Biz ne kadar seyredemesek de Amerikan pembe dizi furyası başını alıp gitmiş durumda. Yeni ve kısa ömürlü pembe dizilerin yanında, 50 yılı aşmış bir çok örneğe rastlamak da mümkün. İnternet sitesi About.com, gelmiş geçmiş en iyi 10 pembe diziyi incelemiş. Bir kısmı hakkında Youtube’dan seyrederek bilgi edindiğim bu 10 güzel pembe dizi sıralamasını görüp, fotoğraflarını bir kaç cümleyle birleştirmek istedim.

All My Children'dan Cameron Mathison ile bir sahne

All My Children’dan Cameron Mathison ile bir sahne

1. All My Children
Zirvedeki dizimiz All My Children. Dizimiz, ABC’de 1970-2011 arasında toplam 42 sezon ve 10.712 bölüm sürdü. Kadrosunda en çok yer alan isim, 1066 bölümle, reality şov takipçilerinin yakından tanıyacağı ve yukarıda da görünen seksi oyuncu Cameron Mathison oldu. Bu oyuncumuzun haricinde, Melrose Place’in 2009 versiyonundan bildiğimiz Colin Egglesfield dizide toplam 5 sene yer aldı. Tanınmazken diziye bir kaç bölümlüğüne konuk olan ünlü isimler arasında Sarah Michelle Gellar, Lindsay Price, Melissa Leo gibi isimleri sayabiliriz.

Thad Luckinbill ve gerçek hayattaki karısı Amelia Heinle ile birlkite  diziden bir sahne

Thad Luckinbill ve gerçek hayattaki karısı Amelia Heinle ile birlkite diziden bir sahne

2. The Young and the RestlessÜlkemizde Yalan Rüzgarı olarak gösterilen dizi, 1973 senesinde yayın hayatına başladı ve hala da devam etmekte. Şimdiye kadar toplam 39 sezon ve 9.786 bölüm olan dizi, CBS’te yayınlanıyor. Dizide en fazla yer alan isim, 1986’da kadroya giren ve hala da devam eden Ester’i canlandıran Kate Linder. Bunların haricince, yine uzun süredir oyuncu olanların arasında, Dawson’s Creek‘ten bildiğimiz Greg Rikaart, Nip/Tuck‘a konuk olmuş Thad Luckinbill ve gerçek hayatta Thad Luckinbill’in eşi olan Amelia Heinle sayılabilir. Bunların haricinde, zamanında yolu Yalan Rüzgarı’ndan geçenler arasında Kevin Alejandro, Raphael Sbarge, Jim Beaver, Reichen Lehmkuhl, Chris Potter, Wilson Bethel ve Michael Muhney gibi şu anda bir çok popüler dizide gördüğümüz isimler sayılabilir.

Days of Our Lives - Oyuncuların Bir Kısmı

Days of Our Lives – Oyuncuların Bir Kısmı

3. Days of Our Lives1965’ten beri devam eden NBC dizisi, şimdiye kadar 42 sezon ve 11.726 bölüm oldu. En çok yer alma rekoru bu sefer 1976’dan beri kadroda bulunan Deidre Hall‘e gidiyor. Dizide daha önce yer alanlar arasında The Secret Circle‘dan Shelley Hennig, Melrose Place‘ten Lisa Rinna ve Rob Estes, Supernatural‘dan Jensen Ackles sayılabilir.Küçük bir ayrıntı: Friends dizisinde oyuncu olan Joey karakteri, dizide Days of Our Lives’da oynamıştı.

Diziye ismini de veren Ryan Ailesi

Diziye ismini de veren Ryan Ailesi

4. Ryan’s HopeABC’de 1975-1989 yılları arasında gösterildi. Toplam 13 sezon, 3.515 bölüm sürdü. Dizinin tamamında yer alan bir sürü ismin yanı sıra, Melrose Place‘in uzantı olmasını sağlayan karaktere hayat veren Grant Show da 5 bölüm için diziye konuk oldu.

Kimberly McCullough ve Jason Thompson ile General Hospital'dan bir sahne

Kimberly McCullough ve Jason Thompson ile General Hospital’dan bir sahne

5. General Hospital1963’ten beri devam eden başka bir ABC dizisine geldik. Şimdiye kadar 49 sezon, 12.401 bölümü çıkan General Hospital‘ın ilk yayına başladığında süresi 30 dakikaymış. Daha sonra 45’e çıkartmışlar. En son da (1977’den beri) bir saat olmuş ve bir daha da değişmemiş.Bu dizi o kadar tuttu ki ABC kanalı 2007-2008 yılları arasında toplam 2 sezon 27 bölümden oluşan, haftada bir ve akşamları gösterilen General Hospital: Night Shift isimli bir uzantı (spin-off) bile çıkarttı.İki dizinin de kadrosunda, Amerikan gündüz kuşağının popüler isimleri olarak bilinen Kimberly McCullough, Steve Burton, Jason Thompson ve Ron Melendez yer alıyor.

Diziye baya ses getiren eşcinsel çift Luke ve Noah

Diziye baya ses getiren eşcinsel çift Luke ve Noah

6. As the World Turns1956-2010 arasında toplam 13.858 bölüm sürdü As the World Turns. CBS’te gösterilen dizinin kadrosunda; Michael Park, Van Hansis, Jake Silbermann ve şu an The Lying Game‘in başrolünde seyrettiğimiz Alexandra Chando gibi isimler var.Youtube’dan bir ara takip etmişliğim olduğu için biliyorum; en rahat ulaşılabilecek pembe dizilerden birisidir kendisi.

Pembe dizi klasiği = Üstsüz erkek oyuncu / Frank Grillo'nun Guiding Light  zamanları (1996-1999)

Pembe dizi klasiği = Üstsüz erkek oyuncu / Frank Grillo‘nun Guiding Light zamanları (1996-1999)

7. Guiding LightDizimiz, CBS’te 1952–2009 yılları arasında gösterildi. Toplam 18.262 bölümden oluşan Guiding Light, 1975 öncesine kadar The Guiding Light olarak biliniyormuş. Ya da kısaca GL deniyormuş.Dizinin kadrosunda yer almış ve bizim en iyi bilebileceğimiz isim Prison Break, The Kill Point‘te yer almış ve son olarak da The Gates‘in başrolünü üstlenmiş olan Frank Grillo. Bu oyuncumuzun haricinde, şu an White Collar‘ın başrolü Matt Bomer dizide 6 bölüm yer almış. Bir de Ally McBeal‘ımız Calista Flockhart var ama dizide kaç bölüm kaldığı bilinmiyor.

Another World'ün 1971 senesinden Steve ve Alice'in evlilik sahnesi

Another World’ün 1971 senesinden Steve ve Alice’in evlilik sahnesi

8. Another WorldDizi, 1965 ve 1999 yılları arasında NBC’de yayınlandı. Toplam 35 sezon ve 8.891 bölüm sürdü. Kadrosundan bir ara gelip geçenler arasında şu an popüler dizilerden tanıdığımız; Luke Perry, Jane Krakowski, Julian McMahon, Ed O’Neill, Christine Baranski ve Marcia Cross gibi isimler mevcut.

The Edge of Night'tan 1978 düğün sahnesi

The Edge of Night’tan 1978 senesinden düğün sahnesi

9. The Edge of NightDizi, 1956–1975 yılları arasında CBS’te, 1975–1984 yılları arasında ise ABC’de gösterildi. Bu gösterim süreleri boyunca 1956–1967 arasında siyah beyaz yayın yaptı. Her bölümü 22-24 dakika arası süren ve toplam 7.420 bölüme sahip dizinin kadrosunda Frances Fisher, Margaret Colin, Kim Hunter ve Lee Godart gibi isimler bulunuyor.

Santa Barbara kadrosu

Santa Barbara kadrosu

10. Santa Barbara1986-1993 yılları arasında toplam 2.137 bölüm sürmüş NBC pembe dizisi, listemizin son dizisini oluşturuyor. Kadroda A Martinez, Robin Wright ve Judith McConnell gibi isimler var.

********

Şimdi de benim listede olması gerektiğini düşündüğüm ve oldukça kısa süren bir pembe diziyi de ben ekliyorum 11 numara olarak. Zamanında Digitürk’ün FoxLife’ında seyretmiştim.

Fashion HouseFashion House, 2006 senesinde 5 Eylül-5 Aralık arasında toplam 65 bölüm sürdü. MyNetworkTV‘de yayınlanan dizinin kadrosunda; Bo Derek, Morgan Fairchild, Taylor Kinney ve Joel Berti gibi isimler vardı. Bunların dışında, şu an seyrettiğiniz bir çok dizide yer alan oyuncuları da kadrosunda görebilirsiniz. Kalan isimlere de şuradan ulaşabilirsiniz.

Fashion House'tan Joel Berti ve Morgan Fairchild

Fashion House’dan Joel Berti ve Morgan Fairchild

********

NOTLAR:
1. Dizilerin konularını yazmadım, çünkü belli bir konuları yok. Entrika, aşk, seks ve kötülük yapma üzerine kurulu yapımlar sonuçta bunlar. Hepsi aynı muhtemelen.2. Eminim o 50 yıllık tarihlerinde bir çok ünlü oyuncu gelmiş geçmiştir ama IMDB’den hepsini bulmak kolay olmadığı için bu kadarını yazabildim sadece.