Amazon Prime, 21 Mayıs’ta ekranı ve izleyicileri yeni bir bilim kurgu dizisiyle buluşturdu: Solos.

Hem antoloji hem de mini dizi olan Solos’un sezonu 7 bölümden oluşuyor. Tanınmış pek çok oyuncuyu kadrosunda bulunduran dizinin başrollerini Morgan Freeman, Anne Hathaway, Helen Mirren, Uzo Aduba, Anthony Mackie, Constance Wu, Dan Stevens ve Nicole Beharie paylaşıyor.

David Weil’ın (Hunters) hazırladığı sezonda yönetmen olarak Weil’ın (3) yanı sıra Sam Taylor-Johnson, Zach Braff ve Tiffany Johnson görev aldı. Yapımını Amazon Studios üstlendi. Dizinin bölüm süreleri yaklaşık 30 dakikadan oluşuyor.

Not: Henüz Türkiye’deki kütüphanede yer almayan dizinin 25 Haziran’da gelmesi bekleniyor.

Hikayesi belirsiz bir gelecekte geçen dizi, izole anlarımızda bile ortak deneyimlerimiz aracılığıyla birbirimize bağlı olmamız üzerinden insan olmanın anlamını işliyor. Her bölüm tek bir karakter üzerinden ve ağırlıklı olarak tek mekan etrafından ilerliyor.

Not 2: Her bölüm konudan bahseden bir soruyla açılıyor ve soruyu Morgan Freeman’ın sesinden duyuyoruz. 7. bölümde ise kendisi rol alıyor. Kadrodaki isimlerden Dan Stevens, iki bölümde oynarken diğer isimler birer bölümde oynuyor.

Hannah Dunne, Jack Quaid, Sanaa Lathan, Chris Diamantopoulos, James Monroe Iglehart, Carol Smolinsky dış ses ya da konuk olarak yer alıyorlar. Stevens’ın iki bölümünden birisi (3) de dış ses.

Leah: Geleceğe gidersen geçmişinden kaçabilir misin?

Tom: Kendinle tanıştığını hayal et. Karşında kimi görüyorsun?

Peg: Kendini tekrar bulmak için ne kadar uzağa gidersin?

Sasha: Dışarıdaki tehdit içeridekinden daha mı büyüktür?

Jenny: Hayatının en kötü gününü unutmak ister miydin?

Nera: Dünyaya kimin ait olduğuna kim karar verir?

Stuart: Kim olduğunu hatırlayamazsan sen kimsin?

Solos’a kadrosu sayesinde başlayıp sonunu getirdim. Bölüm süreleri kısa da olduğu için başına oturduğumda bitirmesi zor olmadı. Bölümlerin çoğunun tek karakter ve monolog üzerine kurulu olması da dert olmadı aslında. Ama “böylesi” bir kadroyla daha iddialı ve başarılı bir iş çıkmasını dilerdim.

Amazon Prime üzerinden değerlendirirsem Modern Love’ın bilim kurgu versiyonu olduğunu da söyleyebiliriz. Ama Modern Love kendi içinde daha kaliteli tabii. Hatta yine antoloji olan ve Amazon Studios’un yapımını üstlendiği Electric Dreams‘in (haliyle) daha başarılı olduğunu da düşünüyorum.

Bölümler içinden 2’yi (Anthony Mackie) ve 7’yi (Morgan Freeman/Dan Stevens) daha çok sevdim. 5. bölüm (Constance Wu) bağlandığı yer itibarıyla Black Mirror’ı hatırlattı. 1. bölüm (Anne Hathaway) ise en azından diğerlerine oranla üstte kaldı benim için. Ufak detaylarla bazı karakterleri birbirlerine bağlamaları da pozitif tarafı oldu. Antoloji mini dizi diye geçtiğinden herhalde tek sezon olarak kalacak ama gerisini kendileri bilirler artık.

Solos genel haliyle böyle bir dizi. Kadrosu ya da konusu bir şekilde ilgisini çekenlere en azından bir denemesi için tavsiye olabilir. İzleyeceklere iyi seyirler.

Not 3: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.