Imdb’de gezerken farkettiğim bir dizi Dramaworld. Dizi Viki orjinal serisi.
Daha önce hiç duymadığım Viki, Asya dizi ve filmlerini barındıran bir platformmuş. Kendisi adeta bir Asyalı Netflix. Farklı olarak nasıl işlediğini tam olarak çözemesem de dünyanın her tarafından insanlar “Fan Channel” başlığı altında bu dizileri yükleyebilyorlarmış. Ayrıca sitenin içinde Türkçe’nin de olduğu çok geniş bir altyazı yelpazesi var.
Diziye gelelim. Dramaworld, Amerikan yapımı ve 10-15 dakikalık bölümlerden oluşan 10 bölüme sahip bir komedi-drama. Yayın hayatına 17 Nisan 2016’da başlayan dizi ikişer bölümler halinde yayınlanmış. Serinin yaratıcısı Chris Martin ve Josh Billig. Başrolleri ise Santa Clarita Diet‘te evin kızı Abby’i oynayan Liv Hewson(Diziyi kendisi sayesinde keşfettim.), Sean Dulake, Noo-Ri Bae, Justin Chon, Sa Hee paylaşıyor.

Konusuna gelirsek;

Amerikan kızımız Claire tam bir K-drama (Kore draması) hayranı, hatta daha fazlası. Üniversite öğrencisi olan Claire arta kalan zamanında babasının sandviç dükkanında çalışmaktadır. İşteki en ufak boşluğunda dahi K-dramaların pembe dünyasına dalan hatta müşterilerin siparişlerini kaçıran Claire ister istemez babasının dikkatini çeker ve babasıyla arasında dizileri bırakıp gerçek hayata dönmesi üzerine bir konuşma geçer. Aynı günün akşamında Claire tek başına dükkanı kapatacaktır. Akşam dükkandaki boşluktan faydalanıp son zamanlardaki favorisi Taste of Love’ı telefonundan izlemeye başlar. Bir takım gelişen olaylardan sonra telefonun ekranından dizinin gerçekliği olan tüm K-dramaları barındıran Dramaworld’e geçer. Hayran olduğu fakat tamamen yabancı olduğu bir gerçekliğe geçen Claire için işler bundan sonra beklenmedik şekilde gidecektir. (Daha fazlasını anlatmak isterdim fakat zaten 10 dakikalık bölümleri olan dizinin keyfini kaçırtmak istemiyorum.)

 

 Her bölüme birçok K-drama ve K-pop yıldızı konuk olmuş. Tabii bu türe tamamen yabancı biri olduğumdan hiçbirini yakalayamadım. Anlamsız bir önyargıya sahip olduğum Asya dizi ve filmlerine rağmen çok keyifle izlediğim bir dizi oldu Dramaworld. Bu tür dramaları seven kitlenin ise çok daha fazla seveceğini düşünüyorum.
Dizinin ilk bölümünü Viki üzerinden ücretsiz bir şekilde herkese açık. Diğer bölümleri de Viki’ye üye olarak ilk ay için ücretsiz izleyebiliyorsunuz.
Son olarak fragmanı bırakıp herkese iyi seyirler diliyorum.