Dün gece yapılan Disney Yatırımcılar Günü etkinliğinde, bir kısmını önceden bildiğimiz bir kısmı yeni olan 50 kadar film ve dizi projesi üzerimize atıldı. Tabii insanların en merakla beklediği Marvel ve Star Wars haberleriydi. Marvel ile ilgili haberlerin bir çoğunu kısa haber olarak paylaştık. Şimdi bir Star Wars’a göz atalım.

Disney, azı film çoğu dizi olmak üzere 10 Star Wars projesi açıkladı.

The Mandalorian uzantı dizileri: Ahsoka ve The Rangers of the New Republic. Jon Favreau ve Dave Filoni’nin üzerinde çalıştıkları diziler The Mandalorian ile aynı zaman çizgisinde geçecek.

Ahsoka: İlk olarak Star Wars The Clone Wars animasyonunda Anakin Skywalker’ın padawan’ı olarak karşımıza çıkan, sonrasında Star Wars Rebels animasyonunda gördüğümüz, hayranların çok sevdiği Ahsoka Tano üzerine bir dizi olacak. The Mandalorian’ın 2. sezon 5. bölümünde (The Jedi), karakteri kanlı canlı olarak Rosario Dawson canlandırmıştı. Dawson, solo dizide de karakterini canlandırmaya devam edecek.


Rangers of the New Republic: Diziyle ilgili somut ayrıntılar açıklanmadı. Klon Savaşları’ndan önce Galaktik Cumhuriyet tarafından kurulan bir tür galaksiler arası polis gücü olan Sector Rangers’ın etrafında döneceği tahmin ediliyor. The Mandalorion’da Cara Dune karakterini canlandıran Gina Carano’nun bir Star Wars dizisinde rol alacağı ile ilgili haberler geliyordu. Onun bu dizi olma ihtimali var.


Andor: 2 sene önce Rogue One: A Star Wars Story filminin öncesinde geçecek olan yeni bir Star Wars dizisi üzerinde çalışıldığının haberini almıştık. Rogue One öncesinde, isyanın oluşmaya başladığı ilk zamanlarda, isyancıların casusu Cassian Andor’un maceralarını anlatacak Andor, 2022’de ekranlarda olacak. Filmde Cassian Andor karakterini canlandıran Diego Luna, dizinin başrol oyuncusu. Mon Mothma karakterini canlandıran Genevieve O’Reilly ve droid K-2SO’yu seslendiren Alan Tudyk geri dönen diğer isimler. Adria Arjona, Stellan Skarsgård, Denise Gough, Kyle Soller, Fiona Shaw dizide göreceğimiz diğer isimler.

2 hafta önce Londra’da çekimlerine başlanan diziden ilk tanıtım videosu geldi.


Obi-Wan Kenobi: Star Wars: Episode I – The Phantom Menace, Star Wars: Episode II – Attack of the Clones ve Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith filmlerinde Jedi ustası Obi-Wan Kenobi’ye hayat veren Ewan McGregor’un, Disney+ dizisinde yeniden Obi-Wan’ı canlandıracağı ile ilgili haberi geçen sene Ağustos ayında yapılan D23‘te almıştık. Dizi, Revenge of the Sith’in 10 yıl sonrasında geçecek.

Kathleen Kennedy, herkesin beklediği ama olup olmayacağından emin olmadığı müjdeyi verdi. Ewan McGregor’un rol aldığı üçlemede Anakin Skywalker karakterini canlandıran Hayden Christensen, Darth Vader :) olarak karşımıza çıkacak.

The Mandalorian’da 2 bölüm yönetmenlik yaparak, 42 yıllık Star Wars tarihinde bir live action projede yönetmenlik yapan ilk kadın olan Deborah Chow, dizinin yönetici yapımcısı ve yönetmeni.


The Acolyte: Bu senenin Nisan ayında Leslye Headland’in (Russian Doll) bir Star Wars dizisi üzerinde çalıştığının haberini almıştık. High Republic döneminin son günlerinde geçecek olan, karanlık taraf güçlerinin ortaya çıkışına odaklanacak bir gizem-gerilim dizisi olacak. İlk haberi geldiğinde kadın merkezli bir dizi olacağı söyleniyordu.


Lando: Dizi, Star Wars evreninin sevilen karakteri  Cloud City’den Lando Calrissian’a odaklanacak. Justin Simien (Dear White People), dizinin başındaki isim. İlk olarak Billy Dee Williams’ın Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back ve Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi filmlerinde canlandırdığı karakterin gençliğini, 2018’de yayınlanan Solo: A Star Wars Story filminde Donald Glover canlandırmıştı. Projeyle ilgili bir ayrıntı yok. Donald Glover, rolünü yeniden canlandıracakmış gibi duruyor.


The Bad Batch: Bu senenin Temmuz ayında çekileceği ile ilgili ilk haberi almıştık. Star Wars Rebels animasyonunda karşımıza çıkmışlardı. Klon Savaşı’nın hemen ardından hızla değişen galakside yollarını bulan Bad Batch’in elit ve deneysel klonlarını takip eden bir animasyon dizi izleyeceğiz.


A Droid Story: Star Wars evreninin sevilen karakterleri R2D2 ve C3PO’nun kendi maceralarını anlatacak olan animasyon dizi. Lucasfilm Animation ve ILM tarafından geliştirilecek.


Visions: Dünyanın en iyi Japon anime yaratıcılarının merceğinden Star Wars galaksisini anlatacak olan bir dizi animasyonlu kısa film. Toplamda 10 kısa film olacak. 2021’de geliyor.


Star Wars Rogue Squadron: Patty Jenkins’in (Wonder Woman) yöneteceği Star Wars filmi. İyiliği kötülüğe karşı korumak için her türlü güçlüğe katlanarak bir şekilde bir araya gelen bir grup Starfighter pilotunu merkezine alacak. 2023’ün Noel’inde vizyona girecek.


Taika Waititi’nin yöneteceği isimsiz Star Wars filmi: Waititi, su anda senaryonu yazıyor. 2025’te vizyona girmesi bekleniyor.