Amazon’un geçtiğimiz 14 Eylül’de tüm bölümlerini paylaştığı Forever‘ın tanıtımına hoşgeldiniz. Komedi-drama türündeki dizinin otuzar dakikalık 8 bölümden oluştuğunu belirterek asıl önemli olan konu kısmına geçiyorum.
Hikaye Oscar ve June adlı bir çiftimizi ve onların evliliklerini odağına alıyor. Yıllarca aynı banliyölerde yaşayan çiftimiz, birbirlerine ve dışarıya karşı mutlu gibi görünseler de aslında kendi içlerinde bu ilişkiden bitkinleşmişlerdir.
Hayatları rutine binen Oscar ve June’un yine her yıl olduğu gibi tatil için göl evlerine gitme zamanı gelmiştir ama June farklılık olsun diye kocasına başka bir teklif yapar. Kayak yapmak için bir dağlık beldeye gitme önerisi sunar. Fikri, Oscar’ın da kabul etmesiyle ikili yolculuklarına başlarlar. Yolculukla beraber tamamen rutinlerinin dışına çıkan ikili, kendini farklı bir ortamda bulunca bir takım olayların ardından ilişkilerini gözden geçirmeye başlıyorlar.
Hikaye temel olarak böyle. Aslında ilişkiler üzerine olan bu komedi-dramada işlerin ilginçleştiği bir nokta da var elbette. İzleyip keyfini kendinizin çıkarmasını isterim lakin ben öğrenmek istiyorum diyorsanız ilk iki bölümden çok ağır bilgiler içeren satırları ispiyon (spoiler) içine alıyorum. İlk bölümün sonunda gittikleri kayak merkezinde Oscar kayak yaparken bir ağaca çarpıp hayatını kaybediyor. Aylar boyunca kocasının yasını tutan June, arkadaşının yardımıyla kendini toparlamaya çalışıyor. Çok istediği terfiyi alan June, şirketinin kendisini Hawaii’ye gönderdiği uçakta, 2. bölümün sonunda hayatını kaybediyor. Gözlerini öteki tarafta uçan June, karşısında Oscar’ı ve artık yaşamaktan bıktığı eski mahallesine benzer bir ortamı bulur. Hikayenin kalanı buradan devam eder.
Kadrosunda ise sadece ismini duyduğunuzda bile başlamak isteyebileceğiniz iki oyuncu var. Kendini mutlu oldukları konusunda ikna eden ve rahatsız olsa da bazı düşüncelerini bu mutluluk uğruna kendine saklayan Oscar’ı Fred Armisen canlandırıyor. Artık tekdüze bir hayattan sıkılmış hatta boğulmuş olan June’u ise Maya Rudolph canlandırıyor. Çok fazla karakter barındırmıyan dizide yan rollerde Catherine Keener ve Noah Robbins‘i izliyoruz. Hazır detaylara geçmişken: Dizi Alan Yang ve Matt Hubbard‘ın elinden çıkma. Daha önce 30 Rock, Parks and Recreation, Master of None dizilerinde yazarlık ve yapımcılık yapan ikili Forever’ın tüm bölümlerini de beraber yazmış. Yapımcı koltuğunda ise bu isimlere başrollerimizi de üstlenen Fred Armisen ve Maya Rudolph katılıyor. Geri kalan oyuncu kadrosu ve teknik kadroya şuradan ulaşabilirsiniz.
Son Söz
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki diziyle beraber Maya Rudolph’a olan sevgim bir kat daha arttı. Zaten kendisini SNL’den sonra pek bir yerde izleme fırsatı bulamamıştık. Diziyle beraber kendini piyasaya hatırlatmasına sevindim. Fred Armisen ise zaten her zamanki gibi güzel iş çıkarıyor. Catherine Keener ve Noah Robbbins de yeterli katkıyı veriyor diziye.
Yukarıda ispiyon (spoiler) içine aldığım bölümü, görebildiğim kadarıyla hiçbir tanıtımda kullanmadılar. Bu fikri uyguluyanlara saygım sonsuz fakat sanki bunun belirtilmesiyle daha fazla seyirciye ulaşabilirdi dizi. Şu anda herhangi bir devam onayı almayan dizi için bir artı olabilirdi.
Fred Armisen ve Maya Rudolph’u izlemek diziye başlamak için zaten başlı başına bir sebep ama siz de benim gibi komedi oyuncularını bu tarz hafif dramalarda, komedi-dramalarda izlemeyi seviyorsanız Forever tam size göre bir dizi. Diğer izleyicilerden ise en az ikinci bölümün sonuna kadar dayanmalarını istiyorum.