Devs, 5 Mart 2020 tarihinde FX kanalında yayınlanmaya başlayan bir mini dizi.Dizi, Ex Machina ve Annihilation filmlerinin yönetmeni Alex Garland’ın imzasını taşıyor. Alex Garland diziyi yazdığı gibi tüm bölümleri de kendisi yönetiyor. Bilim kurgu, gerilim türleri arasında dolaşan dizi 8 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise 45 – 55 dakika aralığında değişiyor.

Konusu:

Amaya şirketi, dünyanın en zengin teknoloji şirketlerinin başında gelmektedir. Şirketin kurucusu Forest, devlet müdahalesine izin vermemek için çabalarken aynı zamanda Devs adı verilen gizli bir proje üzerinde çalışmaktadır. Bu proje, şirketin uzmanlaştığı alanların başında gelen kuantum teknolojisi ile ilgilidir. Forest, üst düzey isimler hariç kimsenin bilmediği bu projenin ekibine yapay zeka uzmanı Sergei’i eklemeye karar verir. Sergei projeye katıldıktan sonra sevgilisi Lily Chan’i de kapsayan tehlikeli bir süreç başlayacaktır.

Lily Chan (Sonoya Mizuno): Lily, Amaya şirketinde şifreleme alanında uzman olan bir bilgisayar mühendisi. İnsanları kendinden uzaklaştırma konusunda uzman olan Lily, erkek arkadaşı Sergei ile mutluluğu bulmuştur. Fakat Sergei, Devs projesine katılınca tehlikeli bir sürecin içine sürüklenecektir. Kendisini Ex Machina filmi ve Maniac dizisinde izleyebilirsiniz.

Forest (Nick Offerman): Amaya şirketinin kurucusu. Yıllar önce kızını kaybeden Forest, kızının ismini kurduğu şirkete vermiştir. Hatta kızının bina boyutlarındaki heykelini şirket kampüsünün ortasına yerleştirmiştir. Şirketindeki her şeyi kızını düşünerek yapmaktadır. Forest dünyanın en zengin isimlerinden biri olmasına rağmen yıllar önce yaşadığı küçük evde yaşamaya devam etmektedir. Yaşamında parayı ve şöhreti ikinci plana atmıştır. Çünkü bu hayattaki tek amacı Devs projesini başarıya ulaştırabilmektir. Amacına ulaşabilmek için hiçbir sınır tanımayacaktır. Ünlü oyuncuyu en ünlü rolünü canlandırdığı Parks and Recreation dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Sergei  (Karl Glusman): Sergei, yapay zeka uzmanı olarak Amaya şirketinde yükselmiş ve Devs projesi için özel olarak seçilmiştir. Sergei’nin geçmişindeki bilinmeyenleri kız arkadaşı Lily öğrenince her şey değişecektir. Kendisini Gypsy dizisinde bulabilirsiniz.

Kenton (Zach Grenier): Amaya şirketinin güvenlik şefi olan Kenton dizinin en tehlikeli karakterlerinden biri. Özellikle casusluk gibi sorunlara karşı her türlü karşılığı verebilecek bir karakter. Aktörü The Good Wife ve Deadwood dizilerinde izleyebilirsiniz.

Katie (Alison Pill): Katie, Amaya şirketinde Forest’tan sonraki en yetkili kişi. Sert bir mizacı olsa da Forest ile aralarındaki bağ onu vazgeçilmez kılıyor. Ayrıca kuantum bilgisayarları konusunda Forest’a göre çok daha fazla bilgiye sahip. Oyuncuyu The Newsroom dizisinden tanıyabilirsiniz. Dizinin kadrosundaki diğer isimlere buradan ulaşabilirsiniz.

Yazdığı ve çektiği filmler ile Alex Garland en sevdiğim yönetmenlerden biri. Son filmi Annihilation konusunda stüdyo yöneticilerinin baskısı altında kalan Garland sinema kariyerine ara verip ilk dizisi Devs ile karşımıza çıktı. Devs’in çok iyi bir dizi olduğunu düşünmekle birlikte aynı zamanda izleyiciyi zorlayan bir dizi olduğunun altını çizmem gerekiyor.

Alex Garland filmlerinde yaratılan atmosfer anlatı açısından büyük önem taşır. Devs izlerken de yönetmen bize iki farklı dünya sunuyor, daha ilk sahneden Devs projesinin bulunduğu bölgeye görsel olarak özel önem verildiğini görüyoruz. Görselliğin yanı sıra Garland, determinizm üzerine felsefi tartışmaları da dizinin merkezine koyuyor. Özellikle bu noktada Devs’in herkese tavsiye edilebilecek bir dizi olmadığını söylemem gerekiyor. Son olarak dizinin müziklerinden bahsetmezsem haksızlık yapmış olurum. Müzikler dizinin en güçlü yanlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.

Fragmanı

Dizinin Müziklerinden Bir Örnek