazla durmuş.

* Martin Harris (Blake Lee): Skylin High School’un yeni müdür yardımcısı, Kate’i uzun süre kapalı tutan, kurtarıldığı operasyon sırasında öldürülen kişi. Ağırlıklı olarak 1993’te görünüyor.

Cruel Summer’a gençlik dizisi ihtiyacımı karşılamak adına gördüğü ilgi sonrası başladım. İyi de yapmışım. Bayağı eli yüzü düzgün bir dizi çıktı.

Her bölümün üç yılın aynı günleri etrafında geçmesi farklı bir hava katmış. Bu durumu iyi de idare ettiler ve hangi yılda neler olduğunu takip etmesi zorlamadı. 1993 ve 1995’te olup bitenlerin genel anlamda biraz daha ilgimi çektiğini söyleyebilirim. Yer aldıkları ölçüde yardımcı karakterler de işe yaradı. Kate’i Janette’e göre daha çok sevdiğimi de söyleyebilirim. Ama karakterleri dengeli kullanmaları hikayeye katkı sağlamış. 10 bölüm boyunca birçok kişinin pek çok konudaki bakış açısını hikayeye yedirmeyi ihmal etmediler.

Konusunu 10 bölüme yayarken merak ettirmesi bir yana sezon finalinde konuyu toparlayıp kapatmışlar. Sadece toparlama adına bazı şeyleri yüzeysel geçtiler gibime geldi ya da aceleye gelmiş hali vardı. Ama haklarını yiyemem, burada kalsaymış rahatsız olmazmışım. Gelecek sezonda aynı karakterlerle yeni bir sezon çekeceklerse de uyar, antolojiye evrilecekse de.

Cruel Summer böyle bir dizi işte. İzlemeyi düşünenlere iyi seyirler.

Not 3: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.